YPG: 17 köy özgürleştirildi, 106 çete öldürüldü

06 Ekim 2015 Salı 17:41

YPG Basın Merkezi, DAİŞ çetelerine karşı son 4 günde yürütülen operasyonda 106 çetenin öldürüldüğünü, 1 çete üyesinin de yaralı olarak ele geçirildiğini belirtti.

YPG: 17 köy özgürleştirildi, 106 çete öldürüldü
 Yazılı bir açıklama yapan YPG Basın Merkezi, DAİŞ çetelerine karşı başlatılan temizlik operasyonunun başarılı bir şekilde sonuçlandığını belirtti.


DAIŞ çetelerinin 2 Ekim sabahı Kizwan dağının kuzey ve batısında geniş bir alanı kapsayan saldırıları ardından uluslararası DAIŞ karşıtı koalisyonuyla koordineli bir şekilde başlatılan temizlik operasyonu başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.” diyen YPG Basın Merkezi, çetelerin Hasekê'yi işgal saldırılarının püskürtüldüğü Ağustos ayı başından beri düzenledikleri bu en kapsamlı saldırılarda çetelere ağır darbeler vurulduğunu kaydetti.

Çete grupları 2 Ekim sabahı Kezwan dağının kuzey ve batısında bulunan Bediî, Xerra, Xara, Til Hemam, Cefr, Cerada, Ebû Cerada, Hizumuyê, Um El Kibir, Um Twêl, Um El Fexir ve Sefan köyleriyle Bediî köyü kavşağı ve Kezwan dağında bulunan Radyo tepesine yönelik kapsamlı bir saldırı düzenlediğini vurgulayan YPG Basın Merkezi, “Tüm saldırı girişimleri püskürtülen DAİŞ çetelerinin en nitelikli güçlerinden oluşan saldırı grupları kısa sürede güçlerimizce kuşatmaya alınmış ve stratejik darbeler vurulmuştur.

2 Ekim sabahı Dera Zor'dan gelerek Alya köyüne giden yol üzerinde bulunan Bediî köyü kavşağına yönelik çete grupları 3 ayrı saldırı düzenlemiştir. Bu alandaki tüm saldırı girişimleri püskürtülen çetelere önemli darbeler vurulmuştur. Çete grupları aynı sabah eş zamanlı olarak Xerra, Xara ve Til Hemam köylerine de saldırı düzenlemiştir. Bu alanlarda yaşanan şiddetli çatışmalar sonucunda toplam 25 çete cenazesi güçlerimizin eline geçmiştir.

Çete gruplarının patlayıcı yüklü araçlarla düzenlediği 2 saldırı güçlerimizce boşa çıkartılmış, patlayıcı yüklü araçlar uzaktan patlatılmak suretiyle imha edilmiştir. 3 patlayıcı yüklü araç da koalisyon hava kuvvetlerinin desteğiyle imha edilmiştir. Güçlerimiz ayrıca 2 patlayıcı yüklü aracı ele geçirmiştir.

İlk saldırıların püskürtülmesi ardından hem güçlerimizin denetimindeki hem de denetimi dışında kalan 23 km karelik geniş bir alanda temizlik operasyonu düzenlenmiştir. Bu alan içinde bulunan 17 köye sızan çetelere karşı 4 gün boyunca operasyon düzenleyen güçlerimiz, bugün sabah saatleri itibariyle operasyonu tamamlamış ve 17 köyü çetelerden tümüyle temizlemiştir.

Operasyonlar sonucunda Ceradê köyünde 6, Ebû Ceradê köyünde 5, Hizûmuyê köyünde 5, Um El Kibir köyünde 1'i yabancı uyruklu 8, Um El Kibir yolu üzerinde 3, Um Twêl köyünde 12, Cefr köyünde 7, Um El Fexir ve Sefan köylerinde ise 12 çete cenazesi ele geçirilmiştir.

4 günlük operasyon sonucunda toplam 106 çete üyesi öldürülmüş ve 83 çete cenazesi ele geçirilmiştir. Ayrıca 1 çete üyesi de yaralı olarak ele geçirilmiştir.

Güçlerimiz ayrıca çetelere ait 25 adet Kalaşnikof, 15 adet Kalaşnikof şarjörü, 5 adet BKC, 5 BKC zinciri ve 2.000 adet BKC mermisi, 4 adet M16 ve 200 adet M16 mermisi, 1 adet Bruno, 4 adet B7 roketatar ve 20 adet B7 roketatar mermisi, 1 adet Karnas, 1 adet Zağros suikast silahı ve 200 mermisi, 1 adet AKC, 1 adet Glock marka tabanca, 9 adet el bombası, 50 adet 5'er kiloluk el yapımı mayın, 7 adet raxt, 1 adet büyük ve 2 adet küçük telsiz cihaz, 2 adet patlayıcı yüklü araç ele geçirmiştir.

Çetelerce düzenlenen saldırıların ilk gününde büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla çarpışarak çetelerin püskürtülmesinde önemli rol oynayan 6 yoldaşımız şehadete ulaşmış, toplam 11 yoldaşımız da yaralanmıştır.”

ROJNEWS

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder