BDP Diyanet'in 'Melle Projesi'ni Destekliyor!

12 Aralık 2011 Pazartesi 12:51

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, mollaların Diyanet İşleri Başkanlığı’na alınması projesine destek verdi.

BDP Diyanet'in 'Melle Projesi'ni Destekliyor!

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, doğu illerinde toplumda sözü geçen, saygınlığı olan ‘melle’ denilen kişilerin sınavda başarılı olmaları kaydıyla, sözleşmeli imam hatip olarak Diyanet İşleri kadrosuna alınacağı açıklamasını, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan olumlu buldu.

Genel olarak Diyanet’in devletin kontrolü dışında olması gerektiğini savunan Tan "Din işleri devletin kontrolünden çıkarılmalı. Dinin devletin emrinde olmasına karşıyız, ancak fahri imamların kadroya alınması bugünkü yapı devam ediyorsa olumlu bir gelişme''. Tan, Dini bilgisi çok yüksek olan çok sayıda Kürt molla var. Medrese mezunları ve dini yetkinlikleri çok yüksek. Ama devletin diploması elinde yok. Mağduriyetlerini giderme açısından bunların Diyanet’te görevlendirilmesi doğru olur ancak siyasi bir eleme yapılmadan olmalı” dedi.

Altan Tan, bölgedeki camilerde yasal olarak sorun bulunmayan Kürtçe vaazın önünün de bir an evvel açılması gerektiğini savundu.

Milliyet

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 2

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali Adar 7 yıl önce yorumlandı

PKK'nin imamları yoktur, Kürt milletinin kendi imamları vardır. O gözle bakarsan, daha dinin özünü bile bilmeyen, ne idüğü belirsiz ırkçı cahil bir sürü imam var Diyanetin kadrolarında. Asıl virüs ve pislik bunlardır. Konuyu saptırmaya gerek yok. İnsanların ilim ve liyakati esas alınsın demek istiyor Altan Tan. Siyasi görüşleri önemli değil, Ahlak, ilim ve liyakat önemli anladın mı? Bu millet çapulcuları da biliyor, gerçek alim ve seydaların da kim olduğunu iyi biliyor.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

yılmaz acar 7 yıl önce yorumlandı

Bahsedilen melleler kürt din adamlarıdır.BDP bu insanların arasına virüslerini yerleştirme peşinde ama avcunu yalar.Düşünülen kişiler ya medrese eğitimi almış ya da büyük kürt alimlerinden feyz almış kişilerdir.Gerçek melleler bu hastalığı bulaştırmaz kendine.PEKAKA sözde imamlarını yerleştiremeyecek o kadrolara,zaten halk herşeyi biliyor.PEKAKA nın sözde imamlarını dinleyeniniz oldu mu hiç?Resmen paçavra beyinlere sahipler,imamdan çok sapık bu zavallılar.

0 Kişi beğendi.