Kobanê Zaferi Başka Zaferler de Getirecektir

27 Ocak 2015 Salı 13:05

YPG Genel Komutanlığı 133 gün süren Kobanê direnişinin zaferle sonuçlanması ardından “Bu özgürlük çizgisinin vahşi ve karanlık DAİŞ’e karşı zaferidir” dedi.

Kobanê Zaferi Başka Zaferler de Getirecektir
 YPG Genel Komutanlığı 133 gün süren Kobanê direnişinin zaferle sonuçlanması ardından “Bu özgürlük çizgisinin vahşi ve karanlık DAİŞ’e karşı zaferidir” dedi. YPG Genel Komutanlığı bu savaşta kendisine destek veren Kuzey Kürdistan halkı başta olmak üzere, tüm Kürt halkına, koalisyon, peşmerge,  Burkan El Fırat ve ÖSO güçlerine teşekkür etti.

Yazılı bir açıklama yapan YPG Genel Komutanlığı, 133 gündür YPG/YPJ savaşçılarının Kürdistan’ın kız ve erkeklerinin, dört parça Kürdistan’dan ve diğer ülkelerden gönüllülerin DAİŞ terörüne karşı şiddetli bir savaş ve büyük bir direniş sergilediğini kaydetti. YPG Genel Komutanlığı’nın açıklaması şöyle:

“Bugün Rojava Kürdistanı’nın Kobanê kenti tamamen DAİŞ çetelerinden kurtarılmıştır. Güçlerimiz 133 günden bu yana DAİŞ terörüne karşı destansı bir mücadele yürüterek halkımız ve insanlığın beklentilerini boşa çıkarmamıştır. Güçlerimiz başarı sözlerini yerine getirmişlerdir. Bu zafer Rojava devriminin başarısıdır. Bu zafer demokratik Suriye’nin başarısıdır. Bu başarı insanlığın başarısıdır. Özgürlük çizgisinin, vahşi ve karanlık DAİŞ’e karşı zaferidir.

‘ZAFERE ULAŞAN ŞEHİTLERİN RUHU VE İRADESİ OLMUŞTUR’

133 günden bu yana YPG/YPJ savaşçılarımız, Kürdistan’ın kızları ve erkekleri, dört parça Kürdistan’dan ve diğer ülkelerden gelen gönüllüler DAİŞ terörüne karşı şiddetli bir savaş ve büyük bir direniş sergilemişlerdir. Bu direnişte birçok değerli savaşçımız, Kürdistan’ın kızları ve oğulları şehit düştüler. Sonuçta zafere ulaşan şehitlerin ruhu ve iradesi olmuştur. Bir kez daha YPG Rojava devrimini kimsenin yıkamayacağını ispatlamıştır. YPG bir defa daha Kürt halkının ve bölge halkının gerçek savunma gücü olduğunu ispatlamıştır.

Kobanê’de yürütülen savaş yalnızca YPG ile DAİŞ’in savaşı değildi. Bu savaş insanlık ile vahşetin, özgürlük yolu ile zalimliğin arasında geçti. İnsanlığın ortak değerleri ile insanlık düşmanları arasında oldu. Burada kazanan doğruluk, özgürlük ruhu ile halkların ve insanlığın özgür iradesi olmuştur.

Kobanê savaşı DAİŞ için de kader yeri oldu. Kobanê’de DAİŞ’in kaybedişi aynı zamanda DAİŞ için sonun başlangıcıdır. Kobanê savaşı bu konuda esas bir ölçü oldu. DAİŞ’in Kobanê’deki yenilgisi yalnızca bura ile sınırlı kalmayacaktır. Bu halkların iradesi karşısında pisikolojik ve moral olarak da çöküş anlamına gelmektedir. Bizler Kobanê zaferinden sonra DAİŞ’e karşı başarıların artacağına inanıyoruz. Çok yakın zamanda başka müjdeli haberler de gelecek.

‘GÖREVİMİZ BİTMEDİ, KOBANÊ’NİN GENELİNİN KURTULMASI SÜRECİ ÖNÜMÜZDE’

YPG/YPJ savaşçıları olarak halkımıza ve bölge halklarına söz vermiştik. Bu gün Kobanê’nin özgürleştirilmesi ile bu sözümüzü yerine getirdik. Bu başarı Rojava halkına, Suriye ve tüm Kürdistan’a kutlu olsun diyoruz. Bu direnişte bize yardım eden ve bizimle birlikte savaşan herkese teşekkür ediyoruz. Başta mücadeleyi sahiplendikleri için halkımıza özelliklede Kuzey Kürdistan halkına teşekkür ediyoruz. Bir kez daha DAİŞ’e karşı hava saldırıları ile bize aktif destek olan Uluslararası Koalisyon güçlerine teşekkür ediyoruz. Yine Burkan El Fırat ve Özgür Ordu gruplarına bizimle omuz omuza savaştıkları için teşekkür ederiz. Bir kere daha bizlere yardımcı olan peşmerge kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

YPG olarak görevlerimizin bitmediğinin farkındayız. Kobanê’nin genelinin kurtarılması süreci önümüzdedir. Bizler bu görevimizi de başarı ile yerine getireceğimizin sözünü veriyoruz.

Bir kez daha Diyar Bagok, Erîş, Zozan, Arîn, Dilgêş ve Kendalların şahsında yaşamlarını feda eden yüzlerce kahramanın huzurunda zafer sözümüzü yineliyoruz, yollarına bağlı kalacağımız diyoruz. Bu zaferi tüm halkımıza, YPG/YPJ savaşçılarımıza ve dostlarımıza kutluyoruz.”

Barzani’den Kobane mesajı

Barzani , “Bu başarı tüm Kürdistan halkının başarısıdır. İnsanlığın terör vahşetine karşı başarısıdır” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı resmi sayfasından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bugün direnen Kobane’nin kurtarıldığı haberini almış bulunmaktayız. Bu haber, her Kürdistanlı ve özgürlük savunucusunu mutlu etmiştir. Bu başarı tüm Kürdistan halkının başarısıdır. İnsanlığın terör vahşetine karşı başarısıdır.”

Barzani, “Kobane’de direniş gösteren savaşçıları ve onlara destek olan kahraman peşmerge kardeşlerimin bu tutumunu değerli buluyor, hepsinin ellerinden ve gözlerinden öpüyorum” dediği mesajında Kürdistan Bölgesi’nin bin 500 kilometrelik sınırda halen IŞİD’le savaş halinde olduğuna da değindi.

Koalisyon güçlerinin sürekli desteğinden dolayı kendi adına ve Kürdistan halkı adına teşekkür etti.

Başkan Barzani mesajının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bir şehir ve birkaç köyün kaybedilmesi kırılmaya yol açmamalı. Kırılma, irade ve direnişin kaybedilmesidir. Kahraman Kobane, direniş gösterip iradeli davrandığı için düşmedi. Şuna emin oldum ki Kobane; Kürdistan halkının desteği, Kürdistan halkının dostlarının yardımı ve direnişiyle teröristlerin acımasızlığına karşı kırılmayacak ve hep başı dik olarak kalacak.”

Barzani, ”Vatan ve toprak için verilen kurbanlar büyük bir şereftir. Halkımızın çocukları terörle savaşta kurbanlar verdi ve eşsiz bir kahramanlık örneği sergiledi.” dedi.

Baezani, Güney Kürdistanlı peşmerge Zerevan’ın Kobane’deki şehadeti, aynı şekilde Rojavalı peşmerge Neçirvan’ın Musul’un Keske bölgesinde şehadeti –ki ikisi de aynı gün şehit düştü- Kürdistan halkının birliğinin, kardeşliğinin göstergesiydi. Onlar, Kürdistan halkının aynı davanın izinde gittiğini gösterdi.” dedi.

Yorum Gönder