Kürt Yönetiminden Uludere Mağdurlarına Yardım

06 Ocak 2012 Cuma 10:06

Hükümet, Uludere mağdurları için ödenecek tazminat miktarını belirlemeye çalışırken, Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, ölen 35 kişinin ailesine 40’ar bin dolar gönderdi. Taraf Gazetesinde geçen haber şöyle:

Kürt Yönetiminden Uludere Mağdurlarına Yardım

İlk tazminat Kürdistan'dan...
Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Ortasu ve Güzelyalı Köyü nüfusuna kayıtlı 35 kişinin ailesine verilecek terör tazminatının ne kadar olacağına yönelik tartışmalar sürerken, Kuzey Irak’taki Federal Kürt Bölgesi’nin Başkanı Mesud Barzani, mağdurlara 40’ar bin dolarlık yardım gönderdi.

CHP, hükümetin vereceği tazminat miktarının 100 avro olmasını isterken, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Üzüntü para ile ölçülecek bir şey değil” dedi. Irak sınırındaki hava operasyonunda ölen 35 kişi için Uludere’nin Gülyazı Köyü’nde kurulan taziye çadırını Mesud Barzani’nin temsicileri de ziyaret etti.

Barzani’nin başkanlığını yaptığı KDP temsilcisi Serbest Lezgin Sindori başkanlığındaki heyet ailelere başsağlığında bulundu. Sindori, Barzani’nin gönderdiği ve zarfların içine ayrı ayrı konulan 40 bin dolar parayı da ailelere verilmek üzere teslim etti. Sindori, olayın çok acı olduğunu belirterek, “Vicdanı olan herkes bu olaya katliam diyecek. Bizim burada olmamızın sebebi sizin acınıza ortak olmaktır. Bu acı olay karşısında neler söyleyeceğimizi bilmiyoruz” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Irak sınırındaki olayda yaşamını yitiren her bireyin ailesine 100 bin avro tazminat ödenmesini önerirken, tartışmalara katılan TBMM Başkanı Çiçek, “Tazminat miktarı önemli değil, insanlar hayatlarını kaybetti. Üzüntü para ile ölçülecek bir şey değil. Rakamlar üzerinden tartışma yapmak hayatını kaybedenlerin yakınlarını incitir” dedi.

Taraf

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

m.dağdeviren 7 yıl önce yorumlandı

AKP Hükumeti Uludere katliamında ölenlere maddi tazminat ödeyeceğini, bunun maddeten özür anlamına geldiğini Hüseyin Çelik'in ağzından açıklamıştır. Bunlar vatandaşı koyun yerine koymaktan hiç utanmıyorlar. Devlet görevlilerinin kasten veya hata sonucu vatandaşa verdiği her türlü zararın ödenmesi zaten yasalarca zorunludur. Hem de bahsettikleri, vermeyi düşündükleri 40, 60.000 TL değil, hesabı usulü vardır ve çocuk ve eşi olanlara kişi başı 300,400.000 TL yi rahatlıkla geçer. Yine eşi ve çocuğu olmayanlara da kişi başı 100.000 TL yi geçer bu tazminat. Mahkemeler bu tazminatı vermek zorunda ve neticede bu tazminat hazinenin kasasından ödenmektedir. Maddeten özürmüş tazminat ödemek, cinliğe, pişkinliğe, utanmazlığa bakın. Federe Kurdistan Bölgesinin tazminat ödemesi gerekmiyorsa da kendi topraklarında yabancı saldırılara karşı koymayıp insanların ölümünde sorumluluğu bulunan yönetimin maddi yardımda bulunması insanı ve kardeşlik hukuku anlamında gerekli ve yerinde bir davranış olmuştur.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yusuf 7 yıl önce yorumlandı

Tebrik ederim sayın başkanım... Allah sizler gibi iyi insanlara zeval vermesin.

0 Kişi beğendi.