Beşikçi: Yüzleşmeye nereden başlanmalı?

18 Şubat 2012 Cumartesi 23:24

Bir yılı aşkın bir süredir kuruluş çalışmaları süren İsmail Beşikçi Vakfı, tescil edilerek tüzel kişilik kazandı. İstanbul'da vakfın ikinci toplantısında konuşan İsmail Beşikçi: 'Yüzleşmeye, gayrimüslim mallarına el koyanlardan başlanmalı...' dedi.

Beşikçi: Yüzleşmeye nereden başlanmalı?
 Bir yılı aşkın bir süredir kuruluş çalışmaları süren İsmail Beşikçi Vakfı, tescil edilerek tüzel kişilik kazandı. Vakfın tanıtım toplantılarının ilki İsveç’in Stockholm kentinde yapıldı. Bugün de, (18 Şubat, Cumartesi) İstanbul Taxim Hill Oteli'nde ikinci tanıtım toplantısı gerçekleşti. İsmail Beşikçi, İbrahim Gürbüz, Abdullah Baran, Talat İnanç ve İshak Tepe’nin kurucu olduğu İsmail Beşikçi Vakfı’nın ilk yönetim kurulu başkanlığı görevini ise yine kurucular arasında yer alanİsmail Beşikçi yürütüyor. Toplantıda, Vakıf yöneticilerinin açıklamaları ve toplantıya katılanların Kürtçe ve Türkçe olarak Beşikçi ile ilgili anı ve düşüncelerini paylaşmalarının ardından, yaşamının 17 yılını hapiste geçiren İsmail Beşikçi de, katılımcıların ayakta alkışları arasında söz alarak bir konuşma yaptı. Katılımcıların yoğunluğundan, izdiham yaşanan toplantıda yapılan konuşmalardan bazı bölümler şöyle:

Bünyesinde, 
'İsmail Beşikçi Araştırma Kütüphanesi' de bulunan Vakıf; küphanede Beşikçi’nin 60 yıldır biriktirdiği onbinlerce eserin, kitap, dergi, gazete koleksiyonu ve özel arşivinin yakında bilime ve kültüre ilgi duyan araştırmacıların, öğrencilerin hizmetine hazır hale getirecek.

Bugün gerçekleştirilen toplantıda yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“İnsanlığın vicdanı, bilimin yüz akı, aydınların onuru ve kararlı duruşuyla tüm demokrasi güçlerinin ve halkların gönlünde taht kurmuş sosyolog İsmail Beşikci’nin adını bir vakıfla gelecek kuşaklara taşımak istedik.
İnsani, bilimsel, kültürel, etik değerlerin yozlaştırıldığı, hukuk, adalet, demokrasi, insan hakları gibi kavramların resmi ideolojinin idari ve cezai yaptırımlarıyla bastırıldığı, etik ve dinsel değerlerin devlet menfaati doğrultusunda kullanıldığı, ‘paranın insanların uğruna kurban edildiği bir Tanrı olup çıktığı’ dünyada, insanlığın yetiştirdiği bilim insanı İsmail Beşikci’nin düşüncelerini paylaşmak ve eserlerini gelecek kuşaklara aktarmak gibi yüce bir görevle karşı karşıyayız.
İsmail Beşikçi Vakfı olarak, İsmail Beşikci’nin adını, düşüncelerini ve eserlerini yaşatmayı; bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda araştırmalar yapmayı, kütüphaneler, bilim, kültür ve eğitim kurumları, arşiv ve dokümantasyon ve kültür merkezleri, enstitüler açmayı ve müze kurmayı amaçlıyoruz. Ayrıca çeşitli alanlarda organize edeceğimiz teşvik edici yarışmalarla İsmail Beşikci ödülleri vermeyi ve medya, basın-yayın faaliyetlerini yürütmeyi hedefliyoruz.
Vakfımızın kuruluş sürecine paralel olarak vakıf bünyesinde İsmail Beşikci Araştırma Kütüphanesi kurulmuştur. İsmail Beşikci’nin 60 yıldır büyük bir emekle biriktirdiği zengin içeriğe sahip kitap, dergi, gazete koleksiyonu ve arşivi yakında bilime ve kültüre ilgi duyan araştırmacıların, öğrencilerin hizmetine hazır hale getirilecektir.
Bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda araştırmalar yapmayı hedefleyen vakfımızın İsmail Beşikci ismini bir değer olarak kabul eden bilimin ve sanatın toplumun gelişmesine katkı sunacağına inanan herkeste büyük bir heyecan yarattığını biliyoruz. İsmail Beşikçi Vakfının topluma bilimsel, sosyal ve kültürel alanlarda yeni ufuklar açmasını ve yeni deneyimler katmasını destekleyen, İsmail Beşikci adına layık daha büyük projeler gerçekleştirmek için duyarlı herkesi İsmail Beşikci Vakfı Gönüllüsü olmaya ve vakfımıza destek vermeye çağırıyoruz.”

Vakıf yöneticilerinin açıklamaları ve toplantıya katılanlarınBeşikçi ile ilgili anı ve düşüncelerini de paylaşmalarının ardından, katılımcıların ayakta alkışları arasında söz alanİsmail Beşikçi; Osmanlı'nın son dönemlerinde, İttihat ve Terakki yönetiminin Osmanlı'yı bir Türk İmparatorluğu'na dönüştürme çalışmaları kapsamında yapılan operasyonlardan söz etti. 

'Tek dil, tek din, tek ırk' yaklaşımı ile yürütülen operasyonlar kapsamında gerçekleştirilen 'Ermeni Soykırımı', Rumlara ve diğer gayrimüslim halklara uygulanan sürgünlere, zorunlu göçlere değinen Beşikçi, bugünkü Türkiye burjuvazisinin birikiminin özünü Ermeni ve diğer halkların mallarının oluşturduğunu vurguladı. 
Beşikçi, bugün doruk noktasına çıkmış olan Kürt sorununun temelini de yaşanan bu soykırım ve sürgünlerden ayrı düşünülemeyeceğinin altını çizdi...

İSMAİL BEŞİKÇİ KİMDİR?

İskilip'te ilkokulu okuduktan sonra Çorum Lisesi'ni bitirerek, 1962 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1965-1971 yılları arasında Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi'nde asistanlık yaptı. Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde sosyoloji asistanı iken aynı bölümde sosyoloji doçenti olan Orhan Türkdoğan tarafından, 'Marksist propaganda' ve 'bölgecilik' yaptığı gerekçesiyle ihbar edilen Dr. İsmail Beşikçi, 12 Mart 1971 darbesi döneminde sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandı ve üniversite ile ilişiği kesildi.'1974 affı'yla cezaevinden çıktı, daha sonra Kürt sorununu işleyen düşüncelerinden ötürü yargılandı.
Kürt sorunu üzerine araştırmaları ve yazılarıyla tanınan Beşikçi, sekiz kez cezaevine girip çıktı ve yaşamının 17 yılı cezaevinde geçti. 12 Eylül askeri darbesinden önce 1979'da cezaevine girer ve 1987'de serbest bırakılır ancak davalar bir türlü peşini bırakmaz bu davalardan giydiği hükümlerle 1999'a kadar tutuklu kalmıştır. 
1999 yılında yapılan sınırlı yasal düzenleme sonucu tahliye olduğunda hakkında toplam 100 yıl hapis ve 10 milyar lira para cezası verilmiştir. İsmail Beşikçi'nin yayımlanan 36 kitabından 32'si Türkiye'de yasaklandı.
Atatürk Üniversitesi'nde asistanlığı döneminde doktora tezi olarak hazırladığı "Alikan Aşireti Üzerine Sosyolojik Bir İnceleme", alanında Türkiye'de yapılmış önemli sosyolojik bilimsel çalışmalardan biridir. Beşikçi 'Sarı Hoca' lakabıyla da tanınmaktadır.

Türkçe'de yayımlanan eserlerinden bazıları şunlardır:

» Doğu Mitinglerinin Analizi, 1967
» Doğu Anadolu'da Göçebe Kürt Aşiretlerinde Toplumsal Değişme, 1968
» Doğu'da Değişim ve Yapısal Sorunlar, 1969
» Doğu Anadolu'nun Düzeni, Sosyo-Ekonomik ve Etnik Temeller, 1969
» Bilim Yöntemi, 1977
» Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama- 1 » Kürtlerin Mecburi İskanı, 1977
» Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama- 2 Türk » Tarih Tezi, Güneş Dil Teorisi ve Kürt sorunu, 1978
» Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama- 3 » Cumhuriyet Halk Fırkasının Tüzüğü ve Kürt Sorunu, 1978
» Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama- 4 Tunceli Kanunu (1935) ve Dersim Jenosidi
» Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama- 5 
» Orgeneral Muğlalı Olayı, Otuzüç Kurşun
» Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama- 6 » Cumhuriyet Halk Fırkası'nın Programı (1931) ve Kürt Sorunu
» Bilim Yöntemi, Türkiye'deki Uygulama- 7 » Kürdistan Üzerinde Emperyalist Bölüşüm Mücadelesi 1915-1925 I.Cilt (Bu eser yalnızca 1 cilt olarak yayınlanabilmiştir)
» Devletlerarası Sömürge Kürdistan, 1990
» Bilim, Resmi Ideoloji, Devlet, Demokrasi ve Kürt Sorunu, 1990
» Bir Aydın, Bir Örgüt ve Kürt Sorunu, 1990
Savunmalar, 1991
» Hayali Kürdistanın Dirilişi
» Bilincin Yükselişi
» Başkaldırının Koşulları
» Zihnimizdeki Karakolların Yıkılması, Yargılanma »Süreçleri ve Özgürleşme
» Kürt Aydını Üzerine Düşünceler.


İsmail Beşikçi Vakfı'nın iletişim adresi şöyle: İsmail Beşikci Vakfı
Kuloğlu Mah. Ayhan Işık Sok. No: 21/1
Beyoğlu/İstanbul, 
E-posta: ismailbesikcilibrary@gmail.com, Telefon: (+90 212) 245 81 43


HABER: Yalçın Ergündoğan

» Bağımsız Sesonline. Net

Yorum Gönder