Hilal Kaplan: Kemal Burkay'a açık mektup

24 Şubat 2012 Cuma 22:28

''Bize anadilde eğitimi anlatın, muhterem Burkay; federasyon düşüncenizi anlatın, çözümün yollarını anlatın. Katılmasak da dinleyelim sizi, farklı fikirleri duymaya alışalım. Bunu en iyi başaracak olan siyasetçilerden birisiniz.'' Yeni Şafak'tan Hilal Kaplan'ın yazısı...

Hilal Kaplan: Kemal Burkay'a açık mektup
Muhterem Kemal Bey, Türkiye'nin yakından tanıdığı iki Dersimli siyasetçi var. Birisi siz, diğeri Kemal Kılıçdaroğlu. Ve bu iki Dersimlinin de isminin "Kemâl" olmasından başlayarak, binlerce Dersimli gibi ailelerinizin neden bu ismi seçtiğinin üzerinde durarak Kürt meselesini okumaya başlayabiliriz. Yani Kürtlerin yaşamına bu kadar mündemiç bir "hayat-memat" meselesidir bahsettiğimiz...

***
Türkiye halkının büyük çoğunluğu "Kürdistan" kelimesine sadece Kanunî'nin Fransa Kralı'na yazdığı mektupta tahammül edebiliyorken, anadilde eğitim bölücülüğün bir veçhesi olarak algılanıyorken, Osman Baydemir'in haykırışında olduğu gibi ebeveynler çocuklarıyla anadillerinde iletişim kurmaktan yoksunken sizi bu hususlardaki 'radikal' görüşlerinize rağmen baş üstünde ağırlayan bir medya ve devlet var. Ancak üzülerek seyrediyorum ki siz bu imkânın büyük kısmını "PKK'yı devlet kurdu" tezini on farklı biçimde anlatmakta kullanıyorsunuz.

***
Haksız olduğunuz için demiyorum. Özellikle 1980 öncesi diğer barışçıl Kürt grupları sindirilirken devletin PKK'ya destek verdiğine ben de inanıyorum. PKK'nın sadece yoksul Anadolu çocuklarının değil, hem örgüt içindeki hem de farklı Kürt gruplarındaki kişilerin de canına kıymış bir oluşum olduğunu biliyorum. Sayın Şerafettin Elçi'nin de bu mevzu bağlamında siyaset yaşamının en kötücül açıklamasını yaptığını düşünüyorum. Ancak muhterem Burkay, "konu bu değil".

DEVAMI için linki tıklayınız: 
http://www.hinishaber.net/kemal-burkaya-acik-mektup-makale,916.html

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ibrahim Arslan 6 yıl önce yorumlandı

Öncelikle kullanmis oldugunuz yapici uslubunuz ve samimiyatinizden dolayi sizleri kutlarim.Ve bu uslubun özelikle Kurt siyasetine örnek olmasini dilerim. Hilal Hanim; Anladigim kadariyla siz sayin Burkayin PKK hakindaki tespit ve yorumlarina katiliyorsunuz.Ama söylenenin dogru olmasina ragmen konjukturten dolayi zamani olmadigini,bosuna nefes tuketigini,bu konuda kitleleri ikna edemiyecegini söyluyorsunuz. Ve bunun yerine enerjisini ve cabasini Kurt sorunun cözumune yönlendirmesini söyliyorsunuz. Pek;i böyle bir seyi Erdogandan istiyebilrmisiniz? Erdogana" Kemalist vesaiyet sistemiyle,Devletin icindeki karanlik guclerle,cetelerle,Ergenekon gibi yapilarin varligiyla bosuna ugrasma,Ordunun iktidari elinde tutabilesi icin tezgahladigi bin bir turlu senaryo ve uygulamara bos ver", sen yanliz enerjini Dindarlarin nasil uzgur olacagina harca" diyebildinmi. Ya da siz kendiniz öyle yaptinizmi? Ki bunu sayin Burkaydan istiyorsnuz.

0 Kişi beğendi.