Baransu'dan Çarpıcı Darbe İddiası

18 Mart 2012 Pazar 23:51

Taraf muhabiri ve Yazarı Mehmet Baransu: "2003'de Başbakanlık'ta darbeye karşı ofis kuruldu. Generaller darbe yapsa, aynı gece öldürüleceklerdi." dedi...

Baransu'dan Çarpıcı Darbe İddiası
Taraf muhabiri Mehmet Baransu, "Generaller 2003 yılında darbe yapsaydı, evlerine gidemeyecekler, öldürüleceklerdi" dedi. Baransu, "Başbakanlık'ta darbeyi önleme ofisi kurulmuştu ve bununla ilgili çalışma yapıyordu" dedi.

Gazeteci Hulki Cevizoğlu'nun Karadeniz TV'de yayımlanan Ceviz Kabuğuprogramının bu haftaki konusu, "Gazeteciliğin Sınırları"ydı. Programa, YeniçağGazetesi Yazarı Arslan Bulut, Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu ve Gerçek Gündem.com Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş katıldı.

Altı saat süren programda medyanın içinde bulunduğu durum, medya - siyaset ilişkileri ve 28 Şubat süreci ele alındı.

BAŞBAKANLIK'TA DARBEYİ ÖNLEME OFİSİ

Canlı yayımlanan programda konuşan Taraf Yazarı Mehmet Baransu, "2003 - 2004 yılında darbe planlayan generallerin faaliyetlerinden Başbakanlık haberdardı. Başbakanlık'ta darbeyi önlemek için bir ofis kuruldu. Bu ofiste darbeye karşı çalışmalar yapıldı" dedi.

Mehmet Baransu, şöyle devam etti:

"İçinde, askerin, polisin ve MİT'çilerin de bulunduğu bu ofis, darbecileri adım adım takip ediyordu. Generaller eğer darbe yapabilmiş olsa, aynı gün öldürüleceklerdi. Evlerine dahi gidemeyeceklerdi."

DARBECİLERİN ARASINA SIZAN GAZETECİ

Başbakanlık'ta buna ilişkin çalışmaların yapıldığını belirten Baransu, piyasaya yeni çıkacak olan Pirus adlı kitabına ilişkin bilgi de verdi. Baransu, "Kitapta bir gazetecinin, darbecilere karşı nasıl kullanıldığını anlattım. Kamuoyunun yakından tanıdığı gazeteci, darbecilerin toplantısına katıldı. Orada dinlediklerini üstündeki cihaza kaydetti. Bu ses kaydını daha sonra devlete teslim etti" dedi.

"MEDYA 28 ŞUBAT'TA İYİ BİR SINAV VERMEDİ"

Barış Yarkadaş ise, 28 Şubat sürecinden sadece gazetecilerin sorumlu tutulması ve suçlanmasının haksızlık olduğunu söyledi. Yarkadaş, "Siyasetçilerin bile direnmediği, direnemediği bir ortamda, gazetecileri tankın önüne çıkmadılar diye eleştirmek haksızlıktır" ifadesini kullandı. Medyanın 28 Şubat'ta iyi bir sınav veremediğini belirten Yarkadaş, "Bugün tatlı su demokratları, darbeye karşı olduklarını söylüyor. 28 Şubat'ı en çok eleştirenler, o dönem askerlerin istediği manşetleri atıyordu" hatırlatmasını da yaptı. Yarkadaş, "Milli Güvenlik Kurulu'nun tavsiye kararlarına imza atan Çiller ve Erbakan'dı. Aralarında Abdullah Gül'ün de olduğu bakanlar, MGK kararlarını daha sonra Bakanlar Kurulu kararı haline getirdi. Direnip imza atmasalardı" eleştirisinde de bulundu.

SAVCILIĞA GİDEN BAVUL GAZETECİLİK SINIRINI AŞTI

Yarkadaş ile Baransu arasında "Balyoz Davası'nda belgeleri savcılığa bavulla teslim etme" tartışması da yaşandı. Yarkadaş, "Baransu'nun bavulla savcılığa gidip elindeki belgeleri teslim etmesi, gazeteciliğin sınırlarının ötesine geçmiştir. Ben olsaydım, belgeleri götürmezdim, savcının gelip el koymasını beklerdim" dedi.

Mehmet Baransu bu eleştiriye, "Ben savcılığa bavul götürmedim. O fotoğraf bizim gazetede çektirdiğimiz bir anı fotoğrafıydı. Biz savcılığa belgeleri gönüllü olarak götürmedik. Hem askeri, hem de sivil savcılık resmi yazıyla bu belgeleri bizden istedi. Bunun üzerine götürüp teslim etmek zorunda kaldım. Ama kamuoyunda böyle bir algı oluşmuş demek ki" cevabını verdi.

Yeniçağ Gazetesi Yazarı Arslan Bulut da Taraf Gazetesi'nin yayınlarını eleştirdi. Bulut, "İddiaları sayfanızda duyuruyor ama sanıkların ifadelerini yayımlamıyorsunuz" dedi. Bulut, "Türkiye'de medya eliyle bir operasyon yapılıyor" ifadesini de kullandı. (Gazeteciler)

Yorum Gönder