Mazlumder: Velevki Zerdüşt olsun

19 Ekim 2011 Çarşamba 00:19

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP), milletvekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde başörtüsü ile görev yapabilmelerine imkan veren iç tüzük değişikliği önerisinin Başbakan Erdoğan tarafından başörtüsü istismarı olarak nitelendirilmesine MAZLUMDER sert tepki gösterdi.

Mazlumder: Velevki Zerdüşt olsun
Mazlumder, Başbakan Erdoğan'ın sözlerinin nefret söylemi olduğunu belirterek şu açıklamada bulundu:

"Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP), milletvekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde başörtüsü ile görev yapabilmelerine imkan veren iç tüzük değişikliği önerisi Başbakan tarafından “başörtüsü istismarı” olarak nitelenmişt
Başbakan’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada yer alan “Dini Zerdüşt’lük olanın böyle bir derdi olabilir mi?” ifadesi nefret söylemi içermektedir.

Başbakan’ın Zerdüşt’lük vurgusu suçlayıcı, aşağılayıcı ve itham edicidir. Üstelik Başbakan’ın da mensubu olduğu inanç sisteminde; başkalarının dinlerine yönelik küçümseyici tavır ve söylemler makbul görülmemektedir.

Öte yandan Başbakan’ın, BDP’nin başörtüsü konusunu istismar ettiğine yönelik söylemi, herhangi bir somut bilgi/belgeye dayanmayan bir niyet okuyuculuktur.

Siyasi iktidarın vazifesi; “fiili” yasakların kaldırılması ve özgürlük alanlarının genişletilmesine yönelik önergelerde niyet okuyuculuk yapmak olmamalıdır. Siyasi iktidar bir zamanlar “bu ülkeye komünizm gelecekse onu da biz getiririz.” diyen anlayışa yeni bir yorum getirerek “henüz zamanı değil” argümanının arkasına saklanmaktadır. Bu çıkarcı, ben merkezli tutum kabul edilemezdir.

MAZLUMDER olarak; özgürlük alanlarını genişleten herkese, “niyetlerini sorgulamaksızın” destek veriyoruz. Buna karşılık hak ve özgürlüklerin genişletilmesini engelleyenleri kimliklerine bakmaksızın kınıyor ve tüm alanlarda başörtüsü özgürlüğü için bir an önce gerekli adımların atılmasını bekliyoruz."

Mazlumder Genel Merkezi

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hakan kırmızı 7 yıl önce yorumlandı

mazlumder sende ırkçılığa kaymaya başladın..sende biliyorsun bu teklif bir olta...tıpkı mhp nin oltası gibi...samimi değil,amaç oyuna getirme...

0 Kişi beğendi.