Son üç günde 60 köy özgürleştirildi

11 Kasım 2015 Çarşamba 22:03

QSD (Demokratik Suriye Güçleri) güçlerinin stratejik hamlesi doğrultusunda geliştirdiği askeri taktik sonucunda çeteler bozguna uğradı. Son 3 günlük çatışmalar sonucunda çeteler 160 km2’lik alandan sökülüp atılırken, 60 civarında köy ve onlarca mezra çetelerden temizlenerek özgürleştirildi.

Son üç günde 60 köy özgürleştirildi
 Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD), 12 gündür Hasekê’nin güney kırsalında DAİŞ çetelerine yönelik başlattığı operasyon 12'inci gününde devam ediyor.


Operasyonun son üç gününde 60 köy özgürleşti

İçerisinde Arap, Kürt, Süryani, Türkmen ve bölgedeki etnik yapıların yer aldığı ilk ciddi güç birliği olan QSD’nin son 3 günlük operasyonlarında DAİŞ çetelerine ağır darbeler vuruldu.

3 günlük şiddetli çatışmalar ardından QSD güçleri taktik manevrayla çetelere ağır darbe vurdu. Kevkeb’in güneyi, Xatuniyê gölü ve Um-Urus’a giden cadde arasında bulunan mıntıkayı kapsayan operasyonlarda 160 km2’lik alan DAİŞ çetelerinden temizlendi. 160 km2’lik alanda bulunan 60 civarındaki köy de QSD güçleri tarafından özgürleştirildi.

QSD güçleri tarafından özgürleştirilen köyler şunlar:

Xirbit, Hennuş, El-Fekêk,, Eşanê, Hurubet, Hemden, Mesudiyê, Ummit Tenek, Ebu-Şara, Um Hecera, Til Ebu Kûbra, El-Mesudiyê, Medine, Errada, Ebu Xattab, Etşanê, Sihêl, El-Ecîr, Eşşarabiyin, Selme, El-Adîlê, Til Ezîdiye, El-Mecu, Mebuca, El-Basîra, Mihesmiyê, Recim Hebbap, Suefat, Ebu Zarar, Xezne, Xezna 2, Mişêrfe, Şuresbah, Til Semen, Sîha, Sîban, Sîha 2, Verdiyê, Selamunaleykûm, Himedî, Nîf, Zêdeniyê, Til Savan, El-Fetiyê, Morî, Recim Tifehî, Sekîniyê, Ebu Hermele köyleri.

QSD güçlerinin 60 köy dışında Nadir, Ehmet, Cebel, Abdilhisen ve ismi öğrenilemeyen 8 mezrayı daha özgürleştirdiği kaydedildi.

Irak ve Rakka’dan çetelere takviye güç

DAİŞ çetelerinin kendileri açısından stratejik önemi olan Hol’ü savunmak için Irak ve Rakka’dan Türkmen, Çeçen, Fas, Tunus ve diğer yabancı uyruklu çeteleri takviye güç olarak getirdiği, ancak bu takviye güçlerin de QSD güçlerinin ilerleyişi karşısında kaçmak zorunda kaldığı bildirildi.


KAYNAK :  ANHA

Yorum Gönder