"Şeyh Said Seriyyeleri" grubuna Şêx Said Derneği Tepki Gösterdi...

23 Ocak 2015 Cuma 12:31

Şêx Said Derneği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cizre'de 'Şeyh Said Seriyyeleri' ismini kullanan ve Hizbullah cemaatine bağlı olduğu anlaşılan derneğin Şêx Said ismini kullanmasına sert tepki gösterildi. Şeyh Said'in asla Kürtlere, mazlumlara karşı kullanılacak bir silah, ya da isim olamayacağı vurgulanarak, "Bazı gençlerin kendilerine 'Şeyh Said Seriyyeleri' ismi takarak yurtsever gençlere saldırması ailemizce, misyonumuzca kabul edilecek bir durum değildir" denildi.

 Cizre'de kendilerine "Şeyh Said Seriyyeleri" ismini veren Hizbullah'a yakın grup hakkında yazılı açıklama yapan Şêx Said Derneği, bu grubun Şex Said davasıyla uzaktan yakından alakası olmadığını belirtti. 

"Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşları, Kürdistani ve İslami kimlikleri ile yakın tarihimize mal olmuş, günümüzde milyonlarca seveni olan kişiliklerdir. Bu sevgi ve saygıyı şehadet şerbetini içerek kazanmış olan Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşları her türlü günlük bireysel, grupsal siyasal çıkar tartışmaların içinde  ele alınamayacak kadar ağır bir misyona ve değere sahiptir" denilen açıklamada, özellikle Cizre'de ortaya çıkan "Şeyh Said Seriyyeleri" ismini kullanan ve Hizbullah cemaatine bağlı olduğu anlaşılan grubun faaliyetlerinin bu konudaki hassasiyetlerini dile getirmeyi zorunluluk hale getirdiği belirtildi. 


Şêx Said'in mazlumların, ezilen Kürt halkının öncülüğünü yapmaya, İslami bakış açısıyla halkının haklarını savunmaya çalışmış bir şahsiyet olduğu belirtilen açıklamada şunlara yer verildi:  "Asla Kürtlere, mazlumlara karşı kullanılacak bir silah, yada isim olamaz. Bazı gençlerin kendilerine 'Şeyh Said Seriyyeleri' ismi takarak yurtsever gençlere saldırması ailemizce, misyonumuzca kabul edilecek bir durum değildir. 

Halkının onur ve hürriyet mücadelesinde örgütlü bir güç olarak öncü bir misyon yüklenmiş olan Kürdistanlı gençlere yönelen bu saldırı hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceği gibi bunda Şeyh Said isminin kullanılması asla sessiz kalacağımız bir durum değildir. Bu cemaat bu tutumunu gözden geçirmeli ve gereğini yapmalıdır. Bu şekildeki bir yapılanma ve bu isimlendirmeden derhal vazgeçilmelidir.

'ŞEYH SAİD İSMİNİ KÜRDE KARŞI SİLAH KULLANANLAR KİRLETEMEZ'

Oluşturulan 'Şeyh Said Seriyyeleri' adlı oluşumun Şêx Said'in davasıyla uzaktan yakından bir alakasının olmadığı belirtilen açıklamada, "Şeyh Said Efendi Kürdistan halkının haklı mücadelesinde yaşıyor. Kürdün hak, adalet, onur ve özgürlük davası Kürdistan’ın her bir parçasında Kürdistan’a yönelen tüm saldırganlık, işgalcilik ve zulme karşı direniyor. Şeyh Said ismi eline 3-5 silah alıp Kürde karşı kullananların kirletemeyeceği kadar saf ve berraktır; bulanıklaştırılamaz.

Halk içerisinde karşılık bulamayan grup ve hareketler, dünyanın her yerinde toplumsal taban yaratmak amacıyla haksız yere Şeyh Said Efendi gibi tarihi kişilikleri bayrak yaparak kullanmaları söz konusudur. Bu tip grupların tarihte hiçbir zaman bir şey başaramadıkları açıktır. Bu grubun da saldırılarını perdelemek için halkımız içindeki saygınlığını çok iyi bildikleri -Şeyh Said Efendi ile çelişkiye girmek pahasına- ismini kullanmaları en basit tabiriyle aymazlıktır, hürmetsizliktir, hakarettir. Bundan derhal vazgeçilmelidir" denildi. 

'Mezar yerleri verilsin'

Şeyh Said Meydanı'nın karşısında bulunan Şeyh Said ve arkadaşlarının mezar yerlerinin aileye ve Kürt halkına iadesinin talep ettiklerinin belirtildiği açıklamada, "Kürtlerin hak ve hukuklarının müzakere konusu edildiği bir aşamada, tarihi hakikatlerin araştırılması ve bu kapsamda 1925 Hadisesi başta olmak üzere halkımızın yaşadığı mazlumiyetlere dair olan bilgi ve belgelerin açığa çıkarılmasını, uğradıkları manevi ve maddi zararların tanzimini istiyoruz. Ve yaşatılan bunca zulüm, haksızlık ve eziyetler için halkımızdan özür dilenerek adil bir barışın önü açılmalıdır diyoruz. Bilinmek durumundadır ki; Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşlarının davası ve yolu zulme karşı mazlumun yanında zalime karşı tereddütsüz duruştur" diye kaydedildi. 

AKAR, ŞÊX SAİD'İN KARDEŞİNİN TORUNU 

Yapılan yazılı açıklamada aynı şekilde AKP İl Başkanlığı'na getirilen Av. Muhammed Akar'ın da Şêx Said'in kardeşi olan Şêx Tahir Efendi'nin torunu olduğu belirtilerek, "Kuruluşundan itibaren AK Parti içinde siyaset yapmakta, il başkan yardımcılığı, başkan vekillikleri dahil çeşitli görevler üstlenmiş ve en son Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi AK Parti meclis grup sözcülüğü yapmakta iken il başkanlığına aday gösterilmiştir. Av.Muhammed Akar’ın AK Parti ile ilişkisi ve çalışmaları yeni olmadığı gibi tamamen kendisinin bireysel tercihidir" ifadelerine yer verildi. 

Yorum Gönder