Kürdistan'da büyük yas! Sait Çürükkaya şehit oldu!

27 Ekim 2016 Perşembe 14:02

SAİT ÇÜRÜKKAYA'nın ailesinden gelen acı habere göre, tedavi gördüğü hastanede kalbi durarak şehit oldu.

Kürdistan'da büyük yas! Sait Çürükkaya şehit oldu!
 Peşmerge komutanı, mayın temizleme uzmanı Dr. Süleyman kod adlı Sait Çürükkaya 26 Ekim'de Başika Cephesi'nde patlayan bomba ile yaralanmış, başkent Erbil'de ilk tedavisi yapıldıktan sonra ambulans uçak ile Almanya'nın Coblenz Askeri Hastanesi'ne götürülmüştü.

Abisi ve yakın dostu Selim Çürükkaya da bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi;

"Değerli arkadaşlar, kardeşim Dr. Sait'in kalbi bu gece durdu.

Yaralanmadan bir gün önce facebook üzerinden bana "Abi Kürdistan için tarihi günler yaşanıyor, sende gel" dedi. Hazırlanacaktım. Acı haber geldi. İŞİD'in hain mayını patladı, Dr. Sait ağır yaralandı.

Önce büyük bir şaşkınlık geçirdim ellerim ayaklarım birbirine dolandı. Sanki mayın benim yakınımda patladı, gözlerim karardı, vücudum sarsıldı, içim titredi. Hıçkırarak ağladım, bu uzun sürmedi kendime geldiğimde onu nasıl tedavi edebilir yaşamını nasıl kurtarabilirim diye düşündüm. Arkadaşlarım dostlarım tek tek gözlerimin önünden geçti.

Tedavi için ya Almanya ya Amerika'ya nasıl götürtürüm diye düşündüm telefonlara sarıldım. Sağolsunlar dostlarımız harekete geçti, Almanya'ya getirileceği imkanı kısa sürede netleşti. Ama hangi hastahaneye? Yaptığım araştırmada en iyi hastahanenin Koblenz deki askeri hastahane olduğunu söylediler. Bu sorunda çözülünce ambulans bir uçak Almanya dan Erbil e doğru havalandı.

Aklım Dr. Sait in en kısa zamanda getirileceğini söylüyordu, duygularım bana Erbil'e git diyordu. Dayanamadım, akrabam Musa ileBerlin e doğru yola çıktım, Berlin'de Erbil'e varan Alman doktorların Sait'in durumunun yolculuğa elverişli olmadığını söylediklerini öğrendim. Burdan uçağa binerek Erbil Havaalanın'da indik bir arkadaşıma telefon açtım. Arkadaşım ambulans uçağının içinde olduğunu ve uçağın uçuşa hazırlandığını söyledi. 1991 tarihinde 11 Yıllık cezaevi yaşamımdan sonra tahliye olmuş Bekaa vadisine gitmiştim, oraya varmadan bir kaç gün önce o ayrılmıştı. 24 yıl sonra yine ben gelmiş, o gitmişti. şimdi o yaşamını yitirmiş Koblenz askeri hastahanesinde yatıyor, ben ise uçaksızlıktan Erbil'de acı çekiyorum. Ve bu gece uçak hızıyla kahramanıma ulaşmak için uğraşıyorum."

Sait Çürükkaya kimdir?

Kürdistan halkına yapılan zulme göz yumamayan Sait Çürükkaya 1990 yılında, çoğumuzun hayali olan Tıp Fakültesini 3. sınıfta bırakarak PKK saflarına katıldı.

Amed, Erzêrom, Garzan bölgelerinde komutanlık yapan Çürükkaya, PKK’nin Merkez Komite üyesi oldu.

Abdullah Öcalan'ın tuutklanması üzerine PKK 7. Kongre'sinde Demokratik Cumhuriyet (Demokratik Türkiye Cumhuriyeti) projesini benimser. Kongre’de ateşli bir konuşma yaparak buna itiraz eden komutan Sait Çürükkaya “Ben ancak Kürdistan için savaşırım, Türkiye için savaşamam” diyerek PKK saflarından ayrıldı.

Almanya’nın bir üniversitesinde Sosyal Danışmanlık eğitimi alıp bu mesleği icra eden ÇürükkayaIŞİD terör örgütünün birçok devlet desteği ile Kürdistan’ı istila etme girişimi üzerine Almanya’daki işini bırakıp Pêşmerge saflarına katıldı, genç Peşmergelere eğitim veren Çürükkaya şu an Peşmerge saflarında Kürdistan için savaşıyordu.

Zernews

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder