Bir Devlet Halkını Bombalar mı?

01 Ocak 2012 Pazar 18:55

Roboski katliamından sonra Türk medyasından; Birgün ve Evrensel gibi 10 bin trajı bile zor yakalayabilen muhalif gazeteleri paranteze alacak olursak ( Özgür Gündem ve diğer Kürt medya organlarını saymıyoruz) sadece Taraf ilk günkü manşetiyle ön plana çıkabildi. Manşetini Hatırlayalım:'' DEVLET HALKINI BOMBALADI'' şeklindeydi. Kartel medyasından Hürriyet ise ''Devlet Halkını Bombalar mı'' derken Aslında Başbakanın sözlerini manşetten veriyordu.Biz de bu Manşetten hareketle bir sorgulama, muhasebe yapalım ve aşağıda sorduğumuz sorulara hep birlikte yanıt arayalım, istiyoruz.

Bir Devlet Halkını Bombalar mı?
Geçen Cuma namazını İstanbul Kısıklı’daki Abdullahağa Camisi’nde kılan Başbakan Tayyip Erdoğan çıkışta yaptığı açıklamada, hiçbir devletin halkını kasten bombalamayacağını belirterek, “Geçmişte bu tür şeyler belki yapılmış olabilir. Ama bizim dönemimizde böyle birşeyin olması mümkün değildir'' şeklinde konuşmuştu. 

Başbakan aynı konuşmasında BDP'yi istismarcı olmakla suçlamıştı.
''BDP’ninki her zaman şovdur, her zaman istismardır. İşi gücü, hayatı durdurmaya yönelik adımlardır. Ta Uludere’de olan bir olayla ilgili gelip Taksim’de cam çerçeve indiren, günahsız araçları taşlayan anlayışı niçin bu medya kalkıp da değerlendirmiyor. Bu dürüst bir yaklaşım mı? Taksim’de Tarlabaşı’nda giden bir aracın ne günahı var?'' şeklinde konuşmuştu. 

Başbakan aynı konuşmasında Mehmet Baransu'yu da; Taraf'taki köşe yazısı nedeniyle cambaz olmakla itham etmişti. 

     6 Soruda Bir Devlet Halkını bombalayabilir mi?
1- 21. yüzyılda kendini demokratik, sosyal ve hukuk develeti olarak tanımlayan bir devlet cidden halkını bombalayabilir mi? 
2- AB hedefi olan, Ortadoğu'ya liderliğe soyunan bir devlet, gerçekten halkını bombalayabilir mi? 
3- Sözkonusu bombalama'da hayatını kaybedenleri Türkiye kendi halkı olarak görüyor mu? 
 Eğer, kürtleri kendi halkı olarak görüyorsa, onların meşru taleplerini 21.yy. koşullarında demokrasi ve everensel hukukun kriterleri ışığında niçin çözüme yanaşmıyor? 
4- Suriye Yönetimini son 6 ay içinde halkına katliam yaptığı için eleştiren ve ilişkileri askıya alan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, aynı şeyi gerektiğinde gözünü kırpmadan 'kendi halkı' olarak gördüğü Kürtlere uygulayabilir mi? Uygulayacaksa ne farkı kalıyor?
5- Eğer T.C. Kürtleri kendi halkı olarak görüyorsa, niçin onların meşru ve masum taleplerini; Örneğin Anadille Eğitim hakkını, Örneğin Seçim Barajı yasasını, Örneğin temsilde adalet ve çoğu gelişmiş ülkelerin demokrasilerinde yer edinmiş olan Yerel Yönetimler reformunu hayata geçirmiyor?
6- Bütün bu soruları cevapsız bırakarak 'şiddet ve terör' gibi sorunun neticesinde meydana gelen göreceli kavramlara sığınmak veya onları bahane ederek güvenlik eksenli stratejileri hayata geçirmek çözümsüzlüğü derinleştirmez mi? 

Siz ne düşünüyorsunuz? Hınıs Haber

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 6

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mervan 7 yıl önce yorumlandı

Evet bu devletin basına AKP hükumeti olursa ,bombalar ve eğer yaralı kaç kisi ve köylüler erken yetişmeseydi bu olayda faili meçhul (faili.AKP ) olan bir olay olarak kapanirdi .gülen fetva verdi Erdoğan yerine getiriyor.dedi 50 de olsa 500de olsa 5000de olsa öldür bitir.o de gereğini yerine getiriyor, allah tan başka elimi uzatıp yardım istiyecek kimsem yok,allahım sen Receb'i de Saddam Hüseyin gibi bir felakete götür.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kurd 7 yıl önce yorumlandı

devlet kendi halkini bombalar mi? halkıini faili belli sekilde katleden, koylerini yakip yikan,on uc yasindaki cocuga yasi kadar kursun sikan, koyunlarini otlatan kucuk bir kizin bedenini havan topuyla parcalayan, iskencelerden geciren,asimile etmek icin kulturlerini,dillerini bedenlerini yok eden bir devlet halkini bombalar mi hic.bunun cevabi cok zor degil bence.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Okuyucu 7 yıl önce yorumlandı

Bu olay vahim bir olydır. Ama araştırılması ve soruşturulması gereken tarafı bile bile yapılıp yapılmdığıdır. Her ikisi de hukuk karşısında suç teşkil eder. Ama suçun mahiyeti değişiktir. Bugün kadar yazılanlar, çizilenler, yorumlar olayın bile bile yapılmadığına işaret ediyor. O halde tedbirsizliği, bilgisizliği sorgulamak gerekiyor. Muğlalı hadisesi bir "kurşuna dizme" hadisesidir. Halepçe katliamı adı üstünde bir katliamdır. Ama burada kasıttan ziyade ihmal ve tedbirsizliği yargılamak gerekiyor.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hamza yılmaz 7 yıl önce yorumlandı

hükümetin gerçek yüzü şimdi daha iyi ortaya çıkmıştır dersim katliamından dolayı sırf chp yi köşeye sıkıştırmak siyasi rant elde etmek için durmadan timsah gözyaşları dökmüştür. madem o kadar hümanistsin roboski senin döneminde ve zenin emretiğin bir tsk tarafından yapılmıştır buna niye bir şey demiyorsun . dersimde devlet halkını katleti diyebiliyorsun ama daha dün olan bir olaydan dolayı pişkin pişkin gazetelere kızıyorsun efendim devlet halkını bombalar mı hiç yahu bombalamaz ama sen bombaladın .

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

şengal 7 yıl önce yorumlandı

Hükümet bu olayda resmen tuzağa düşürülmüştür. Çözüme doğru giderken birden doğru yoldan sapması onu bu noktaya saplamıştır. Yoksa sorulan soruların tümüne cevabı vardır.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ahmet 7 yıl önce yorumlandı

Bu devlet dün de kendi halkını bombaladı, adını eşkıya, haydut koyarak. Bugün de adını terörist koyarak bombalamaya devam ediyor. Bombalamaya-cağından şüpheniz mi var ki o manşeti o soruyu soruyorsunuz?

0 Kişi beğendi.