Altan Tan: AK Parti ile BDP anlaşmadı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda bel kemiği olan ana maddelerde 4 parti arasında uzlaşma sağlanamadığını ifade etti.

Altan Tan: AK Parti ile BDP anlaşmadı
BDP'li Altan Tan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, yeni anayasada haziran sonunda da uzlaşılmamış bir metin olacağını öne sürerek, "Peygamberler bile toplumun yüzde yüzünü arkasına alamamıştır. Topu taca atmanın anlamı yok." dedi. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda bel kemiği olan ana maddelerde 4 parti arasında uzlaşma sağlanamadığını söyleyen Tan, bu ana temel konularda 4 partinin birbirine yaklaştırılabilecek, uzlaştırılabilecek değil farklı görüşleri olduğunu ifade etti. MHP ve CHP'nin 'Kemalist, laikçi, ulusal devlet anlayışından yana olduklarını' aktaran Tan, "AKP yetkililerine soruyoruz; bugün en gelişmiş demokratik standartlarla yeni bir anayasa yapmak mı yoksa laikçi, ulus devlet anlayışını boyanıp tekrar satmak mı istiyorsunuz?" diye konuştu.

GÜL'Ü ELEŞTİRDİ

Tan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'Devletin adı Türk devletidir' sözlerini de eleştirdi. Yeni anayasa yapmamak için hiçbir gerekçe olmadığını belirten Tan, "Yeni anayasa yapmak için yeterli irade ve çoğunluk vardır. Peygamberler bile toplumun yüzde yüzünü arkasına alamamıştır. Topu taca atmanın anlamı yok." ifadesini kullandı.

'AKP'ye, 'gelin anayasayı birlikte yapalım' mı diyorsunuz?' sorusunu BDP'li vekil, "Herkese bu çağrıda bulunuyoruz. CHP ve MHP bu oyunu oynamıyoruz derse stadyumu kapatacak mıyız?" diye cevapladı. Altan Tan, partilerin yeni anayasa konusunda taktik savaşı yaptığını, haziran sonunda da uzlaşılmamış bir metin olacağını kaydederek, bu durumu, “25 sene daha tartışalım ama netice çıkmayacak" şeklinde değerlendirdi.

“AK PARTİ İLE BDP ANLAŞMADI”

AK Parti ile BDP arasında bir anayasa metni konusunda anlaşması olmadığını belirten Tan, "Bu ayıp bir şey değil, keşke olsaydı." dedi.

Tan, PKK'nın geri çekilmeye başlamasıyla çözüm sürecinin bitmediğini, yeni başladığını ifade etti.

TBMM Üyeliği Yasa Teklifi ile ilgili bir soruya ise Altan Tan, teklifi henüz görmediğini, ancak alkollü araç kullanan, hızlı araç kullanan milletvekiline ceza kesilmesi gerektiğini söyledi. Tan, milletvekillerinin de diğer kamu görevleri gibi makul, anlaşılabilir bazı hakları olması gerektiğini sözlerine ekledi.

(Cihan)

Yorum Gönder