YPG Halep'te ilerliyor

08 Şubat 2016 Pazartesi 14:30

Suriye ordusun Halep'in kuzeyindeki operasyonuna destek veren Rusya hava saldırılarını artırırken, PYD'nin silahlı kanadı YPG, Halep kırsalında ilerliyor. Kürd güçlerinin Kilis'in karşısındaki Azez'e yaklaştığı bildirildi.

YPG Halep'te ilerliyor
 Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve yerel kaynaklara göre, Azez'in güneyinde bazı bölge ve köylerin kontrolü YPG’ye geçti. 

 

Suriye ordusun Halep'in kuzeyindeki operasyonuna destek veren Rusya hava saldırılarını artırırken, PYD'nin silahlı kanadı YPG, Halep kırsalında ilerliyor. Kürd güçlerinin Kilis'in karşısındaki Azez'e yaklaştığı bildirildi.

 

Cihatçı gruplarla savaşıyor 

 

Suriye içindeki muhalif ağına dayanarak bilgi aktaran Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, YPG ve Devrimciler Ordusu (Türkmenler, Araplar, Kürdler ve beş ayrı eski ÖSO bileşenini barındıran grup), Halep'in kuzeyindeki kırsal alanda cihatçı El Nusra ve Ahrar-uş Şam gruplarıyla çatışıyor. Halep'in kuzeyindeki el-Faysal bölgesinde YPG, dün bir tepe ve iki köyün kontrolünü sağladı. 

 

YPG'nin son dört gün içinde Halep'in kırsalında Cihatçı gruplarla çatışarak ilerlediği kaydediliyor.

 

Gözlemevi'ne göre, YPG perşembe günü, Zehra ve Nubl yakınındaki Ziyarah da dahil olmak üzere çok sayıda köyde kontrolü sağladı.  

 

Yeni hedef El Nusra'nın elindeki havaalanı 

 

YPG'nin cumartesi günü ise, Ahrar-uş Şam ve El Şamiya Cephesi ile giriştiği çatışmaların ardından El Alkamiya köyünü cihatçı gruplardan temizlediği aktarıldı.  

 

Kürd kaynaklar, YPG'nin yeni hedefinin 2013'ten bu yana El Nusra'nın elinde bulunan Mennah Askeri Havaalanı olduğunu iddia ediyor. Zira YPG'nin El Alkamiya köyünü kontrol altına alarak, Mennah Havaalanı'na saldırı için uygun pozisyon ele geçirmiş olduğu belirtiliyor.

 

Türkiye sınırındaki Azez'in 6 km güneyindeki Mennah Askeri Havaalanı, Halep'in kuzeyinde cihatçıların son kalelerinden biri. 

 

Reuters: Halep kısa zamanda Esad rejiminin eline geçebilir  

 

Reuters, Halep'in kısa bir süre içinde tamamıyla Esad rejiminin eline geçebileceğini aktardı. Bölgedeki muhaliflerin YPG'yi, Suriye rejimi ile ortak saldırı düzenlemekle suçladığını belirten Reuters, bu durumun iç savaşı daha da karmaşık hale getirdiği yorumunda bulundu.  

 

Reuters'a konuşan bir muhalif komutan, "Halep'in kuzeyinde Rusya'nın hava korumasını ve Kürd güçlerin desteğini alan rejim ilerliyor. Yeni bir gerçeklik empoze etmeye çalışıyorlar" dedi.


Anahtar Kelimeler YPG Halepte ilerliyor

Yorum Gönder