Mustafa Kemal'den Şeyh Said için ''medya andıcı''

29 Haziran 2012 Cuma 03:56

Mustafa Kemal'in Şeyh Said hadisesinde, Bakanlar Kurulu kararıyla "Medya Andıcı" hazırladığı anlaşılıyor.

Mustafa Kemal'den Şeyh Said için ''medya andıcı''
 1925 yılının Şubat ayında meydana gelen Şeyh Said hadisesinin İstanbul gazeteleri ile dış basında "Kürtlerin Umumi Ayaklanması" olarak verilmesi üzerine; Kürdistan meselesinden dolayı panikleyen Mustafa Kemal ve hükümetin, dış dünyaya Kürdistan meselesinin yansımaması için bakanlar kurulu kararıyla "medya andıcı" hazırladığı anlaşıldı.

Mustafa Kemal'in de imzaladığı kararnamenin 3 Mayıs 1341 (hicri) tarihli olduğu görülüyor.

O zamanki Türkiye kamuoyuna karşı bu "Kürdistani" bir harekettir propagandası yapılırken, dünya kamuoyuna ve özellikle de İslami hareketlere karşı oldukları bilinen Avrupa devletleri ve Rusya'ya karşı bunun İslami (onların tabiriyle irticai) bir hareket olduğu propagandası yapıldı. Rejim, bu şekilde hadisenin Kürdistani boyutunu perdelerken, dünya kamuoyuna Kürdistanmeselesinin yansımaması için "irticai ayaklanma" propagandasıyla haberler servis etti.

Şeyh Said hadisesinin hem İslami hem de Kürdistani olduğu bilinirken, genel kanaate göre, rejim hem İslami olana hem de Kürdistani olana husumet beslediği için Şeyh Said hadisesi meydana geldi.

28 Şubat sürecindeki medya andıçlarının ilk olmadığı ve bunun 1925 yılında bizzat Mustafa Kemal'in imzasıyla benzerlerinin hazırlandığı anlaşılıyor.

İlgili belge;

seyh-said---1.jpg

seyh-said---2.jpgKaynak: Eski RP Milletvekili Abdulilah Fırat/ haber diyarbakır.com

Yorum Gönder