'Türk devleti KCK'nin eylemsizlik kararına yanıt vermeli'

25 Ekim 2015 Pazar 01:05

Kürdistan Bölgesi Parlamenterler Birliği başkanı Nemet Abdullah, Türk devletinin Kürt halkının başarısından rahatsız olduğunu ve bu yüzden savaşı başlattığını ifade ederek bu savaşın amacının Kürt halkının tekrar geçmiş yıllara dönmesi olduğunu kaydetti.

'Türk devleti KCK'nin eylemsizlik kararına yanıt vermeli'
 Nemet Abdullah KCK'nin çağrısını kutsal olarak niteleyerek bu tutumun Kürt halkının çıkarlarına hizmet ettiğini ve Türk devletinin barış çağrılarına yanıt vermesi gerektiğini ifade etti.


Kürdistan Bölgesi Parlamenterler Birliği başkanı Nemet Abdullah, Türkiye ve Kuzey Kürdistan'da gerçekleştirilecek seçimler üzerine ajansımıza değerlendirmelerde bulunarak Kuzey Kürdistan'daki çözüm bir aşamaya kadar geldiğini ve bunun herkese umut verdiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Halk çözüm konusunda çok umutluydu. Fakat 7 Haziran seçimlerinden sonra Türk devlet yetkilileri Kürt halkının elde ettiği başarılı sonuçtan rahatsız oldu. Kürt halkının kazandığı bu başarı ile parlamentoda önemli bir etki yaratacağını ve bunun büyük değişiklikleri beraberinde getireceğini düşündüklerinden bu başarılı sonuçtan rahatsız oldular.” 

'Savaşın amacı halkı geçmiş yıllara döndürmektir'

Nemet Abdullah konuşmasının devamında Türk devletinin savaşı tekrar başlatmasına dikkat çekerek “Bu savaşın amacı öncelikle barış sürecini reddetmek ve yok etmektir. Diğer bir amacı da HDP'nin önümüzdeki seçimlerde daha az oy almasını ve dolayısıyla başarısız olmasını sağlamaktır. Genel olarak ise tüm bunların amacı Kuzey Kürdistan'daki halkımızın geçmiş yıllara dönmesidir. Bu savaşı bunun için başlattılar.” diye konuştu.

'Türk devleti KCK'nin barış çağrılarına yanıt vermelidir'

Kürdistan Bölgesi Parlamenterler Birliği başkanı her iki tarafa da savaşı durdurma çağrısında bulunarak söz konusu savaş yıllarca sürse bile tarafların eninde sonunda yine müzakere için masaya oturacaklarını ifade etti. Nemet Abdullah sözlerini şöyle sürdürdü: “Savaşla bir şeyin çözülemeyeceği ispatlanmıştır. Özellikle de Türk devleti bu savaş yanlısı politikalarından vazgeçmeli ve KCK'nin barış çağrılarına yanıt vermelidir. KCK'nin eylemsizlik kararını destekliyoruz ve bu tutumun Kürt halkının çıkarına olduğunu düşünüyoruz.” 

'KCK'nin çağrısını kutsal buluyoruz'

Rojava, Kuzey ve Güney Kürdistan'da Kürt halkına yönelik bir savaşın yürütüldüğünü ifade eden Nemet Abdullah sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kürt halkının düşmanlarına karşı savaş cephelerinde yer alan tüm peşmerge, gerilla ve savaşçıları selamlıyor ve onları sonuna kadar desteklediğimizi belirtiyoruz. Onlar bu ülkenin topraklarını savunmak için canlarını feda ediyorlar. KCK'nin çağrısını kutsal buluyor ve herkesin bir insanlık görevi olarak bu çağrıya sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle de Türk devleti bu çağrıyı ciddiye almalıdır çünkü barış ve huzur tüm taraflar ve halklar için faydalıdır.”

HINISHABER - ROJNEWS

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder