Fethullah Gülen'e Kürşat Bumin'den eleştiri

27 Ekim 2011 Perşembe 13:36

Kürşat Bumin, Yeni Şafak'taki köşesinde Gülen’in sözlerindeki büyük çelişkiye dikkat çekti…

Fethullah Gülen'e Kürşat Bumin'den eleştiri

İlgili yazı şöyle;

Fettullah Gülen'in bazı tespitleri

Zaman gazetesi dünkü sayısında Fethullah Gülen'in bir sohbetini "Kürt meselesi hakkında önemli tespitlerde bulundu" başlığı altında haberleştirdi.

Söz konusu tespitler içinden bazıları özellikle dikkat çekici. Bunlardan birincisi Gülen'in Çukurca'ya yönelik son saldırıdan sonra Cumhurbaşkanı'nın telaffuz ettiği "intikam" sözcüğüne ilişkin.

Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanı saldırının ardından "İntikam misliyle alınacaktır. Bu saldırıların intikamı çok büyük olacaktır" açıklamasını yapmıştı. Cumhurbaşkanı'nın bugüne kadar benimsediği ılımlı (bunun bir "erdem" olduğunu unutmayalım) üslubuna hiç mi hiç uygun düşmeyen bu sözlerini yadırgayanlar ve onaylamayanlar arasında birçokları gibi ben de vardım.

"İntikam" merkezli bu açıklamayı alkışlayanlar da yok değildi tabii ki. Mesela Sabah gazetesinin nevzuhur köşe yazarı hızını alamayarak bu açıklamayı şu sözlerle destekliyordu: ""Tek kelimeyle ulusun hissiyatına tercüman oldu: 'İntikam!' Ve ilk kez 864 rakımlı tepeden yükseldi: 'İntikam!' Koca bir devlete kafa tutacağını sanan itlerin başına gelecekler Cumhurbaşkanı'nın söylediği tek kelimede saklıydı: 'İntikam!' hemen Türk Silahlı Kuvvetleri'ne emir verildi..."

Dolayısıyla karşımıza çıkan bu kötülük karşısında birçokları gibi ben de "Cumhurbaşkanı'nın bu açıklamayı yaparak bu kötülüklere fırsat vermesi büyük bir yanlıştı" diye düşündüm.

Dönelim tekrar Fethullah Gülen'in tespitlerine:

Gülen, sohbetinin iki yerinde "intikam-intikâmat"la ilgili olarak şu iki açıklamayı yapıyor:

"Bediüzzaman Hazretleri, maruz kaldığı zulümlere rağmen hiç kimseyi zerre kadar incitmemiş, 'intikamımı alın' dememiş;"

"Her köşesi, rengi, deseni, çeşidi ve şivesiyle ülkemizi seven herkesin çok dikkatli ve temkinli olması, kışkırtmalara gelmemesi ve hele 'mukabeli-i bilmisil' kaide-i zalimânesine girmemesi lazımdır. Bağırıp çağırmalarla, 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganlarıyla problem çözülmez. (...) Meselenin üzerine bağırıp çağırarak, yakıp yıkarak ve öldürerek değil, akıl, feraset ve şefkatle gidilmelidir."

Görüyorsunuz; ülkemizin barındırdığı çeşitlilik sıralanırken araya "inanç" ve "görüş" gibi elamanlar da katılsa daha olgunlaşacak bu sözler bu haliyle bile işlerin sühûletle çözülmesini hatırlatması açısından değerli ve etkilidir.

Ancak "ılımlılık"ı esas alan bu sözlerin şu şekilde devam etmesi –doğrusu- şaşırtıcı olmuştur: " 'Hakkı kötek olanlar' istisna edilirse, o toplumun yüzde doksan beşi şefkatle ve re'fetle kucaklanmalı, onlara karşı mülayemetle haraket edilmelidir."

Ne dersiniz, nüfusun yüzde beşinin "Hakkı kötek olanlar"dan sayılması biraz önceki değerli "mülayim" faslın değerini ve etkisini azaltıcı nitelikte değil midir? Burada önemli bir diğer husus da, buraya kadar topluma seslenmekte olan Fethullah Gülen'in yüzünü hızla "devlet"e çevirmesidir. Yanlış mı düşünüyorum; "Hakkı kötek olanlar"a haklarını verecek olan "devlet" değil midir?

"Hakkı kötek olanlar" meselesi sohbetin bir başka yerinde yine karşımıza çıkıyor. Hem de bu sefer, yanlış olduğu vurgulanan "intikamât"ı çağrıştırır biçimde. Şu satırlar yani:

"Herkes bu meselenin halli için duanın gücüne de sığınmalı; her fırsatta gönüllerini Yüce Dergâh'a açıp 'Allah'ım, birliğimizi sağla, aramızı te'lif buyur, bizi vifak ve ittifaka muvaffak kıl. Hidayet ve ıslahını murat buyurduğun insanları ıslah eyle, kalb ve kafalarına salah ver. Şayet düşmanlık yapanlar arasında ıslahını murat buyurmadığın ve kendileri hesabına ıslah istemeyen kimseler varsa, onların altlarını üstlerine getir, birliklerini boz, evlerine ateş sal, köklerini kurut ve işlerini bitir' diye niyaz etmelidir."

Görüyorsunuz, bu satırlarda "ılımlılık" hepten terkedilmiş görünüyor. "...onların altlarını üstlerine getir, birliklerini boz, evlerine ateş sal, köklerini kurut ve işlerini bitir." Bu bed-duada sizin de dikkatinizi en çok "köklerini kurut" faslı çekmiştir herhalde...

Söz konusu duanın bed-dua faslının hiç mi hiç hoşuma gitmediğini söylemeliyim. Sevenleri-sayanları tarafından çok değerli bir mutasavvıf olarak bilinen birisinin ağzından "köklerini kurut" bed-duasını duymak hoş değil doğrusu.

Fethullah Gülen, söz konusu sohbetinde sözü TSK'ya da getiriyor: "Çoklarının dediği gibi, mensup olduğumuz Birleşmiş Milletler ve NATO içinde önemli güce, kuvvete ve mekanize birliklere sahip sayılı devletlerden biriyiz. Bir espriye bağlı ifade edersek, o güç, kuvvet, mekanize birliklerin neler yapabileceğini görmek istiyorsanız, 27 Mayıs ihtilaline bakabilirsiniz. O güç, gelip kendi milletinin başına binmiş ve 25-30 milyon insanı esir almıştır. Daha sonra da her on senede bir binlerce insanı ezmiş, zindanlara atmış, sürgünlere yollamıştır. Şimdi, sen orada kuvvetini sonuna kadar kullanmışsın, sokağa hükmetmişsin; fakat ayıptır bu, ârdır, otuz senedir dağdaki bir avuç şakînin hakkından gelemiyorsun."

İçinde çok yanlışlar barındıran sözler bunlar. Bir kere 27 Mayıs, yapanların ve destekleyenlerin söylediği gibi bir "ihtilal" değil bir askeri darbedir. İkinci olarak 27 Mayıs'ta TSK'nın karşısında ne olur ne olmaz diyerek evinde bulundurduğu dededen yadigâr çerkez kamasını bile toprağa gömen silahsız bir toplum vardır. Bu sözlerde karşımıza çıkan yanlışların en büyüğünden birisi de bu ülkede otuz yıldır duyduğumuz "bir avuç şakî" nitelemesinin tekrarıdır. Sohbetin bu kısmında sözün "mekanize birlikler"e gelmesini ise ancak tebessümle karşılayabiliriz.

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 38

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

murad 6 yıl önce yorumlandı

Yaptığı şeylerle milletin ufkunu açmış dünya milletleri önünde itibarını arttırmış malını canını hayatını parasını feda etmiş ihtiyarlamış bir adam hakkında ajan olabilir mi acaba demek tuhaf bir fikir.Normal değil.Sen ajan olsaydın böyle mi yapardın? Karşıt görüşlere saygılı olmayı öğrenmek gerekiyor. Yazar kuyuya bir taş atmış aradan aylar geçmiş.Yazar hakkında benzer teoriler geliyor insanın aklına.Niyetin ne senin be adam

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

çetin 6 yıl önce yorumlandı

yav ne araştırıyorsunuz fetullah gülen siyayet ajanıdır bu bir gercek ikincisi abd türkiyeyi istese savaşarakta zapteder ama kana gerek yok pkk akp fetulah yetiyor normal amerika calişmış çabalamış silah üğretmiş senin hasseten konularına mı bakacak vuracak türkiye ohale geldiki tam cami önü dilencisine döndü askerin g3 ü alman malı askerin ucagı amerikan malı askerin tankı israil yapımı helikopteri italyan yapımı daha ne diyim

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Murad 6 yıl önce yorumlandı

Köklerini kurut ifadesi nuh a.s. kavmine bedduasıdır.Fetullah hoca ayetlerin mealleriyle dua etmiş. Sonunda Rabbine dua etti: "Gerçekten ben, yenik düşmüş durumdayım. Artık Sen (bu kafir toplumdan) intikam al." (Kamer Suresi, 10) “Nuh: “ Rabbim! Dedi, yeryüzünde kâfirlerden hiç kimseyi bırakma! Çünkü sen onları bırakırsan kullarını saptırırlar, yalnız ahlâksız nankör insanlar doğururlar(yetiştirirler)” (Nuh Suresi, ayet: 26-27)

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kendal 7 yıl önce yorumlandı

Ne celadı ulan, fethullahla onlar arasında ne fark var, ikisi de kürtler için aynı. sadece yöntem farkı var aralarında.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

mahmut beyaz 7 yıl önce yorumlandı

evet kardeşlerim biz celladına aşık bir millet olduk...kürtleri asit kuyularına atan ergenekoncular,faşistler,temizözler dururken fethullah hocaya saldırıyoruz..yazık çok yazık...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Abdullah Sakarya 7 yıl önce yorumlandı

SN: numag kardeşim Size göre bütün faşizan falyetlerde bulunan herkes Kürt tür.F.Güleni,İ.İnönüyü C.Gürseli Kürt yaptınız ya helal olsun size.Biraz daha tartışma uzarsa Atatürkünde Kürt olduğunu idda edeceksiniz.Size göre Kürtlere bunca inkar,imha , asimilasyonları,zulumlari ve katliyamları Faşist Türk milliyetçileri ve kemalistler yapmamışta Kürtler yapmış öylemi?Size soruyorum siz olsanız kendi ırkınıza bunca zulümü yaparmısınız.Adam Ankaranın göbeğine NEREDE BİR KÜRT GÖRÜRSENİZ YÜZÜNE TÜKÜRÜN diye pankart asıyor ve siz bu faşistin Kürt olduğunu idda ediyorsunuz.Aynı şeyler F Gülen ve İ.İnönü içinde geçerli.Fetullah ın ömrü Türk milliyetçiliğini yaymakla geçmiş İslam kivesi altında yoksul Kürt evlatlarınıda bu cemaate alıp onları asimile etmeye çalışıyor.Kendinde ne güzel itiraf ediyorsun sistem hergün 1000 tane yalan söylüyor . Sistem yalan üzerine kurulmuş Eğer adam iyi biriyse Türk kötüyse Kürttür.Kanında zerre kadar Kürt kanı olan biri kendi halkına ihanetlik etmez...hoşçakalın

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

dirok netew 7 yıl önce yorumlandı

FETULEH GÜLENIN ALDIĞI ÖDÜLLER 1995 – Türk Ocakları Vakfı "Nihal Atsız Türk Dünyası Hizmet Ödülü" 1995 – Mehmetçik Vakfı “Teşekkür Beratı” 1996 – Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) “Hoşgörü Ödülü” 1997 - Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü” 1997 – Türk Eğitim-Sen “24 Kasım Eğitim Özel Ödülü” 1998 – “Türk 2000'ler Vakfı Ödülü” 1998 – “Hamdullah Suphi Tanrıöver Türk Ocakları Kültür Armağanı” 1998 – “İpekyolu Vakfı Ödülü” 2001 – Türkiye Yazarlar Birliği “Üstün Hizmet Ödülü”

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

numag 7 yıl önce yorumlandı

Abdullah Sakarya kardeş hz. google sorsan, cemal gürsel kürt kelimelerini yazıp tıklasan yüzlerce sayfa gelir. TSK nin web sitesinden kopyalayıp buraya yapıştırman gerekmez. Velev ki Kürt olmasın, rejimin 1000 yalanının yanında bizim bir tane yanlışımız çok mu göze batıyor, kemalist rejim kendisine sadık hizmetçi yetiştirirken kökenine, terk ettiği dinine bakmaz, eğer ben Türküm, Türk oğlu Türküm diyorsa Müslümanlara ve Kürtlere açıkça küfrediyor onları tehdit ediyorsa bu yeterlidir. Cemal Gürsel de Kürt kökenli azılı bir Türk faşisttir.

0 Kişi beğendi.