Kobani DAİŞ çetelerinden temizlendi, Katliamda Sivil bilanço : 201 kişi öldü

27 Haziran 2015 Cumartesi 14:47

25 haziran günü Kobani’de katliam gerçekleştiren DAIŞ çetelerine yönelik operasyon başlatan YPG/YPJ güçleri, çeteleri kent merkezinde bitirdi. DAIŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırılarında Kanton merkezi ve Berx Botan köyünde katledilen sivil sayısı 201’e çıktı.

Kobani DAİŞ çetelerinden temizlendi, Katliamda Sivil bilanço : 201 kişi öldü

ANHA muabirlerinin Kobani’den aktardıkları bilgilere göre, sivil halka dönük katliam yapan çetelere yönelik 3 gündür operasyon yürüten YPG ve Asayiş güçleri, çeteleri Mektel, Şehit Moro ve Dibistana Benin olarak bilinen Miştenur Hastanesi’nde iki gün kuşatmaya aldı. Bu sabah başlatılan harekat sonucunda çetelerin çıkış imkanı bulamadığı Miştenur hastanesinde çeteler kendilerini imha etti. Ardından Şehit Moro ve Mektel mahallelerindeki çeteleri de temizleyen YPG ve asayiş üyeleri Kobani Merkezini saat 12.00 itibariyle tümden çetelerden temizledi.

Seyyar hastane yetkililerinden aldığı bilgilere göre, barbar DAIŞ çetelerinin sivil halka yönelik saldırılarında Kobanê kent merkezi ve Berx Botan köyünde yaşamını yitirenlerin sayısı 201’e yükseldi.
Yaşamlarını yitirenlerin çoğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu belirtildi.

Aynı kaynak, yaralı sayısınınsa 249’a ulaştığını kaydetti.

Kente sızan yaklaşık 70 civarındaki çeteden 60’ı YPG ve Asayiş güçlerinin operasyonunda öldürüldü.

Kent içinde çetelerden temizlenen alanlarda arama tarama faliyetleri devam ederken kentin güneyindeki köylerde çetelerin de temizlenmesi için operasyon gücünün bu bölgelere kaydırıldığı öğrenildi.

Güney Kobani’de YPG güçlerinin operasyonu devam ediyor.

ANHA

Yorum Gönder