''İnançlı Kişiler Daha Solcu Bir Duruş Sergiliyor''

10 Nisan 2012 Salı 01:32

''Dinler modern tüketime yönelik modern kapitalizm felsefesinin karşısında'' İngiltere'de yapılan bir araştırmada, inançlı kişilerin solcu olmaya daha yatkın olduğu sonucu çıktı.

''İnançlı Kişiler Daha Solcu Bir Duruş Sergiliyor''
İngiltere'de yapılan bir araştırmada, inançlı kişilerin solcu olmaya daha yatkın olduğu sonucu çıktı. Düşünce kuruluşu Demos Research'ün araştırmasına göre, yaygın görüşün aksine dini inançları güçlü kişiler göç ve eşitlik konularında çok daha solcu bir duruş sergiliyor.


Observer'in gazetesinin haberine göre, kuruluşun ‘İnançlı Vatandaşlar’ başlıklı raporuna göre, dindar kişiler daha politik, yardımsever ve mahallelerinde aktif oluyor. Raporun yazarlarından Jonathan Birdwell, ‘solcu’ çıkışlarıyla tanınan Britanya’daki Canterbury Başpiskoposu Rowan Williamsın, ilerici insanlar için ateist biliamadamı Richard Dawkins’ten daha uygun bir ‘müttefik’ olabileceğini söyledi.

Radikal'in yer verdiği rapora göre solcu olduğunu söyleyen inançlı kişilerin oranı yüzde 55, sağcı olanların oranı ise yüzde 40. Eşitliğe özgürlükten daha fazla önem veren inançlı kişilerin oranı, inançsız olanlara göre daha fazla. Dini kurumlara üye kişiler siyasetle daha fazla ilgili, kampanyalara imza veriyor ya da gösterilere katılıyor. ‘Ateistler için Din’ kitabının yazarı filozof Alain de Botton’a göre, dinler genelde günümüzün serbest piyasa ekonomisine pek sıcak bakmayan inançlı kişiler için ilerici bir içeriğe sahip. Dinlerin diğerleri için yaşama ve herkesin mutluluğu ilkesi üzerine kurulu olduğunu söyleyen Botton, “Dinler modern tüketime yönelik modern kapitalizm felsefesinin karşısında” dedi.

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

raskolnikov 7 yıl önce yorumlandı

gerçek anlamda inançlı kişilerin solcu olması sol degerleri benimsemesi çok doğal.ancak burda şuna dikkat etmek gerekir dindarlık kavramından ne anladımıza yani sabahtan akşama ibaddet edip yada ediyormuş gibi görünüp köşeyi dönme planları yapanlar ve cennet hayaliyle yanıp tutuşan kişiler yada dindarlık maskesi altında tamamen hayvani güdülerinin tatminiyle uğraşanları degilde insani degerlerle dinsel anlayışları biraraya getiren dindarlar kendini dünya insanı olarak bilen insanlar arasında hertürlü ayrımı redden kişier bence aynı zamanda solcudur.

0 Kişi beğendi.