Ali Sait Fırat: Bize 'din dışı' dediler

30 Ocak 2014 Perşembe 00:40

Şeyh Sait'in torunu Ali Sait Fırat, Tekman'da BDP'den belediye eş başkan adayı oldu. Fırat, "BDP'ye destek açıklamasında bulununca kimi maksatlı kişi ve gruplarca din dışı olduğumuz iddia edildi" diyor.

Ali Sait Fırat: Bize 'din dışı' dediler
Erzurum Tekman'da Şeyh Sait'in torunu Ali Sait Fırat BDP 'den belediye eş başkan adayı oldu. DİHA'nın haberine göre, 1925'te yaşanan isyanın ardından sürgüne gönderilen Şeyh'in ailesinin bir bölümü 1946'da çıkartılan afla Diyarbakır civarına, bir kısmı da Erzurum bölgesine yerleşti. Dedesi Şeyh Sait'in adını taşıyan Ali Sait Fırat da, 30 Mart yerel seçimlerinde Erzurum'un Tekman ilçesinde BDP'den belediye eş başkan adayı oldu.

'BDP'YE KATILINCA DİN DIŞI DEDİLER'

Şeyh Sait'in oğlu, Şeyh Selahattin'in torunu olan Fırat'ın babası Mehmet Sait Fırat, aynı zamanda Şeyh Sait'in tarikat geleneğinin son postnişiniydi. Ali Sait Fırat adaylığından önceki süreci açıklarken, "Destek sunduğumuzu ilan ettiğimizde sanki yeni BDP'ye katılıyormuşuz gibi bir intiba oldu. Hiç öyle değil. Bu hareketin içinde yer alıp sıkıntıyı çekmiş bir aileyiz. Bizi ulusal hareketin dışında bir yapı olarak göstermeye çalışıyorlar. Bu durum bizi rahatsız ediyor. Sadece İslami yönüyle bakılıyor ama Şeyh Sait hem bir din lideridir hem de ulusal bir hareketin lideridir. Bunu birçok insan bilmiyor. BDP'ye destek açıklamasında bulununca kimi maksatlı kişi ve gruplarca din dışı olduğumuz 
iddia edildi. Şeyh Sait'in yaşayan oğlu amcamız Ahmet Fırat kendi mücadelesini sunuyorsa bir başkasının kalkıp başka bir şey söylemeye hakkı yok" dedi. (Radikal) 

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

fatih yılmaz 4 yıl önce yorumlandı

peyganberler tarihine baktığımızda hepsinde kendi toplumu tarafından eziyet ve aşağılama vardır . sürgünler vardır. islamda ırk politikası yoktur, yspılırsa sadece şeytanın askerleri oluruz türk veya kürt farketmiyor...ve şehit olmak ancak allah yolunda olursa gerçekleşir... din yöneticilerin veya ileri gelenler değildir. din sadece allahındır.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Aram Rumet 4 yıl önce yorumlandı

asıl dindarlık ezilenin mazlumun halkının yanında olmaktır peygamberler tarihini okursanız her peygamber başta kandi halkı olmak üzere diğer ezilenlerin yanında yer alıp mazlumlara öncülük etmişlerdir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

komşu 4 yıl önce yorumlandı

Sait bey bu tür şeylerin arkasına sğınmayın.doğru olun .yıllarca Şeyh Daid adını kullanarak kürt halkının sırtından beslendiniz.hanginiz alın teri dökerek ekmeğnizi kazandınız.hanginiz dirsek çürütüp ,kariyer yaparak biryerlere geldiniz.Bu asil ve saf kürt milleti herşye rağmen sizi bağrına bastı ve hala kısmen de olsaya basmaya devam ediyor.Şİmdi zavalı Tekman dan aday olmuşsun.biz senin bu işe layık olmadığını bildiğimiz halde kazanmanı istiyoruz.ama sakın ordaki garibanların tek bir kuruşuna göz dikme.bu partinin şerefli imajını zerre kadar bozmaya kimsenin bozmya hakkı yok.Doğru olursan,halk senin samimiyetini inanırsa yolun açık olur ,en iyi yerlere gelirsin.Artık Şeyh Said i de rahat bırakın.O sadece sizin değil tüm kürtlerin ortak değeridir.

0 Kişi beğendi.