İslam ülkeleri yanıtladı: Kadın nasıl giyinmeli?

10 Ocak 2014 Cuma 11:44

ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin aralarında Türkiye'nin de olduğu 7 İslam ülkesinde yaptığı araştırma 'kadınların toplum içerisinde nasıl giyinmesi gerektiği' konusunda 'ışık tuttu.'

İslam ülkeleri yanıtladı: Kadın nasıl giyinmeli?
Pew’un ‘Kadınlar için toplum içerisinde hangi tarz kıyafet uygundur’ sorusuna Türkiye , Tunus, Mısır, Irak , Lübnan, Pakistan ve Suudi Arabistan’dan katılımcılar farklı yanıtlar verdi. Katılımcı ülkeler arasında ‘ne giyeceğine kadının kendisi karar verir’ diyenlerin oranı yüzde 56 ile en yüksek Tunus’ta çıktı. Bu oranın en düşük çıktığı ülke ise yüzde 14 ile Mısır oldu.

İlginç bir şekilde, 7 ülke arasında kadınlara yönelik en sıkı kıyafet kurallarının geçerli olduğu Suudi Arabistan’da katılımcıların yüzde 47’si ‘kadınlar istedikleri gibi giyinebilmeli’ dedi. 

7 ülkede çoğunluk ‘kadınlar saçlarını tamamen örtmeli ama yüzlerini değil’ fikrine destek verdi. Muhafazakar Suudi Arabistan’da ‘yüzü kapatan nikab’a destek çıkarken, görece liberal Lübnan ve Türkiye ise ‘kadınların hiç örtünmemesine’ en büyük desteği veren ülkeler oldular.

Pew'un araştırmasının sonuçları şöyle:

 

(Radikal)

Yorum Gönder