Kemal Burkay: O ödülü kemalizmi sevdirenlere verin!

29 Aralık 2011 Perşembe 00:42

İlkehaber'de geçen açıklamaya göre Burkay: İnanıyorum ki Sayın Türköne, barışçı çabalarım nedeniyle ve iyi niyetle adımı anmış. (Ama böylesi bir ödül için çok isabetsiz bir anma…)

Kemal Burkay: O ödülü kemalizmi sevdirenlere verin!
Kemal Burkay’dan ödül açıklaması...

Değerli okurlar,
Arkadaşlarım iki gün kadar önce uyardılar, bir süre önce Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu üyeliğine atanan Mümtaz’er Türköne, bir haber kanalı ile yaptığı röportajda, bu yılki “Atatürk Barış ödülü” için benim adımdan söz etmiş. Söyleşiyi ancak bu gün okuyabildim. Söyleşiden anlaşılacağı üzere bu konuda alınmış bir karar yok. Sayın Türköne, sadece kendi eğilimini dile getirmiş. Bu konuda fikrim de sorulmuş değil. Öyle olunca bu habere ilişkin bir açıklama yapmayı önce gereksiz buldum. 

İnanıyorum ki Sayın Türköne, barışçı çabalarım nedeniyle ve iyi niyetle adımı anmış. (Ama böylesi bir ödül için çok isabetsiz bir anma…) 

Ancak özellikle bazı Kürt sitelerinin ve marjinal sol sitelerin bu haberin üstüne atlayıp, sanki ödül bana verilmiş ve ben kabul edebilirmişim gibi spekülasyonlar yaptıklarını gördüm. Öyle olunca bir açıklama yapmak kaçınılmaz hale geldi. 

Böylesi bir ödül konusunda bir beklentim olamaz. Verilse bile almam. Ayrıca ben, bu güne kadar savunduğum görüşlerim ve siyasal kişiliğim nedeniyle bu ödüle uygun da düşmem. Böyle bir ödül için adımın geçmesi bile beni incitir. Bu konuda ne ateşli Atatürkçülerin, ne Apocuların, ne de Ergenekon yanına düşecek kadar pusulayı şaşırmış olan bazı sol kalıntıların telaşlanması için neden yoktur. Kenan Evren’in yanı sıra, böylesi bir ödüle son derece uygun düşen, Kemalizmi yüceltip Kürtlere sevdirmeye çalışan kişiler Kürt politika sahnesinde de vardır ve adresleri bellidir. (Böylece onların hakkı da yenmemiş olur…) 

Hem dostlarıma, hem de böylesi bir haber nedeniyle bana bir kez daha saldırmak için fırsat kollayan düşmanlarıma ve spekülatörlere duyurulur. 

Kemal Burkay
28 Aralık 2011

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

serkan deniz 7 yıl önce yorumlandı

değerli bir insan,değerli bir aydın.

0 Kişi beğendi.