AK Parti Kürt Sorununu Çözer mi?

19 Kasım 2011 Cumartesi 11:37

GENAR tarafından yapılan araştırmada katılımcılar AK Parti'nin Kürt sorununu çözeceğine inanmıyor.

AK Parti Kürt Sorununu Çözer mi?

GENAR Araştırma ve Danışmanlık tarafından yapılan, Türkiye Sosyal, Ekonomik ve Politik Analiz araştırmasında çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Araştırmaya katılanlar AK Parti'yi demokratikleşme konusunda başarılı bulurken, Parti'nin Kürd sorununu çözeceğine inanmıyor. 

17 ilde, 2 bin 225 kişi ile görüşülerek yapılan araştırmaya göre bu pazar bir genel seçim olsa AK Parti'nin son seçimde yüzde 49.8 olan oyu yüzde 51.1'e, CHP'nin yüzde 26.0 olan oyu ise yüzde 26.3'e yükselecek. MHP'nin yüzde 13 olan oyu yüzde 11.8'e gerilerken, BDP yüzde 6.7, Saadet Partisi yüzde 1.1 oy alacak.

Araştırmaya katılanlar AK Parti hükümetini sağlık, eğitim, sosyal yardımlar, dış politika, ekonomi ve demokratikleşme alanlarında başarılı bulurken, terörle mücadele konusunda başarısız bulanların oranı yüzde 56.9. AK Parti'nin Kürt sorununu çözeceğine inanmayanların oranı da yüzde 61.3. Cumhurbaşkanlığı yüzde 73.1 ile en güvenilen kurum olurken, Orduya güvenenlerin oranı yüzde 68, hükümete güven duyanların oranı yüzde 63.5 oldu. Medya ve muhalefet partileri ise güvenilen kurumlar arasında son iki sırada yer aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a güvendiğini söyleyenlerin oranı yüzde 61'i, Erdoğan'ın İsrail ile restleşmesini doğru bulanların oranı yüzde 66.9'u buldu. Erdoğan, yüzde 48.7 ile en beğenilen lider olarak gösterildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun performansı yüzde 62.4 tarafından başarısız bulunurken, Mustafa Sarıgül CHP'nin yeni lideri olmalı diyenlerin oranı yüzde 24.4 olarak hesaplandı.

YENİ ANAYASA

Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 69.5, bir rejim tehlikesi yok diyenlerin oranı yüzde 67.8, artık askeri bir darbe olmaz diyenlerin oranı ise yüzde 64.4 hesaplandı.

Vatandaş ne diyor?

- Van depremi sonrasında hükümet tarafından yapılan çalışmalar tam ve eksiksiz. (Yüzde 51.3).

- Türkiye Başkanlık sistemine geçmeli. (Hayır yüzde 36- Evet yüzde 29)

- Tutukluluk süreleri ile ilgili mahkemelerin uygulamaları yanlış. (Yüzde 44.7)

- Türkiye bulunduğu bölgenin en güçlü ülkesi. (Yüzde 71.8)

- Türkiye 2023 yılında dünyada etkili 10 ülkeden biri olacak. (Yüzde 69.4)

- Ahlaki değerler açısından gençlik kötüye gidiyor. (Yüzde 78.8)


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

serhat 7 yıl önce yorumlandı

faşizmle mi çözecek, zerr i miskal farkları yoktur çillerden...

0 Kişi beğendi.