Said-i Nursi Enstitüsü kuruluyor

05 Nisan 2012 Perşembe 11:52

Mardin Artuklu Üniversitesi'nden bir ilk daha! 'Cumhuriyet rejimine muhalif olduğu' iddiasıyla yıllarca sürgün hayatı yaşayan, mezarı 27 Mayıs hükümeti tarafından yıktırılarak bilinmeyen bir yere nakledilen Said Nursi adına enstitü kurmak için proje hazırlandı. Üniversite senatosunda imzaya açılan dosya, yakında YÖK'e gönderilecek.

Said-i Nursi Enstitüsü kuruluyor
Rektör Prof. Serdar Bedii Omay, AkŞam'a yaptığı açıklamada, 'Risale-i Nur ve Said Nursi adıyla enstitü kurulması için proje hazırladık. Dosya şu anda senatoda. Prosedür tamamlandıktan sonra resmi başvurumuzu yapacağız. Dosyayı yakında YÖK'e göndereceğiz' dedi. Omay, üniversitelere bağlı enstitülerin kurulması için YÖK'ün önerisi ve Bakanlar Kurulu kararı gerektiğini söyledi. Rektör Yardımcısı Prof. Kadri Yıldırım ise enstitü hazırlığının gerekçesini şöyle anlattı:
'Risale-i Nur ve Said Nursi Enstitüsü'nü kurma gerekçemiz, toplumun hem maddi hem de manevi kültüründe çok büyük roller oynamış bilim, ilim adamlarının rollerinin toplum tarafından bilinmesini sağlamak.
Said Nursi ve eserleri, malesef toplum tarafından arzulanan şekilde bilinmiyor. Bu eksikliğin, üniversitelerin bünyelerinde kurulacak enstitülerle giderilmesinin en sağlıklı yol olduğunu düşünüyoruz.'

Amacımız gerçek kişiliğinin ortaya çıkmasına katkı
Artuklu Üniversitesi, Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı işbirliğiyle 'Said-i Nursi Sempozyumu' da düzenlenecek. Yarın başlayacak olan ve üç gün sürecek olan sempozyumda, 75 akademisyen Said Nursi, eserleri ve Kürt sorununa bakışı konularında sunumlar yapacak. Sempozyumun, resmi bir kurumda Said-i Nursi adına düzenlenen geniş kapsamlı ilk toplantı olduğu belirtildi.
Rektör Yardımcısı Prof. Yıldırım, sempozyumla ilgili şu bilgileri verdi: Said Nursi'nin Kürt sorunu çerçevesindeki görüşlerini tartışacağız. Amacımız, Said-i Nursi'nin gerçek kişiliği ve düşüncelerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunmaktır. Onun 'Kürt Reçetesi' adlı önemli bir eseri var. Burada çok önemli sosyal ve kültürel projelere yer vermektedir. Onun deyimiyle 'Kürdistan'da kurmayı düşündüğü bir üniversite var; adı da 'Medrese-i Zehra'. Kendisi, burada 3 eğitim dili olmasını istemiş, Arapça, Türkçe ve Kürtçe. Tam da demokratik adımların, Kürt sorununun çözümüne yönelik birtakım görüşlerin yaşama geçtiği bu günlerde, bu eserde ne var ne yok, ortaya çıkarılmalıdır. Herhangi bir provokasyon olmadığı takdirde, üniversiteler bu konuda öncü rol oynamalıdır.

Haber: Ali Ekber ERTÜRK/Akşam

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

gernas 7 yıl önce yorumlandı

enstitü de ne oluyor, biz üniversitesini istiyoruz. nice kürt büyüğü ve alimin adıyla hemde.. bizi bize bırakın, ortaklaşalım ve sonrada kardeş olalım. eşit kardeşlik budur...

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kerem soylu 7 yıl önce yorumlandı

türklere çok büyük hizmeti olmuştur.bu tip etkinliklerle anılmayı hak ediyor.

0 Kişi beğendi.