Rusya: PYD ilk aşamaya davet edilmedi ama Cenevre'de yeri hazır

27 Ocak 2016 Çarşamba 21:40

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, PYD'nin görüşmelerin ilk aşamasına davet edilmemesine rağmen Cenevre'de yerinin hazır olduğunu söyledi. Gatilov, 'Kürdler olmadan Suriye’nin geleceği ile ilgili karar alınamaz' dedi.

Rusya: PYD ilk aşamaya davet edilmedi ama Cenevre'de yeri hazır
 Rusya, Cenevre'de cuma günü başlayacak görüşmelerde Suriye hükümeti heyetine Dışişleri Bakanı Velid Muallim'in başkanlık edeceğini açıkladı.

 

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gatilov ayrıca, PYD'nin görüşmelerin ilk aşamasına davet edilmemesine rağmen Cenevre'de yerinin hazır olduğunu söyledi.

 

İnterfax haber ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov, Cenevre görüşmelerinde Suriye hükümetini temsil edecek heyete Muallim'in başkanlık yapacağını söyledi.

 

'Mistura, Muallim’i özellikle davet etti'

 

Gatilov, "(BM'nin Suriye Özel Temsilcisi) Staffan de Mistura, Muallim'i özellikle davet etti" dedi.

 

PYD'nin cuma günü düzenlenmesi planlanan Cenevre görüşmelerine davet edilmediğini ancak ileri bu sürece dahil edilebileceklerini söyleyen Gatilov, "Suriye görüşmelerinin ilk aşaması için PYD'ye davetiye gönderilmedi ama de Mistura onlar için yer ayırdı. Bu da PYD'nin ileriki aşamalarda davet edileceği anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.

 

'Kürdler olmadan Suriye’nin geleceği ile ilgili karar alınamaz'

 

"Biz Kürdlerin görüşmelerde bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Zira Kürdler Suriye halkının önemli bir bölümünü oluşturuyor ve Suriye topraklarının önemli bir bölümünü kontrol ediyor" diyen Gatilov, "Bu nedenle Kürdler olmadan herhangi bir problemin çözülmesi ya da Suriye'nin geleceğiyle ilgili herhangi bir karar alınması kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

 

Öte yandan Gatilov, Yüksek Müzakere Konseyi Koordinatörü Riyad Hicab ile Değişim ve Özgürlük için Halk Cephesi liderlerinden Kadri Cemil'in de BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura tarafından Cenevre'ye davet edilen muhalif isimlerden bazıları olduğunu aktardı.


Yorum Gönder