Hınıs'tan Van'a Kardeş Elini Uzat

27 Ekim 2011 Perşembe 01:40

Bilindiği üzere, 21.10.2011 tarihinde Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem, beraberinde büyük acılar ve yıkımlar getirdi.

Hınıs'tan Van'a Kardeş Elini Uzat
Değerli Hınıs Haber okurları ve Hınıslı halkına;

1- Bilindiği üzere, 21.10.2011 tarihinde Van'da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki deprem, beraberinde büyük acılar ve yıkımlar getirdi. Gerek Ülkemizde ve gerekse dünya'nın değişik yerlerinden insanlar, yardım için seferber olmuş durumdadırlar. İnsanlar'ın yardım etme arzusu, bir insanlık borcu ise bizim yapacağımız veya vesile olacağımız yardımlar, bir komşuluk görevidir. Başınızı Hınıs'ın herhangi bir yüksek tepesinden doğu'ya doğru çevirdiğinizde göreceğiniz ilk şeylerden biri Van Gölü'nün hemen kenarında yükselen Süphan(sipan-xelat)dağlarıdır. 

İçinizden, Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s)'in ''Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir'' hadisini duymayan yoktur. Orada bir yıkım vardır. Çocuklar ve aileleri zor bir kış beklemektedir. Bu yüzden diyoruz ki biz Hınıslılar olarak da, hep beraber bir yardım kampanyası başlatalım. Elbette bireysel olarak birçoğumuz maddi ve manevi katkılarını şimdiye kadar esirgememiştir, bundan kuşkumuz yoktur. Fakat, Sunucu Esra Erol'un tek başına yapmak istediğini, bizler hep beraber hareket edersek daha kolay başarırız diye düşünmekteyiz. 

Bilindiği üzere 1966 Hınıs-Varto depreminden sonra yapılması gereken konutlar, geçen iki-üç yıl içinde ancak yapılabildi.
ALDIĞIMIZ DUYUMLARA GÖRE; Hınıs Merkez'de şu an yapımı tamamlanmış olup, boş duran 1000(bin) civarında deprem konutu bulunmaktadır. Bu konutların tek eksiği kısmen yeraltı tesisatlarının döşenmemiş oluşudur.   

Özellikle Hınıs Kaymakamı ve İktidar partsine de yakın bir zaman önce geçen Belediye Başkanına buradan seslenmek istiyoruz. 
Bu vesileyle hem mevcut sorunu çözmek hem de geçici olarak Vanlı depremzedelere yardımcı olmak için bu boş konutlar, değerlendirilebilirse nasıl olur acaba? 

2- Hınıs'ta Kızılay aracılığıyla Van için yardım toplanacakmış, ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederiz. Aynı duyarlılığı Belediye'den de beklediğimizi ifade etmek isteriz. Van'da üniversite okuyup da şu an Hınıs'ta görev yapan Eğitimci arkadaşlar var. Bu arkadaşların da içinde yer alacağı daha sivil bir organizasyon üzerinden Yardım kampanyası düzenlemek istiyoruz.
Hınıs'ta bu işe öncülük edecek bir iki elemanın olması yeterlidir. 
Hıns'ta varolan sivil-toplum kuruluşları da bu kampanya adıyla öncülük edebilir.

Üyelerimiz ve Hınıs Haber ailesi adına böyle bir kampanya için hazır olduğumuzu kamuoyunun bilmesini istiyoruz.

Dileğimiz o ki Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi; ilçemiz ve Hınısımız adına ortak bir organizasyonla ''Hınıs'tan Van'a Kardeş Elini Uzat'' bu hayırlı yardım seferberliğine bizler de elimizden geldiği kadar katkı sunmuş olabileceğiz. 

Saygılarımızla
 

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 4

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Hınıslı 7 yıl önce yorumlandı

Hegved diye bir dernek vardı. Bu dernek kampanyaya öncülük edebilir. Bütün kurum ve kuruluşlarla sivil toplum temsilcileri katılmalıdır.öylesi çok daha iyi olacak.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hamza yılmaz 7 yıl önce yorumlandı

hata bazıları keşke bizde ölseydikte kurtulsaydık diyorlar . vakit henüz erken arkadaşın taziyesine gitmek istemiyoruz rahatsız ederiz diye hata arkadaşlardan bir tanesi daha uyanmamıştırlar diyor sanki onlar için uyku bir rahatlıkmış gibi uyumak isteseler ya durakta yada dibi yaş olmuş buz gibi cadırdan başka alternatifleri bile yok ha dibi yaş cadır diyipgeçmeyin o şimdi orada bulunulmaz bir veli nimetir. vakit biraz daha ilerledi ve bizde artık arkadaşlarımızın taziyelerine gidelim dedik enkazlardan kapanan yolları dollana dollana sonunda bulduk evi . ama kimse evde yok herkes cadırda taziye için çadır kurmuşlar gelen taziyeleri kabul ediyorlar o kadar acı ve çaresizliklerine rağmen misafirleri ikramsız bırakmıyorlar bir an düşündüm keşke gelmeseydik adamlar kendi dertleri ilemi uğraşsınlar yoksa bizimle mi.sonra yanıldım çünkü halkın onları hatırlayıp sormasından son derece keyf alıyorlar.etrafıma şöyle bir baktım ülkenin her tarafından dernekler isimle ama benim gözüm HINISI arıyor.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hamza yılmaz 7 yıl önce yorumlandı

deprem hiç te televizyondan görüldüğü kadar kolay değilmiş. tarih 27 ekim perşembe saat gecenin biri ve kaç gündür enkazda olan arkadaşımızın vefatı üzerine arkadaşlarla gece yarısı ercişe gitmeye karar verdik.malum öğrenciyiz arabayıda en ucuzundan hata bedavaya ayarlamak istiyoruz.dört beş araba araştırdıktan sonra en maliyeti düşük olanda karar kıldık. ve 14 kişilik arabaya yirmi kişi yazmışız ortada kalanlar daha ercişi görmemişler ya durumlarında şikayet edip duruyorlar.ayarladığımız gibi tam güneş doğarken ercişe girdik ve girer girmez kentin o perişan ruh halini iliklerimize kadar hisetik .hava kapalı her an kar yada yağmur yağacak diye milletin ödü kopuyor ve bende ömrümde ilk defa yağıştan bu kadar korkan insanlar görüyorum. korkmaktada son derece haklılar çünkü çoluğu çoçuğuyla daha cadır bulmamış otobüs durağına bataniye serip uyumuşlar ve gelen gazetecilerin deklanşöre basmaları yüzlerinde flaşlar patlamalarına bile hiç aldırmıyorlar.kime yaklaşsan içler acısı bir durum

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mehmet Dağdeviren 7 yıl önce yorumlandı

Van depreminde evsiz kalan depremzedelerin sert kış koşullarında geçici de olsa Hınıs'taki boş konutlarda barındırılması çok hayati bir yardım olacaktır. Sanırım bu konuda yetkili kaymakamlık ve valiliktir, anahtar teslimi yapılmadıysa. Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğüne de başvuru yapılabilir.Hınıs'ta ikamet eden birilerinin acilen Hınıs Kaymakamlığına başvurmasıyla işe başlanabilir.

0 Kişi beğendi.