Kürdistan'da seçim heyecanı

21 Eylül 2013 Cumartesi 02:55

29 partinin yarışacağı Irak Kürdistanı’ndaki seçimler 21 Eylül'de (bugün) yapılacak.

Kürdistan'da seçim heyecanı
Irak Kürdistanı’nda 21 Eylül’de yapılacak parlamento seçimine günler kala partiler son kozlarını oynuyor. Bölgenin etkin muhalif partilerinden biri olan Goran (Değişim) hareketinin önceki gün Süleymaniye’de düzenlediği mitinge binlerce kişi katıldı.


Kalabalığa hitap eden parti başkanı Noşirvan Mustafa, muhakkak iktidara geleceklerini söyledi. Herkesi 21 Eylül’de sandık başına çağıran Mustafa, “Değişim için buradayız” dedi.

Halkın ellerinden alınmış bütün haklarını geri vereceklerini söyleyen Mustafa, daha demokratik bir politika izleyeceklerini söyledi.

29 PARTİ YARIŞIYOR

Aralarında ittifakların da olduğu büyük-küçük toplam 29 siyasi parti 111 sandalye için 21 Eylül’de yarışacak. Seçimlerin yapılacağı Erbil, Duhok ve Süleymaniye vilayetleri adayların posterleriyle donatılırken, partiler arasındaki rekabet gün geçtikçe daha da kızışıyor.

Seçimi değerlendiren Irak Seçim Komiserliği Erbil Ofis Müdürü Hadren Mohammad Salih, bütün hazırlıkları tamamladıklarını ifade etti. Salih, “Seçimlere 29 siyasi grup ve parti katılıyor. Seçimde toplam bin 129 aday adayı bulunuyor. Toplam 111 sandalyeli parlamentoda beş sandalye Türkmenlere, beş sandalye Hıristiyanlara ve bir sandalye de Ermenilere tahsis edilmiştir. Seçimde Kürt partiler ise 100 sandalye için yarışacak” şeklinde konuştu.

SEÇİME AYRI GİRİYORLAR

Önceki seçimlerde “Kürt İttifakı” adı altında birleşen Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) bu seçimlere ayrı listeler hâlinde katılma kararı aldı. KDP, KYB ve kısa sürede dikkatleri üzerine çeken ana muhalefet partisi Değişim Hareketi (GORAN) arasında büyük bir çekişme yaşanıyor. KDP milletvekili adayı Omed Hoshnaw, seçimi kazanma ihtimallerinin diğer partilere oranla daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Hoshnaw, “Biz yine kazanırız, çünkü halk yıllardır bizim çalışmalarımızı takip etti” dedi. Öte yandan Irak Kürdistanı’nda milletvekili seçimlerinin yapılacağı 21 Eylül’de havalimanları ile kara sınır kapıları kapatılacak
.

Taraf

Yorum Gönder