Altan Tan: Ne dilimizden vazgeçeceğiz ne de dinimizden

15 Nisan 2012 Pazar 14:10

Altan Tan, Kızıltepe Belediyesi ve Mardin Din Adamları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (MADAY-DER) tarafından Hz. Muhammed(s.a.v)'in "Kutlu Doğum Haftası" vesilesiyle Buhara Düğün Salonu'nda verilen mevlitte konuştu.

Altan Tan: Ne dilimizden vazgeçeceğiz ne de dinimizden
Kızıltepe Belediyesi ve Mardin Din Adamları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (MADAY-DER) tarafından Hz. Muhammed(s.a.v)'in "Kutlu Doğum Haftası" vesilesiyle Buhara Düğün Salonu'nda mevlit verildi.

Mevlide BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP Mardin İl Eş Başkanları M. Şaban Karakaş ve Sihem Elveren Alp, BDP Kızıltepe İlçe Başkanı Ömer Turgay, Kızıltepe Belediye Başkan Vekili Şerife Alp, Mazıdağı Belediye Başkanı Hasip Aktaş, Derik Belediye Başkan Vekili Doğan Özbahçeci ve binlerce yurttaş katıldı. Kadınların yoğun katılım gösterdiği "Kutlu Doğum Haftası" mevlidinde salonda yer kalmayınca çok sayıda kişi ayakta ve dışarıda beklemek zorunda kaldı. Salona Şeyh Sait, Said-i Kürdi ve Ehmedê Xani'nin posterleri asıldı. Çok sayıda imamın katıldığı mevlitte Kuran-i Kerim okundu. Kürtçe vaazlarında verildiği mevlitte BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan konuşma yaptı.

'Kimse bize Müslümanlığı öğretmesin'

Altan Tan, Kuran-ı Kerim'de 300'ün üzerinde ayetin zulümden bahsettiğini belirterek, 100'ün üzerinde ayetin ise hak ve hukukun ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptığını söyledi. Tan, "Allah ne diyorsa ona tabi olacağız. Peygamber ne diyorsa ona tabi olacağız. Birçok peygamber şehit olmuştur. Sırf zulme ve şikeye evet demedikleri için. Kürt halkı Hz. Ömer zamanında Müslüman oldu. Halkımız bin 400 senedir Müslüman. Ve Kürtler samimi Müslüman'dır. İktidar için Müslüman olmadılar. Ve halkımız Türk kardeşlerinden 200 sene önce Müslüman oldu. Bugün kimsenin bize Müslümanlık öğretmesine gerek yok. Biz Allah'ı da peygamberi de herkesten daha çok iyi biliyoruz. Ne dilimizden vazgeçeceğiz ne de dinimizden vazgeçeceğiz " dedi. Yapılan konuşmanın ardından mevlit verildi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi, 5 Nisan Özgür Yurttaş Derneği'nde de "Kutlu Doğum Haftası" nedeniyle mevlit verildi. Mevlide, dernek yönetici ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Mevlitte yapılan konuşmalarda toplumsal barışın önemine dikkat çekildi. Öte taraftan Bağlar İlçesi'nin Mevlana Halit Mahallesi başta olmak üzere toplam 12 mahallede Yurttaş Dernekleri'nde mevlit verildiği öğrenildi. Verilen mevlide kadınlar yoğun ilgi gösterirken, mevlitlerde Kürtlerin 4 temel talebini içeren imza kampanyası için de stant açıldı.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçesi, 5 Nisan Özgür Yurttaş Derneği'nde de "Kutlu Doğum Haftası" nedeniyle mevlit verildi. Mevlide, dernek yönetici ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Mevlitte yapılan konuşmalarda toplumsal barışın önemine dikkat çekildi. Öte taraftan Bağlar İlçesi'nin Mevlana Halit Mahallesi başta olmak üzere toplam 12 mahallede Yurttaş Dernekleri'nde mevlit verildiği öğrenildi. Verilen mevlide kadınlar yoğun ilgi gösterirken, mevlitlerde Kürtlerin 4 temel talebini içeren imza kampanyası için de stant açıldığı bildirildi. 

altan.tan/facebook.com

Yorum Gönder