Kobani’ye silah sevkiyatı başladı!

28 Ekim 2014 Salı 14:34

Kürdistan Bölgesi'nden Rojava'nın Kobani kentine askeri teçhizat sevkiyatının başladığı öğrenildi.

Kobani'ye silah sevkiyatı başladı!
 Edinen bilgiye göre, Kobani’ye gidecek olan peşmergelerin Katyuşa roketatarların yanı sıra yeni tip Amerikan yapımı uçaksavarlar ve 120, 150, 155, 57, 81 ve 82’lik topları kullanacağı öğrenildi.

 

Gönderilecek teçhizatlar arasında askeri araçların yanı sıra, ambulansların da yer aldığı gelen bilgiler arasında. 

Rûdaw’a konuşan üst düzey bir yetkili, peşmergelerin Erbil Uluslararası Havalimanı’ndan hareket edeceğini, silahların ise karayoluyla gönderileceğini kaydetmişti.

 

Kobani’ye gidecek olan peşmergelerin Katyuşa roketatarların yanı sıra yeni tip Amerikan yapımı uçaksavarlar ve 120, 150, 155, 57, 81 ve 82’lik topları kullanacağı öğrenildi.

 

 Kürdistan Bölgesi Peşmerge Güçleri’nin bu gece Erbil Uluslararası Havalimanı’ndan hareket edeceği belirtildi.

 

Rûdaw’a konuşan peşmerge grubun bir komutan, peşmerge grubun ilk etapta 3 ay kalacağını, gerektiğinde de bu sürenin uzatılacağı kaydetmişti.

 

Perşmergeler, 2 gün önce yola çıkmak için hazır hale gelirken, Türkiye ile yaşanan teknik sorunlardan ötürü geçişleri ertelenmişti.

 

Bilindiği üzere, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin talebi üzerine, Kürdistan Parlamentosu’nda Kobani’ye peşmerge gönderilmesi için karar çıkarılmıştı.

 

Kobani’de IŞİD’e karşı savaşacak peşmergelerin sayısı konusunda, Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) askeri kanadı olan Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) talebi belirleyici etken olmuştu.

 

Geçtiğimiz hafta, ABD kargo uçağı, Kobani’ye, Kürdistan Bölgesi’ne ait silahlar ile tıbbi malzeme ve gıda malzemesini ulaştırmıştı.

 

Askeri uzmanlar, ağır silah eğitimi almış Peşmerge Güçleri’nin bölgeye intikal etmesiyle, güç dengesinin değişebileceğini ifade ediyor.

RUDAW

Yorum Gönder