Bir Kürt düğününden kıymetli izlenimler

15 Mart 2012 Perşembe 10:07

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, davet edildiği BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın oğlu Heval’in düğün törenini anlattı.

Bir Kürt düğününden kıymetli izlenimler

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, oğlu Heval’in düğün törenine davet etti.
Ben de davete icabet ettim.
İyi ki de etmişim.

Ankara’da 5 yıldızlı bir otelin salonunda yapılan düğün töreninde pek kıymetli izlenimler edindim.
Paylaşmadan geçemeyeceğim:
- Salona girdim, bir baktım: CHP’li Adnan Keskin orada... Kafamı arkaya çevirdim, CHP’li Eşref Erdem’i gördüm. Yan tarafta AK Partili İhsan Arslan vardı. Siyasi çekişmelerin acayip sertleştiği bir ortamda ilk bakışta fark ettiğim bu insani yakınlaşma çok hoşuma gitti.
- Bir ara “nikâh şahidi olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek gelecek” diye bir söylenti yayıldı. Fakat söylenti olarak kaldı. Keşke söylenti doğru çıksaydı.

- “Beş yıldızlı otel” falan dediğime bakmayın: Şatafat falan yoktu düğünde... Benzerleriyle kıyaslandığında “mütevazı” bile denilebilir. Hele törenin Kürtçe ağıtlarla başlaması, ortamı bir hayli ağırlaştırdı.

- Bir ara sahneye Rojda adlı bir sanatçı çıktı. Kürtçe söyleyen şarkıcıları takip ederim ama Rojda’yı daha önce hiç dinlememiştim. Muhteşem bir sesi var. Etkileyici. Kendisi için “küçük dev kadın” diyebilirim.

- Protokol masası BDP’nin önemli isimlerine ayrılmıştı: Selahattin Demirtaş, Ahmet Türk, Leyla Zana, Hasip Kaplan, Şerafettin Elçi o masadaydı. Talabani’nin Türkiye Temsilcisi de protokol masasında yerini almıştı. Biraz ilerideki masada Altan Tan’ı gördüm. Yanında türbanlı eşi vardı.

- Halay da çekildi. Altan Tan halayı başlatan isim oldu. Ahmet Türk arada sırada dayanamayıp halaya katıldı.
- BDP’li politikacılar düğün töreninin gözdeleriydi. Davetliler onlarla fotoğraf çektirmek için yarıştılar. Sırrı Süreyya Önder’in popülaritesine laf yok.

- Nikâhı Çankaya Belediyesi’nden bir görevli kıydı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bizde çocuk için alt limit, üst limit yok. Size bırakıyoruz” diyerek Başbakan’a esprili bir gönderme yaptı.
- Salondaki renklilik ve çeşitlilik etkileyiciydi. Salondaki başörtülü kadın sayısındaki fazlalık dikkat çekici noktadaydı.

....
DEVAMI: http://www.hinishaber.net/neden-neden-neden-makale,1069.html

Yorum Gönder