Mehmet Baransu'dan Erdoğan'a Sert Cevap

30 Aralık 2011 Cuma 23:08

Başbakan Erdoğan'ın Taraf gazetesinin manşetiyle ilgili sözlerine Mehmet Baransu'dan ani sert tepki...

Mehmet Baransu'dan Erdoğan'a Sert Cevap
Başbakan Erdoğan'ın "bilip bilmeden yazan cambaz köşe yazarı"açıklamasına Baransu'nun yanıtı gecikmedi.

Başbakan Erdoğan'ın "Burada bilir bilmez yazan çizen bazı maalesef köşe yazarı sıfatıyla cambazlar da var. Bunlar da istihbarat örgütlerimizi istihbarat örgütlerinden çok daha iyi biliyorlar. Herhalde bunların da istihbarat örgütleri içinde böcekleri var. O böceklerden aldıkları bilgilerle güya Milli İstihbarat Teşkilatımız (MİT) yanlış bilgiler vermiş ve bu yanlış bilgilerle bu tür bir hareket yapılmıştır. MİT'in son anda vermiş olduğu bir bilgi herhangi bir terörist başı ile ilgi bilgi, son anı kast ediyorum, yoktur. Bunlar 9-10 gün öncesine ait bir bilgidir ve MİT de bugün buna yönelik bir yazılı açıklama ayrıca yapacaktır" sözlerine Baransu'dan sert yanıt gecikmedi.

'KASIMPAŞALI TAYYİP ERDOĞAN'DAN MI KORKACAĞIM'

Açıklamanın ardından Twitter üzerinden Başbakan'ı hedef alan sözler kullanan Baransu,"Sayın Başbakan iki cambaz bir ipte oynamaz, hatırlatayım size. Öyle böcek diyerek olayı sulandırmayın Gerçeği siz de benim gibi biliyorsunuz. Ben eli silah tutanlardan korkmadım. Kasımpaşalı Tayyip Erdoğan'dan korkacağımı zannediyorsanız yanılıyorsunuz." ifadelerini kullandı.

O MANŞET ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Başbakan Erdoğan, Taraf'ın "Devlet halkını bombaladı: 35 ölü" manşetinin ardından"Bunlar acımasız başlıklardır. Bir defa hiçbir devlet halkını kalkıp da kastı mahsusa ile bombalamaz. Geçmişte bu tür şeyler belki yapılmış olabilir ama bizim iktidarımız döneminde böyle bir şeyin olması mümkün değildir."açıklamasını yapmıştı.

İşte Baransu'nun Erdoğan'la ilgili attığı tweetler:

Peki, Taraf'ın manşetiyle beraber dün Baransu ne yazmıştı?
İşte o yazı:

Yanlış İstihbarat Mit'ten
Şırnak’ın Uludere İlçesi’nde 35 sivil vatandaş, TSK’nın düzenlediği hava saldırısıyla önceki gün hayatını kaybetti. Haber öncelikle gece yarısı sosyal medyada, twitter’da, bölgedeki vatandaşlar tarafından kamuoyuna duyuruldu. İddia, sivillerin öldürüldüğü yönündeydi. Bu bilgi üzerinde de ölenlerin sivil mi PKK’lı mı oldukları merak edilmeye başlandı. Yetkililerden bir açıklama beklendi.

İlk açıklama Şırnak Valisi’nden geldi. İddialar araştırılacaktı. İkinci açıklama Genelkurmay’dan yapıldı ve olay yalanlanmaya çalışıldı. Akşam saatlerinde ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik kameralar karşısına geçip, öldürülenlerin PKK’lı değil, sivil olduklarını açıkladı. Fazla detaya girmeden, olayın soruşturulduğunu belirtti.


Bilgi PKK içindeki MİT ajanından

Dün gün boyu bu operasyon istihbaratının nasıl geldiğini öğrenmeye çalıştım. Hem bölgedeki yetkililerden hem Ankara’dan hem de Genelkurmay’dan aldığım bilgi, istihbaratın MİT tarafından gönderildiği. MİT’in yanlış istihbaratı üzerine 35 sivil hayatını kaybetmiş. Kendilerini ölüme götüren olayın perde arkası ise şu şekilde gelişmiş. Bilgi öncelikle PKK içerisindeki bir MİT ajanından gelmiş. Bombalanan bölgeden PKK’lıların geçeceği bu ajan sayesinde MİT’e iletilmiş. Hatta grup içerisinde Fehman Hüseyin’in olacağı yönünde de bir bilginin Ankara’ya iletildiği iddiası var. İddia diyorum çünkü bu bilgiyi yalnızca bir isimden öğrendim. MİT kendisine iletilen bu istihbaratı Genelkurmay Başkanlığı’yla paylaşıyor. Ardından da bölgeye heron gönderiliyor. Heron, bölgedeki sivil vatandaşların görüntüsü alıp, Ankara’ya iletiyor. Ankara’da görüntüleri gören yetkililerden biri durumdan şüpheleniyor. Grubun sivil olma ihtimali üzerinde duruyor. Şüphe üzerine konu yetkililerle paylaşıyor. MİT’le iki kez temasa geçiliyor. MİT yetkililerine şüphe aktarılıyor. MİT, “grup kesin PKK’lı” deyip, kendilerine gelen istihbaratın sağlam olduğunu Karargâh’a bildiriyor. “Kesin” ifadesi üzerine de Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın emriyle uçaklar bölgeyi bombalıyor.

Üç saatlik zaman farkının nedeni

Genelkurmay Başkanlığı dün yaptığı açıklamada İHA’nın görüntüleri 18:39’da aldığını belirtti. Hava operasyonun da 21:37-22:24 saatleri arasında yapıldığını açıkladı. Görüntü alınmasıyla, operasyon yapılması arasındaki bu üç saatlik zaman farkının nedeni, görüntülerden şüphelenen yetkilinin bilgisi üzerine MİT’le iki kez temasa geçilmesi. Bilginin teyit edilmesi için beklenmesi.

Asker: O köylüleri tanıyorduk

Olayın en skandal tarafı ise konuyla ilgili bölgede bulunan komutanlardan hiçbir bilgi alınmaması. Bölgedeki tümen ve karakol komutanı dahil hiçbir birime haber verilmemesi. Dün bölgede görev yapan bir askeri yetkiliyle görüştüm. Operasyondan kendileri haberdar edilmemiş. Olaydan haberdar olduklarında ise çok geç olmuş. Askeri yetkili dün konuyla ilgili şunları da söyledi: “Ankara operasyondan önce bize sorsaydı, grupta bulunan kişilerin kimliklerine varıncaya kadar bilgiye verirdik. Grubun PKK’lı olmadığını, kaçakçılık yapan korucular olduğunu karakol komutanı dahil üstleri biliyordu.”

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

numag 7 yıl önce yorumlandı

35 Kürt gencini katleden iktidarın başı ve diğerleri tek bir pişmanlık belirtisi göstermediler, Taksim Tarlabaşı' ndaki bir otobüsü, kırılan bir vitrin veya durak camını 35 Kürt gencinin canından değerli gördüler, kirli siyasetin, ahlaksızlığın, insanlıkdışılığın en uç noktası belki de. Başka ülkede devletin katlettiği 35 can için değil bir otobüs veya vitrin camı devletin kendisi alaşağı edilir. En geri ortadoğu toplumlarını bile görüyorsunuz, gelişmiş Avrupa'da, Amerika'da olsa yer yerinden oynar. Buyurun Erdoğan'ın olaya ilişkin ilk sözleri "BDP’ninki her zaman şovdur, her zaman istismardır. İşi gücü, hayatı durdurmaya yönelik adımlardır. Ta Uludere’de olan bir olayla ilgili gelip Taksim’de cam çerçeve indiren, günahsız araçları taşlayan anlayışı niçin bu medya kalkıp da değerlendirmiyor. Bu dürüst bir yaklaşım mı? Taksim’de Tarlabaşı’nda giden bir aracın ne günahı var?" Bir otobüs camına kaç Kürt canını alacaksınız? Kürdün canı bunlar için sudan ucuz, bunu hep birlikte göreceğiz.

0 Kişi beğendi.