YPG: Siluk, 31 köy ve 20 mezra özgürleştirildi

14 Haziran 2015 Pazar 22:55

Til Ebyad’a doğudan ulaşan YPG güçleri, son 24 saatte Siluk kasabası ile 31 köy ve 20 mezrayı çetelerden temizleyerek özgürleştirdi. Çok sayıda çetenin öldürüldüğü operasyonlarda tek bir sivilin bile zarar görmedi, ancak çeteler sivil halkı kalkan olarak kullanmaya devam ediyor.

YPG: Siluk, 31 köy ve 20 mezra özgürleştirildi

YPG Basın Merkezi, 39. gününe giren “Komutan Rubar Qamişlo Hamlesi” kapsamında Kobanê ve Cizîr Kantonlarına bağlı YPG güçlerinin, Til Ebyad ve çevresinde konumlanan çete gruplarına yönelik kıskaç hareketi başlattığını duyurdu.

Siluk, 9 köy ve 20 mezra özgürleşti

Dün gece itibarıyla Silûk kasabasının özgürleştirildiğini açıklayan Basın Merkezi, “bu kasabada arama-tarama faaliyetlerine devam etmektedir. Silûk kasabasında hakimiyet kuran güçlerimiz daha sonra, Silûk ile Til Ebyad arasındaki bölgede bulunan Seîdo, Xişman, Til Eşq Seîde, Bêjing, Kevok, Enzê, Mişêrfa Şêx, Îsawî, Ayn Ul Arus köyleriyle 20 mezrayı da çetelerden temizleyerek özgürleştirmiştir” dedi.

Kobani’de 22 köy kurtarıldı

YPG açıklamasının devamında “Tarihi Kobanê direnişiyle destan yazan güçlerimiz de Til Ebyad’ın batı ve güneybatısından ilerleyerek çetelere önemli darbeler vurmuştur” denilerek son 24 saat içerisinde bu bölgede bulunan Frêhan, Hêmira Kurda, Hemira Ereba, Boxa ya Mezin, Boxa ya Biçuk, Rafî, Sikêrat, Im Hiwêş, Nihit, Ebu Zihur, Bedrîa, Ebu Xireze, Xirbet Ebid, Xirbê Elwe, Curîl Xet, Gundê, Cihişa, Seddê, Faris, Eribet Ecil a Mezin, Eribet Ecil a Biçuk ve Mebdece köylerinin çetelerden temizlenerek özgürleştirildiğini kadetti.

YPG Doğu’dan Til Ebyad’a ulaştı

YPG Basın Merkezi, Til Ebyad’ın doğusundan şehre ulaşan savaşçılar ile çete grupları arasında çatışmalar  yaşandığını ve Til Ebyad’da bulunan çetelerin Rakka ile olan bağlantılarını kesmek için harekete geçen YPG güçlerinin Rakka ve Til Ebyad yoluna 4 km yakınlaştığını belirtti.

“Son 24 saat içerisinde düzenlenen bu operasyonlarda onlarca çete üyesi öldürülmüş, çok sayıda çete üyesi de yaralanmıştır” diyen YPG, bu operasyonlarda şu ana kadar 1 savaşçının da yaşamını yitirdiğini duyurdu.

YPG açıklamasında ayrıca “Bazı çevreler ve basın-yayın organları güçlerimizin bu tarihi harekatında sivillerin zarar gördüğü yönlü, gerçekle hiçbir ilgisi bulunmayan yalan haberler yaymaktadır. DAIŞ çetelerinin sivil yurttaşları canlı kalkan olarak kullanmaya çalıştığı gerçeğinin farkında bulunan güçlerimiz olağanüstü bir duyarlılık sergilemektedir. Hamlemizde şu ana kadar tek bir sivilin parmağı bile kanamamıştır” ifadelerine yer verildi.

ANHA

Yorum Gönder