YPG ve Peşmerge komutanları toplandı

14 Haziran 2014 Cumartesi 23:19

IŞİD çetelerinin saldırıları ardından, YPG yaptığı açıklamada, Güney Kürdistan'ın savunulması için hazır olduklarını açıkladı. Ardından YPG güçleri halkın korunması için sınır hatında harekete geçti. YPG ve Peşmerge bu amaçla ortak bir toplantı düzenledi.

YPG ve Peşmerge komutanları toplandı
 IŞİD çetesinin Musulu işgal etmesi ardından Rojava ve Güney Kürdistan'daki Kürt güçeleri harekete geçti. Özellikle Rojava'nn Cezaa kasabasına 13 km mesafedeki Sunnuniye sınırı, Şengal, Tıl Koçer ve Rabia bölgelerinin korunması için YPG güçleri ve Peşmerge ortak toplantı düzenledi. 

YPG ve Peşmerge komutanlarının katıldığı toplantıda, Rojava ile Güney Kürdistan sınırının nasıl korunacağı değerlendirildi. Her iki tarafta sivil halkın korunması konusunda ortak tutum sergiledi. Ayrıca Musul'a yakın olan Şengal bölgesi IŞİD çetesinin tehdidi altında.

YPG komutanları toplantıda Şengal bölgesinin korunması içinde üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etti. YPG ve Peşmerge arasındaki toplantıların sistematik bir şekilde devam edeceği belirtildi. Sınırdaki Tıl Koçer ve Cezaa kentleri YPG'nin, Tıl Koçer karşısındaki Rabia ise Peşmergenin kontrolünde. IŞİD çeteleri ise bu bölgelere yakın noktalarda konumlanmış durumda.


DİHAYorum Gönder