Şeyh Said Efendi ve Dava arkadaşlarının 90. Şahadet Yılı Anması Amed'te Yapılıyor

24 Haziran 2015 Çarşamba 15:48

1925 Hareketinde şehid edilen Şeyh Said Efendi ve Dava arkadaşlarının 90. Şehadet yılı 29 Haziran 2015 Saat 17:00 'de Amed Dağkapı Şeyh Said Meydan' ında ( QADA ŞÊX SAîD ) yapılacağı duyuruldu...

Şeyh Said Efendi ve Dava arkadaşlarının 90. Şahadet Yılı Anması Amed'te Yapılıyor
 Şeyh Said Efendi ve Dava arkadaşlarının 90. Şehadet yılı münasebetiyle, geçen sene ismi ŞEYH SAİD MEYDAN'ı (QADA ŞÊX SAÎD) yapılan yerde kitlesel bir basın açıklaması yapılacağı kamuoyuna duyuruldu.


Duyuruyu yapan Şeyh Said Derneği ( Komeleya Şêx Saîd ) yetkilileri; "Bu sene yapılacak olan anmada hem Şeyh Said efendi ve dava arkadaşlarını anacağız hemde mezar yerleri ve hak taleplerini daha yüksek ses ile dile getireceğiz " dediler. 90. yılında olmasına rağmen henüz mezar yerleri kesin olarak belirtilmeyen ve hak sahiplerine verilmeyen 1925 Hareketi Şehidleri için yapılacak anmaya;- Demokratik Toplum Kongresi ( DTK ) ,
- Halkların Demokratik Partisi ( HDP ) ,
- Demokratik Bölgeler Partisi ( DBP ),
- Hak ve Özgürlükler Partisi ( Hak-Par ),
- Özgürlük ve Sosyalizm Partisi ( ÖSP ) ,
- Hareketa AZADî ,
- Devrimci Demokrat Kürt Derneği ( DDKD ) ,
- Kongreya Îslama Demokratik ( KÎD ),
- DİAY-DER,


Parti temsilcileri , sivil toplum kuruluşları , hareket ve dernekler desteklerini ve katkılarını sunacaklarını belirttiler.

Derneğin Resmi Sayfasın'dan yapılan duyuru ise şu şekildedir;

”Bismillahirrahmanirrahim”;

- Em hemu gêle xwe vedixwînin agahdarîya çapemenîyê ku me ji bo bîranîn ve daxwazen me yên derheqê Şêx Seîd Efendî û hevalbendên wî yen ku di 29 Puşperê 1925 an de li Amede şehîd ketine.
Digel silav û rêz...

- 29 Haziran 1925 'te Amed'te şehid edilen Şeyh Said Efendi ve Dava arkadaşlarını anmak ve taleplerimizi açıklamak için yapmış olduğumuz kitlesel basın açıklamamıza tüm halkımız davetlidir.
Selam ve saygılarımızla...

Komeleya Şêx Saîd
Şeyh Said Derneği


Yorum Gönder