Basına KCK Operasyonu dış basında

21 Aralık 2011 Çarşamba 23:45

Türkiye'de KCK adı altında yapılan operasyonlar kapsamında gazetecilerin gözaltına alınmasına ABD medyasından da eleştiri geldi.

Basına KCK Operasyonu dış basında
 Wall Street Journal, Türkiye'de gazetecilerin çoğunun terörle mücadele yasası altında tutuklandığını ve mahkemeye kadar yıllarca tutuklu kaldığını yazarken, New York Times hükümetin gücünü kötüye kullandığı yorumlarına yer verdi.

ABD'nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Türkiye'de yasadışı"Kürdistan işçi Partisi ya da PKK" ile ilişkili olduğu gerekçesiyle gazetecilerin tutuklanmasını değerlendirdiği geniş haberinde, gazetecilerin çoğunun Kürt gazeteler ve ajanslar için çalıştığını ve KCK adı altında yapılan operasyonunun bir parçası olarak tutuklandıklarını yazdı.

"Tutuklamalar şok edici"
Gazeteye göre, İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair, "Tutuklamalar şok edici ve endişe vericidir. Tutuklamalar Kürt yanlısı muhalif basına yöneliktir. Demokratik toplumlarda muhalif gazeteciler üzerinde böyle bir baskı çok endişe veriyor ve Türkiye'nin uluslararası güvenirliliğini şüphe getiriyor" dedi.

33870

ABD'nin Türk hükümetinden artan gazeteci tutuklamalarında adalet talep ettiğini de belirten gazete, gazetecilerin çoğunun terörle mücadele yasası altında tutuklandığını ve mahkemeye kadar yıllarca tutuklu kaldıklarına işaret etti.

"Hükümet gücünü kötüye kullanmakla eleştiriliyor"

New York Times gazetesi de, Türkiye'de milletvekillerinin ve akademisyenlerin de dahil olduğu yüzlerce Kürt yanlısı siyasi aktivistin tutuklanmasının ardından gazetecilerin tutuklandığını vurgulayarak, insan hakları gruplarının hükümeti gücünü kötüye kullanmakla eleştirdiğini yazdı.

Salı günü yüzlerce protestocunun İstanbul'da toplanarak "Gazeteciler için özgürlük", "Hepimiz Kürdüz" sloganları attığına dikkat çekilen habere göre, Sınır Tanımayan Gazeteciler'den Johann Bihr, "Kürt meselesi terörle mücadele adı altında muhalifleri bastırma girişimleriyle çözülmeyecek" dedi.

Yorum Gönder