Müslim: Türkiye Rojava politikasını değştirmeli

06 Ekim 2015 Salı 17:47

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Rusya’nın Suriye’ye müdahalesinin dengeleri değiştirdiğini, ancak bunun danışıklı dövüş olabaileceğini söyledi. Muslim, Türkiye’nin Suriye’de halklara, çözüme ve özelde Rojava’ya dönük politikasında köklü değişime gitmese çok zarar göreceği uyarısında bulundu.

Müslim: Türkiye Rojava politikasını değştirmeli
 Salih Müslim, Rusya’nın Suriye müdahalesi, ABD’nin başarısız olan eğit-donat programı ve Türkiye’nin Kürt fobisini Med Nuçe’ye değerlendirdi.

Rusya hava saldırılarının Suriye rejiminin isteği üzerine gerçekleştiğini belirten Müslim, “Birinci hedefi bu rejimi korumaktır” dedi. Rusya’nın kendi çıkarları olduğunu da belirten Müslim, bununla birlikte “Cihatçılara, selefilere karşı savaşması biraz yararlı olabiliyor” diye ekledi.

Hava saldırıları konusunda bazı endişeleri olduğunu ifade eden Müslim, şöyle konuştu:

“Şöyle bir korkumuz var: Acaba Rusya müdahalesi Suriye’de siyasi bir çözüm sürecinde, rejimi daha mı güçlendirir, yoksa siyasi çözüm için yararlı mı olur?”

PYD Eşbaşkanı Müslim, “Bize göre, bu rejim daha fazla güçlenirse siyasi çözümden kaçabilir” diye vurguladı.

Rusya’nın müdahalesinin dengeleri değiştirdiğini söyleyen Müslim, müdahalenin bir danışıklı dövüş olabileceğine de işaret etti.

ABD ile Rusya arasında görev veya rol paylaşımı sözkonusu olabilceğini söyleyen Müslim şöyle devam etti:

“Sanırım bu biraz danışıklı da olmuştur. Habersiz olmamıştır. Bir görev paylaşımı, ya da en azından bu savaşta rol paylaşımı da olabilir. Muhakkak dengeler biraz değişecektir. Ama böyle köklü değil. Sanırım birbirlerinden haberdardırlar. Cepheler biraz değişebilir ama aralarında köklü bir çelişki olmayacak.”

ABD’nin Türkiye ortaklığı ile yürüttüğü eğit-donat programının başarısız olduğunu belirten Müslim, “Eğit donat meselesi baştan beri ABD ve Obama tarafından dile getiriliyor. Tabi bu şekilde yararlı olamaz. Türkiye’nin denetimi altında bunları eğitmenin yol açtığı sonuçlar görüldü. Eğitilmiş bazı gruplar olsa da bunlar ya El Nusra Cephesi ya da DAIŞ saflarına geçtiler” ifadelerini kullandı.

Hiç olmazsa Türkiye dışında başka yerlerde eğitimler olur ve esasları da değişirse belki yararlı olabileceğini söyleyen Müslim, “Ancak mevcut haliyle devam ederse yararlı olmayacak” diye konuştu.

Amerikalılara başından beri bunu söylediklerini dile getiren Müslim, “Böyle bir şey olursa beraber yapalım. Bizim tecrübemiz de var’ dedik. Ama onların tercih ettiği yolda bir şey gerçekleşmedi” şeklinde konuştu.

‘Türkiye’nin Rojava politikalarında köklü değişim şart’

Türkiye’nin Suriye politikasına da değinen Müslim, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin bazı projeleri vardı. Öngördüğü bazı çıkarları vardı. Buna bel bağlamışlardı. Özellikle Rojava’ya yönelik, oranın demografisini değiştirmek için bazı planları vardı. Şimdi hepsi suya düştü. Komşuluk kurallarına uymamıştır. Bundan sonra politikasında bir değişiklik yapmazsa çok zarar görecektir. “

Türkiye’yi Suriye politikalarında köklü değişiklik yapmaya ve Kürt fobisinden kurtulmaya çağıran Müslim şöyle noktaladı:

“Daha halklara yönelik, çözüme yönelik, bilhassa Rojava’ya yönelik politikasında köklü bir değişime gitmesi gerekir. Yoksa hepimiz kaybederiz; hem Rojavalı olarak biz kaybederiz, hem de Türkiye ülke olarak çok şey kaybeder. Bunun kökünde de Kürt fobisi yatıyor. Türkiye, devlet ve hükümet olarak bu Kürt fobisinden kurtulmalı.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder