Zana 'Türk milleti' yerine 'Türkiye milleti' dedi

02 Ekim 2011 Pazar 01:46

12 Haziran seçimlerinden sonra Meclis çalışmalarını boykot eden BDP'li milletvekilleri Meclis Genel Kurulu'nda yemin etti.

Zana 'Türk milleti' yerine 'Türkiye milleti' dedi

12 Haziran seçimlerinden sonra Meclis çalışmalarını boykot eden BDP'li milletvekilleri Meclis Genel Kurulu'nda yemin etti. Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü kürsüye Kızıldere'de öldürülen Mahir Çayan ve arkadaşlarını simgeleyen 10 karanfil rozetiyle çıktı.

24. 2. Yasama Yılı çalışmalarına başlayan Meclis'te, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasından sonra, 12 Haziran seçimlerinden sonra Meclis'i boykot eden BDP ve Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku milletvekilleri yemin etti. İllerin alfabetik sırasına göre yapılan ant içme töreni, Adana Milletvekili Murat Bozlak'ın yemini ile başladı. Bir süre önce hakkında çıkan haberler nedeniyle zor günler yaşayan BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, yemin törenine katılmadı.

32081

Yemin etme merasiminde 17 yıl önce Meclisten yaka paça atılan Leyla Zana da yemin ederken, 68 gençlik kuşağı öncülerinden Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, kürsüye Kızıldere'de öldürülen 68 kuşağı önderlerinden Mahir Çayan ve arkadaşlarını simgeleyen 10 karanfil rozetiyle çıktı. Kürkçü, yeminini ettikten sonra ise sağ eline rozetinin üzerine koyarak, kürsüden ayrıldı.

Leyla Zana, milletvekili yeminini yanlış okudu

Leyla Zana, sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini belirterek, ''Barışa olan umudumdur beni buraya getiren'' dedi.

Bir gazetecinin ''20 yıl sonra tekrar buradasınız'' sözlerine Zana, ''Bu zemin duygularımızı ifade edeceğimiz zemin değil, daha çok mantığımızı çalıştıracağımız, ortak zeminleri arayabileceğimiz zemindir'' karşılığını verdi.
32080BDP Milletvekili Leyla Zana, Milletvekili yemini etmek üzere kürsüye geldiğinde 'Türk milleti' ifadesi yerine 'Türkiye milleti' ifadesini kullandı.

Meclis Başkanı ve çoğu milletvekili bu yanlışı fark etmedi.

Fark eden gazetecilerin 'Neden böyle söylediniz?' sorusu üzerine Zana, bilerek söylemedim, planladığım bir şey de değildi. Ağzımdan öyle çıktı. Demek ki bilinç altımda öyle yer etmiş dedi.

ilkehaber/ajanslar

http://www.dailymotion.com/video/xlf4ip_leyla-zana-yemin-metnini-yanlyy-okudu_news

Yorum Gönder