Ak Partili Mv. İçten: “Bağımsızlık Desteklenmeli!“

11 Ocak 2012 Çarşamba 22:02

Ak Parti Diyarbakır milletvekili Cuma İçten Güney Kürdistan’ın Hewlêr kentinden yayın yapan Aknews Ajans’a konuştu.

Ak Partili Mv. İçten: 'Bağımsızlık Desteklenmeli!'
Ak Parti Diyarbakır milletvekili Cuma İçten Kürdistan'ın bağımsızlığını kazanmasını istediğini ve buna Türkiye'nin de destek vermesi gerektiğini söyledi. “Irak'ta bağımsız Kürdistan'ın kurulması Türkiye için tehdit değildir ve bana göre Türkiye'nin de buna destek vermesi gerekir.”

                                                                            

Ak Parti Diyarbakır milletvekili Cuma İçten Güney Kürdistan'ın Hewlêr kentinden yayın yapan Aknews Ajans'a konuştu.

 

“2002'ye Kadar Askeri Baskı Ve İşkence Vardı”

 

2002'ye kadar askeri rejimlerin baskısının ve işkencelerinin olduğunu belirten İçten, bunların şimdi olmamasını Ak Parti'ye bağladı.

 

“Ben Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Kavar köyündenim, 1925'te ve 1990'lı yıllarda 5 defa yakıldı benim köyüm. Biz köye varana kadar 20 defa askeri kontrolden geçiyorduk, 7-8 saatte köyümüze varıyorduk şu an ise bir saatte varıyoruz.”

 

“İnsanlarımız İşkence Gördü, Dışkı Yedirildi”

 

Askeri rejim döneminde insanların soyulup ıslatıldığını, dışkı yedirildiğini, işkence üstüne işkence gördüğünü belirten İçten, kendisinin de işkence gördüğünü belirtti:

“ 2001'de İstanbul'da ben de işkence gördüm, iki gün boyunca insanlık dışı uygulamalarla karşı karşıya kaldım, hâlen unutamıyorum o günleri. İnsanlık dışı uygulamalardı onlar.”

 

“Benim De Akrabalarım, Arkadaşlarım Dağda Savaşıyor.”

 

“ Deniliyor ki; KCK adı altında tutuklanıyorum. Ben bir esnafım, ben bir Kürt iş adamıyım benim dükkanım molotof yağmuruna tutuluyor, kepenklerim zorla kapatılıyor, 15-16 yaşlarında çocuklarım ellerine silah alıp dağa çıkıyor ve Dünya'nın sayılı ordusuna karşı savaşıp öldürülüyor ve deniliyor ki devlet niye beni tutukluyor. Benim de akrabalarım, arkadaşlarım dağda savaşıyor.2002'ye kadar evet dağa çıkmak için sebep vardı ama şimdi dağa çıkmak bir sebep kalmamıştır. O zamanlar baskı vardı, zulüm vardı.” diyen İçten, bu durumun düzelmesini Ak Parti iktidarına bağladı.

 

“ PKK'nin içinde de, Hizbullah'ın içinde de arkadaşlarım hayatlarını kaybetti. İlkokulda beraber okuduğumuz, ortaokulda aynı sıralarda okuduğumuz arkadaşlarım, akrabalarım şimdi dağda savaşıyor. Onlar, benim canlarım, kanlarımdırlar. Oradakiler, buradakiler hep akrabayız biz, birbirimizin kanından, canındanız. Hepsi bu halkın evlatlarıdır.”

 

“Muhattabım PKK Değil, BDP'dir.”

 

PKK'yi muhattabı olarak görmediğini belirten İçen şunları söyledi: “ PKK ile ilgilenmiyorum. insanları öldüren eli silahlı örgütten bahsediyoruz. Ama BDP ile her türlü zeminde görüşürüm. Lider kadrosu Eyyubi'nin torunları gibi düşünmüyor, halkı yansıtmıyorlar. Ama PKK'nin tabanı yine bizim halkımızın insanlarıdır.2002'den bu yana savaşmak için bir sebep kalmadı, anadilde eğitim için hep beraber çalışmalıyız artık her iki tarafın da insanları ölmesin.'' 

 

“Türk'ün Ne Hakkı Varsa, Kürt'ün De Vardır”

 

Ben Kürtleri bir halk olarak görüyorum diyen İçten: “Türk'ün ne hakkı varsa, Kürt'ün de vardır. Ak Parti iktidarına kadar Türkiye'de ben zulüm görmedim diyecek insan yoktu, biz şunu belirtiyoruz ki insan hak ve özgürlükleri için Ak Parti olarak çalışmaya devam edeceğiz. Batıdaki Kürtler için de doğudaki Kürtler için de eşitliği istiyoruz, çünkü bu bir haktır lütuf değil.”

 

“Halk İsterse Bağımsız Kürdistan Kurulabilir.”

 

“ Ben buradan bir Türkiye vatandaşı olarak konuşuyorum. Irak'ta halk isterse bağımsız Kürdistan kurulabilir ve bence Türkiye de buna destek vermeli çünkü bu, Türkiye için bir tehdit değil. Türkiye'deki Kürtler, Suriye, Irak, İran Kürtleri gibi değiliz biz Türkiye'nin her yerine dağılmışız o yüzden bizim ayrılmamız mümkün değil.”

Kaynak: haberdiyarbakır.com

Yorum Gönder