Times: Türkiye 49 rehineyi 180 IŞİD’liyle takas etti

06 Ekim 2014 Pazartesi 15:39

İngiliz Times gazetesi, IŞİD üyelerinin elinde tutulan 49 rehinenin serbest bırakılması için IŞİD’le müzakere yaptığını ve bu müzakereler sonucunda aralarında iki İngiliz vatandaşının da bulunduğu 180 IŞİD militanını serbest bıraktığını yazdı.

Times: Türkiye 49 rehineyi 180 IŞİD'liyle takas etti
 İngiliz Times gazetesinde yer alan haberde Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nun IŞİD tarafından basılması sonucu rehin alınan diplomatların ve ailelerinin iadesi için IŞİD ile masaya oturulduğu belirtildi.

Haberde serbest bırakılan IŞİD üyeleri arasında Batılı ülke pasaportuna sahip birçok kişinin olduğu ifade edildi.

“Takas edilen IŞİD militanlarının isim listesi Times’a ulaştı. Listede üç Fransız vatandaşı, iki İsveçli, iki Makedon, bir İsviçreli ve bir Belçikalı da var” denen haberde, listeyi Türk hükümetinden bir ismin sızdırmış olabileceği de vurgulandı.

Haberde Türkiye’nin takası gerçekleştirebilmek için bölgedeki aşiretler ve silahlı gruplarla temasa geçtiği de ifade ediliyor.

Erdoğan’a ‘takas’ sorulmuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eylül ayı sonunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak üzere New York’a gitmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtlarken, rehineler için esir takası yapıldığı sorusu üzerine, “Takas oldu veya olmadı. Neticede bizim 49 vatandaşımız, görevlimiz Türkiye’ye geldi” yanıtını vermişti.

Rehinelerin serbest kalmasını ‘bir diplomasi zaferi’ olarak tanımlayan Erdoğan, “Siyasi noktada, diplomatik bir pazarlıktan bahsediyorlarsa burada tabii ki siyasi, diplomatik bir pazarlık kesinlikle söz konusu” demişti.

‘100 cihatçı İngiliz Türkiye’de’

Times gazetesinin pazar sayısında ise, 100 İngiliz vatandaşı IŞİD üyesinin örgütten ayrılıp Türkiye’ye geldiği, ancak tekrar İngiltere’ye dönmekten korktukları için Türkiye’de mahsur kaldıklarını yazdı.

Haberde, “İngiliz vatandaşı cihatçılar IŞİD’den kaçsa da İngiltere’ye dönemiyor çünkü tutuklanmaktan korkuyorlar. Bir kısmı anne ve babalarının vatanı olan Pakistan ya da Bengaldeş’e dönmeyi planlıyor” dendi.

*BBC Türkçe

Yorum Gönder