Altan Tan'dan Çarpıcı ve Tarihi Konuşma

18 Şubat 2014 Salı 13:59

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, geçen hafta Türkiye meclisinde tarihi bir konuşma yaptı. Tan, türk meclisinde dağıtılan bir broşürdeki sözlerden yola çıkarak şu ifadeleri kullandı.

Altan Tan'dan Çarpıcı ve Tarihi Konuşma
BDP’li Altan Tan, geçen hafta mecliste tarihi bir konuşma yaptı. Tan, türk meclisinde dağıtılan bir broşürdeki sözlerden yola çıkarak şu ifadeleri kullandı:


“51. 52. sayfalarında, değerli arkadaşlar, sizlerin hepinizi hayretlere düşürecek ibareler var. Kim bu konuşmayı yapanlar? Makyol’un başkanı, yani şirketin yetkilisi büyük hissedarı, temsilcisi - kayıtlarda olduğu için isim vererek söylüyorum, iyi anlaşılsın diye - Adnan Cebe, Çebi, arkasından Mehmet Cengiz ve Hayrettin Özaltın. Mehmet Cengiz’in gene bu kayıtlarda milletin ne bileyim neyine ne yapayım tabirini, yani affınıza sığınarak böyle nokta nokta geçiyorum, hepiniz duymuştunuz. Ama şimdi bu 51. sayfanın sonuyla 52. sayfanın başında Mehmet Cengiz’le, Hayrettin Özaltın’ın işte diyalogunda şöyle bir cümle:

‘Onların hepsinin nokta, nokta, nokta annelerini… EN İYİ KÜRD ÖLÜ KÜRDDÜR. Hepsinin gene nokta, nokta, noktalarına bilemiyorum ne edeyim! Öbürü de cevap veriyor. Mehmet Cengiz de cevap veriyor: Aynen, aynen! Kürdler için. Nokta, nokta, çocuklar.

Şimdi değerli arkadaşlar, ne diyelim? Ve bunlar Hasankeyf, Ulusu barajını aldılar,  1 milyar yüz milyon euro. Bu iş bitene kadar konuşacağım burada.  Ellinci seferdir konuşuyorum. 4 tane köprü aldılar Hesenkeyf’in üzerinde. Dün de anlattım size teferruatıyla. Nerde Mehdi Eker nerde, Binalı Yıldırım nerde, Mehmet Şimşek nerde, paraları veren, Hesekêf milletvekili. Yok kimse. Bütün Kürdlerin anasına, avradına söven bu adamlara, yetmedi Mesut Berzani ile Neçirvan Barzani de bunlara Erbil havaalanını verdiler 420 milyon dolar Mehmet Cengiz’e, Dohuk havaalanını verdiler 420 milyon dolar, Erbil-Kerkük duble yolunu verdiler, 100 milyon dolar. Çıktı bir CHP milletvekili Barzani’ye hakaret etti. Söz aldım isteyeceğim, meclis başkan vekili dedi ki, hangi sıfatınla istiyorsun, menim amcam oğludur dedim, cevap vereceğim. Sayın Barzani’ye de buradan sesleniyorum, senin burada izzetini, ikbalini gene kardeşlerin savunuyor. Bir milyar dolar ihaleyi de bütün milletin anasına, avradına küfredenlere veriyorsunuz”.

***

Konuyla ilgili T24'ün haberi:  

TBMM Genel Kurulu'nda BDP'li Altan Tan'la AKP'lilar arasında kavga çıktı. Tan, yolsuzluk ve ihalelerle ilgili konuşurken, Barzaniye'de laf attı. Tan, "Sayın Barzani'ye de buradan sesleniyorum: Senin burada izzetini, ikbalini yine kardeşlerin savunuyor, 1 milyar dolar ihaleyi de bütün milletin anasına avradına küfredenlere veriyorsunuz" dedi. 

Tan, oturdukları yerden sataşan AKPlilere "Utanın, utanın" diye bağırırken oturum gerildi ve oturuma ara verildi. İşte o tutanaklar:

ALTAN TAN (Devamla) - Duhok Havaalanı'nı verdiler, 420 milyon dolar. Erbil-Kerkük duble yolunu verdiler, 100 milyon dolar. Çıktı bir CHP milletvekili Barzani'ye hakaret etti. Söz istedim, Meclis Başkan Vekili dedi ki: "Hangi sıfatınla istiyorsun?" "Benim amca oğlumdur, cevap vereceğim." dedim. Sayın Barzani'ye de buradan sesleniyorum: Senin burada izzetini, ikbalini yine kardeşlerin savunuyor, 1 milyar dolar ihaleyi de bütün milletin anasına avradına küfredenlere veriyorsunuz.

İDRİS BALUKEN (Bingöl) - Zehir zıkkım olsun!

ALTAN TAN (Devamla) - Değerli arkadaşlar, bunları böyle konuşamazsak burada, hiçbir yere varamayız. AK PARTİ'li kardeşlerim, bakın kimlerle iş tutuyorsunuz. Bunlar Başbakanın uçağından iniyor, Başbakanın uçağında bir tek sanayici kalmadı. TUSKON'un Başkanı benim sınıf arkadaşım, okul arkadaşım ve akrabam ayriyeten, göremiyorum. Bir tane Antepli KOBİ'ci, Denizlili, Konyalı, Bursalı; üreten ve mal satan, Afrika'ya, Çad'a, Gine'ye, Yemen'e satan göremiyorum, müteahhitler iniyor, bunlar iniyorlar, bakın kimlere iş veriyorsunuz. Bunlar, savcılık kararıyla resmî tutanaklarla tespit edilen konuşmalar. Bir kelime eksik, fazla varsa işte, Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlar kitapçık hâline getirdiler bastırdılar, ellerinde var, bir tanede bize verdiler, savcıda da var, hâkimde de var, siz ne yaptınız?

SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Servis yapıyorlar.

ALTAN TAN (Devamla) - E, tamam, servis yapıyorlar. Yalan mı bunlar, yalan mı? Doğru mu Sayın Kapusuz?

BAŞKAN - Sayın konuşmacı…

SALİH KAPUSUZ (Ankara) - "Tespit ediyoruz." diyorsunuz.

ALTAN TAN (Devamla) - Güzel mi bunlar?

BAŞKAN - Sayın Konuşmacı, lütfen, kürsüden Genel Kurula hitap eder misiniz.

ALTAN TAN (Devamla) - Yani, bütün Türklerin, Kürtlerin anasına, avradına küfredenlere 1 milyarlık ihaleyi siz de, Barzani de ayrı ayrı verdiniz.

BAŞKAN - Sayın Konuşmacı…

ALTAN TAN (Devamla) - İyi mi ettiniz?

SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Bırak canım…

BAŞKAN - Sayın Konuşmacı…

ALTAN TAN (Devamla) - Neyi bırakayım, gel cevap ver bana!

BAŞKAN - Sayın Konuşmacı…

ALTAN TAN (Devamla) - Ya, utanın biraz ya! Utanın ya! (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Susun bari, susun!

ERTUĞRUL SOYSAL (Yozgat) - Ne bağırıyorsun be!

SALİH KAPUSUZ (Ankara) - Sen utan be!

BAŞKAN - Sayın milletvekilleri… Sayın Konuşmacı… Lütfen Genel Kurula hitap edin.

ALTAN TAN (Devamla) - Deyin ki "Yanlış yaptık. Bu şerefsizlerle yol yürüdük, yanlış yaptık." deyin. Susun biraz, utanın!

MEHMET YÜKSEL (Denizli) - Şov yapma!

ALTAN TAN (Devamla) - Utanın! Gel sen de buraya cevap ver!

MEHMET YÜKSEL (Denizli) - Şov yapma!

ALTAN TAN (Devamla) - Gel buraya cevap ver, terbiyesiz! Terbiyesiz herif!

MEHMET YÜKSEL (Denizli) - 10 tane de siz, küfreden Kürt var ya! Sensin terbiyesiz!

ALTAN TAN (Devamla) - Bütün bir milletin anasına küfretmiş, hâlâ savunuyorsun!

BAŞKAN - Beş dakika ara veriyorum.

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

adem 4 yıl önce yorumlandı

Altan tan seni gerçekten seviyorum. Allah razı olsun. Karakterinin gereğini sergiledin. Sizin gibi yüreklileri canı gönülden tebrik ederim

0 Kişi beğendi.