“Kürt Dili Bayramı“ 13 - 22 Mayıs günleri Kutlanacak

13 Mayıs 2014 Salı 14:17

Celadet Ali Bedirxan tarafından 1932 yılında çıkarılan Kürtçe Hawar dergisinin yayınına başladığı gün olan 15 Mayıs, 2006'dan beri Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor.

'Kürt Dili Bayramı' 13 - 22 Mayıs günleri Kutlanacak
 Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kürdider), Kürt Dil Bayramınedeniyle Diyarbakır'da 13-22 Mayıs günleri arasında panellerin de olduğu çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Celadet Ali Bedirxan tarafından 1932 yılında çıkarılan Kürtçe Hawar Dergisinin yayınına başladığı gün olan 15 Mayıs, 2006'dan beri Kürt Dil Bayramı olarak kutlanıyor.

Dicle Haber Ajansı'na (DİHA) göre, 10 gün sürecek etkinliklerde Kürt diline karşı geliştirilen inkar politikalarına dikkat çekilerek,  Kürtçe önündeki engellerin kaldırılması ve Kürtçenin eğitim dili olması yönündeki talepler dile getirilecek.

Etkinliklere, Kürt diline emek harcayan aydın, yazar ve sanatçılar katılacak. 17-22 Mayıs tarihleri arasında Diyarbakır'da açılacak kitap fuarında Kürt Enstitüsü ve Kürdider adına Kürt Dil Kurumu tarafından yazılan kitaplar yer alacak.

"Hawar Kürt dil birliği için kuruldu"

Kürdider Genel Başkanı Burhan Zorooğlu, Hawar Dergisi'nin Kürtler arasındaki dil birliğinin sağlanabilmesi için Celadet Bedirxan ve arkadaşları tarafından Kürtçe latin alfabesiyle oluşturduğunu söyledi.

"Celalet Bedirxan oluşturduğu alfabe ile  "Kürt dili yoktur, Kürt dili yazım dili olamaz" diyenlere güçlü bir yanıt verdi"

Ziman
zanîn e
zanîn jî
xwe nasîn e...
Celadet Ali Bedîrxan

Etkinlik Programı

* 13 Mayısta Kürt dili alanında araştırma ve çalışmaları yürüten dil bilimcilerinin de katılımı ile resepsiyon verilecek.
* 15 Mayısta Konukevinden Sümerpark'a kadar kitlesel bir yürüyüş düzenlenecek. Yürüyüşün ardından çeşitli eğitim destek evlerinde dil eğitimi görmüş çocuklar ile dil programı gerçekleştirilecek.
*  TMK mağduru yüzlerce çocuğa, 15 Mayıs Dil Bayramı kartları gönderilecek.
* 17- 22 Mayıs arasında anadilin önemine ilişkin paneller düzenlenecek. 

DİHA

Yorum Gönder