Bardak kırıldı lobi kırılmadı

11 Aralık 2011 Pazar 00:13

ŞİKE Yasası TBMM’de kabul edildi. Oylamaya 277 vekil katılırken, AKP’den Aydın Bıyıkoğlu çekimser, Halil Ürün ise ret oyu kullandı. BDP’li Hasip Kaplan da kürsüdeki bardağı kırarak fırlattı.

Bardak kırıldı lobi kırılmadı

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin sözlerine sinirlenerek, konuşma yaptığı kürsüdeki bardağı kırarak fırlattı.

Şike Yasası’nın 1. maddesinin görüşmeleri üzerinde söz alan Canikli, kendisinden önce konuşan Kaplan’ın, “şike soruşturmasına” ilişkin iddianamede adının geçtiğini söylediğini belirtti. Canikli, “Onurlu insan böyle iddiada bulunurken, bütün açıklığıyla ortaya koyar. Ayak oyunlarıyla, bu şekilde alicanbaz oyunlarıyla, onursuz şekilde olmaz, ayıptır. Bir de hukukçu olduğunuzu söylüyorsunuz, böyle hukukçu olur mu? Böyle ancak hukuk teröristi olur. Böyle bir insan milletvekili olur mu? Utanın, buradan özür dileyin. Böyle terbiyesizlik olmaz” dedi.

Söz alan Kaplan, “Sayın Canikli, siz kalkıp bu kürsüde hakaret ediyorsunuz, tehdit ediyorsunuz. Sözlerinizi geri almanız lazım. Kürsüden gelip bize hakaret edip, küfredip, tehdit edip, çoğunluğunuza güvenerek susturacağınızı zannediyorsanız, ona kalkışmayın” diye konuştu.

Canikli’nin sözünü geri almasını isteyen Kaplan, “Hakaret de tehdit de edemezsiniz” diyerek önündeki su bardağını sert bir şekilde kürsüye vurdu. Kaplan daha sonra, kırılan bardağın parçalarını kürsünün önüne doğru fırlattı.

Bunun üzerine BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder kürsüye koşarak, Kaplan’ı sakinleştirmeye çalıştı. Birleşime ara verildi. Kaplan da milletvekilleri tarafından kulise çıkarıldı.

AKP’den CHP’ye alkış

Yeniden görüşmelere geçilirken Hasip Kaplan, yaşanan gerginlik sonrasında verilen aranın ardından kanunun 1. maddesinde partisinin verdiği önerge üzerine söz aldı. Bu sırada AKP milletvekilleri, “Genel Kurul’dan özür dilesin” diye bağırdı.

TBMM Başkanvekili Sağlam, “Size kınama cezası vermek üzere savunmanızı istiyorum” diyerek Kaplan’ı kürsüye davet etti.

Yaşanan tartışmaların ardından BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kaplan’ın savunmasını yapmak istediğini söyledi. Konuşmasına, “yasaya ilk şiddeti bulaştırdık, hayırlı uğurlu olsun” diye başlayan Önder, “Birbirlerine sarılsınlar bu işleri de olmamış sayarız” diye konuştu. CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Kaplan’a, “amacınızı aştınız” diye seslendi. Canikli’nin haksızlığa uğradığını söyledi.

Daha sonra söz alan Hasip Kaplan, Nurettin Canikli’yi incitmiş olabileceğini belirterek, bardağı vurmasının, Genel Kurul’a karşı doğru olmadığını söyledi. Kullandığı ifadelerin, tepkisel düşüncenin yansıması olarak ortaya çıktığını belirten Canikli ise, Kaplan’ın sözlerini geri almasından sonra, kendisinin de ifadelerini geri aldığını kaydetti. Böylece tartışma, uzlaşmayla sonuçlandı.

Yasanın 8. maddesi üzerine söz alan CHP’li İnce’nin konuşması AKP milletvekilleri tarafından da alkışlandı. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, “Şike davasına ilişkin iddianamede adı geçenleri sanki burada kurtarıyormuş gibi bir hava yaratılıyor. Kesinlikle bu yanıltıcıdır” diye konuştu. Daha sonra yapılan oylama neticesinde yasa aynen kabul edildi. (taraf)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 3

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yılmaz acar 7 yıl önce yorumlandı

tabi yaa,brovo hasip kaplan.meclisi gazinoya çevirdin aynı bülent ersoy gibi bardak kırıyorsun helaaaaal ablan kurban olsuuuuuunn:))

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

kekoli 7 yıl önce yorumlandı

akp liler şikecileri affediyorlar şikecileri. bravo hasip kaplan, sen halkın vekilisin. tırşıkçı değilsin.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yılmaz acar 7 yıl önce yorumlandı

o endam,o duruş,o karizma:))

0 Kişi beğendi.