BDP Diyarbakır Mitinginde Gövde Gösterisi

03 Aralık 2011 Cumartesi 20:26

Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda BDP tarafından düzenlenen "Buradayım, İrademe sahip çıkıyorum" mitingi sona erdi.

BDP Diyarbakır Mitinginde Gövde Gösterisi
Diyarbakır'da düzenlenen ve 50 bin kişinin katıldığı mitingde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, arkalarında halk gücü olduğunu dile getirerek, "İstediğiniz kadar operasyon yapın, asla geri adım atmayacağız" dedi.

DİYARBAKIR - BDP'nin Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği, "Buradayım. İrademe sahip çıkıyorum" mitingine katılan 50 bin kişi, "İrademe sahip çıkıyorum" mesajı verdi. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile BDP'li vekiller, belediye başkanları ve siyasi parti temsilcilerinin sahneye çıkarak halkı selamlamasıyla başlayan mitinge, füze kalkanına karşı çıkan Malatya'nın Kürecik İlçesi sakinleri de katıldı. Miting sırasında beyaz güvercinler uçurulurken, kitle içinden "İçişleri Bakanı siz 200 kişiyle miting yapıyor demiştiniz, biz bu kitleyi sayamadık gel sen say" dövizi açıldı.

kitle3.jpg

Selamlamanın ardından konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Diyarbakır'dan bütün dünyaya ve Ankara'ya; kan kanla yıkanmaz. Yitirdiğimiz hiçbir canı, alacağımız başka bir canla geri getirme şansı yok. Bu halkın iradesini yok sayarak, zindana koyarak bu sorun çözülmedi, çözülmez, yegane yol var o da istişaredir" dedi.

"Birlikte yaşam, barış kardeşlik çağrımızı, 'artık dilimize kurşun sıkmayalım' çağrısını anlamayan zalimlere, bizi teslim almak isteyen zalimlere bir çift sözüm var" diyen Baydemir, Ahmet Arif'in "33 kurşun" adlı şiirini okuyarak, "Onlara cevabımız budur. Em livirin" dedi.

'Halk zaten mesajını verdi'

Polis helikopterlerinin sık sık üzerinden uçtuğu alanda, daha sonra BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş konuştu. Sahneye çıktığı sırada pislerin alana yaklaşmasına öfkelenen kitleye "Bırakın gelsinler. Dinlesinler bizi" diyen Demirtaş, "Burada toplanan halk zaten mesajını vermiştir. Yıllardır halk olarak bu zorlu mücadeleyi veriyoruz. Kürt halkı Kürdistan'da onursuz bir halk olarak teslim alınmaya çalışılıyor ve bu halk buna karşı direniyor. Şu saatlerde bile bu halk bunun bedelini vermeye devam ediyor. Tarih boyunca buna karşı isyanını oraya koymuştur. Bugün de Amed isyandadır ve Amed 'Buradayım' diyor" dedi.

'Görüntüleri İçişleri Bakanı'na gönderin'

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in, yağmur nedeniyle 19 Kasım'da yapılması planlanan mitingin ertelenmesini "Bitirdik" şeklinde yorumlamasına dikkat çeken Demirtaş'ın, "İdris Naim Şahin, şöyle bir tespitte bulunmuş 'BDP Diyarbakır'da miting yapamadı' diyor. Diyor ki 'Bakın KCK operasyonları ne kadar etkilidir' diyor" demesi üzerine, alanda, "PKK halktır halk burada" sloganı atıldı. Demirtaş, şöyle devam etti: "Kendisi öyle bir şahsiyet ki ne söyleseniz üstüne alınmıyor, çünkü anlamıyor. Anlama problemi var. Polislere sesleniyorum; bu görüntüleri ona gönderin, biz de hepimiz zafer işareti yapalım. Bak İdris Naim Şahin; burası Amed İstasyon Meydanı, bak KCK operasyonları etkili olmuş mu ona göre konuş."

'Başbakan da bundan yargılanacak'

Söz konusu politikaların önceki hükümetler tarafından da yürütüldüğüne dikkat çeken BDP Eş Genel Başkanı, "Hepsinin amacı herkesi Türkleştirmek. İsteyen Türkleşebilir biz ona saygı duyarız, ama kimse kimseye bunu zorla yapamaz. Kürt halkı direnişiyle bunu ortaya koymuştur. Dersimi bombalayanlar, 'tek dil, tek millet' için yapmaya çalıştılar. Zilan, Sason katliamları, askeri darbeler, Amed zindanındaki işkence, köy yakmaların hepsinin amacı bunun içindi" şeklinde konuştu. "Şimdi AKP aynısını yapıyor" ifadesini kullanan Demirtaş, şöyle konuştu: "Bir gün gelecek bu insanlık suçunu işleyenler bu asimilasyonu yapanlar yargılanacaklar. Ey başbakan; sen de bundan yargılanacaksın. Bunun hesabını vereceksiniz. Hatip Dicle içerde, piyangodan vekili onun sırasında oturuyor."

kitle2.jpg

'İstediğiniz kadar operasyon yapın'

KCK tutuklularını asla yalnız bırakmayacaklarını dile getiren Selahattin Demirtaş, "Onlar bizim onurumuzdur. Asla tek bir adım bile geri atmayacağız. Şehirleri de bombalasanız bundan geri adım atmayacağız. Teslim olmak bizim tarihimizde yoktur. Bundan sonra da bizden görecekleri budur. Tek insanımızın bile morali bozulmamalıdır. İstedikleri kadar operasyon yapabilirler, ama bu kahramanlık değildir, bu operasyonlar aptallıktır. Ama sizin yaptığınız direniştir, kahramanlıktır. Amaçları halkın iradesini kırmaktır" şeklinde konuştu.

'Kurbanlık koyun değiliz'

"Biz barıştan kardeşlikten yanayız' derken 'kurbanlık koyunuz' demiyoruz" ifadelerini kullanan Demirtaş, şöyle devam etti: "Kürt halkı yıllardır barış elini uzatmış, ama sen hakaret, tutuklama ve tehditle yaklaştın. Zulme karşı direnmek anayasanın halklara verdiği bir yetkidir. Direnme hakkı anayasal bir haktır. Anayasal hakkımızı kullanıyoruz haberin olsun başbakan, biz direnişteyiz."

'Yol temizliği olmalı'

Yeni anayasa için yol temizliğinin yapılması gerektiğini ifade eden Demirtaş, atılması gereken adımları şöyle sıraladı: "Önce bası özgürlüğü olmalıdır, yol temizliği olmazsa olmazdır. Anadilde eğitim olmak zorundadır. Diller ve farklı kültürler. özerk yönetimler kabul edilmeden, halkımız böyle bir anayasaya izin vermeyecektir. AKP bunları tartışmıyorsa, insanlık suçu işlemeye devam edecek. İmralı'da tecride son vereceksiniz. Müzakereleri başlatmanız gerekir. KCK Yürütme Konseyi Başkanı Karayılan açıkladı. 'İmralı'dan gelen 10'dan fazla mektup bizde. Onları avukatlar değil devlet götürdü' diyor. Madem barışa giden yolu biliyorsunuz o halde neden kapatıyorsunuz. Barışa giden yolun açılması için tecrit kaldırılmalı, sağlık ve güvenlik hakkı sağlanarak, müzakereler başlamalıdır."

Ezan okunduğun için konuşmasına ara veren Demirtaş, ezanın ardından alana gelmeye devam eden kitleye dikkat çekerek, "Görüyorsunuz, tutukla tutukla bitmez" dedi.

'Arkamızdaki güç halkın gücüdür'

AKP'den bir beklentilerinin olmadığını kaydeden Demirtaş, "Arkamızdaki güç, halkın öz gücüdür. Bir halk hareketini tutuklayarak partisini kapatarak teslim almaya çalışanlar yanıldılar. Bir halk hareketinin bitirilme imkanı yoktur. Bunun yolu yöntemi yoktur. Hangi yolu deneseler denesinler bu halk hareketinin büyümesinin önüne geçemezler. AKP'nin ısrarı, siyaseten kendi sonunu hazırlar. Savaşın da bir hukuku var. Bakın cenazeler parçalamış 'bu bir zulümdür bunu durdurun' dedik, ama başbakanın bize verdiği cevap 'işte sonunuz böyle olur'. Verilen cevap budur. Hala Malatya'da cenazeler var. 'Ben ille de savaşacağım' diyorsan, bunun da bir ahlakı, hukuku vardır. En barbar savaşlarda bile cenazelere saygısızlık yapılmamıştır. Cenazeler hassas konulardır. Cenazelere saygı duyacaksınız. Bir genci PKK'li diye vurduysanız PKK'li diyerek de gömülecektir. Asla ama asla cenazelere yönelik saldırılara karşı sessiz kalmayacağız" dedi.

'İttifakı güçlendirme günüdür'

"Kürt halkının ittifakını güçlendirmesi gereken gündür" diyerek Kürt birliğine işaret eden BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, şöyle devam etti: "BDP'li olsun ama olmasın herkesin bu zalme karşı çıkması gerekir. Çünkü tarih yeniden yazılıyor. AKP'ye oy verenlere de sesleniyorum, oy vermenize saygı duyuyoruz. ama unutmayın ki bu yüzden tutuklanan arkadaşlarımız sizin çocuklarınızın geleceği için direniyorlar. Zulmün yanında durmayın. Şeyh Said'i asan, celladını hatırlayan var mı, ama direniş sahiplerinin adları asla unutulmayacaktır. Gerçeklerle yüzleşmek için Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulsun. Gelin Dersim'i araştırmakla başlayalım. Bakalım ne olmuş kim ne yapmış. Bunun hepsinin belgeleri başbakandadır."

Van depreminden sonra yapılan yardımlara da değinen Demirtaş, "Halkımızın dayanışması devam etmelidir. Medyanın ilgisi azaldı diye halkın ilgisi azalmamalıdır. Siz yapmazsanız yapacak başka kimse yok. Çünkü hükümetin böyle bir derdi yok' dedi.

"3 Aralık Dünya Engelliler Günü"ne de dikkat çeken Demirtaş, duyarlılık çağrısı yaptı.

Malatya Kürecik'ten gelenlere de seslenen Demirtaş, "Arkadaşlarımızı selamlıyoruz. O direniş bizim direnişimizdir" dedi.

Demirtaş, son olarak BDP üyelik kampanyasına dikkat çekerek, herkesin BDP'ye üye olmasını istedi.

Konuşmanın ardından Demirtaş, BDP'li vekiller ve gelen konuklar zafer işaretleri ile kitleyi selamlarken, "Diren Diyarbekir" çalındı. Selamlamanın ardından miting sona ererken, on binler Ofis, Sur, Şehitlik ve Bağlar güzergahlarına doğru yürüyüşe geçti. Ofis'e doğru "Geliyor geliyor Apocular geliyor" sloganları ile yürüyüşe geçen kitle sık sık Kürtçe marşlar okudu. Kitlenin yürüyüşe geçmesi ile polis Ofis dört yolunda barikat kurarken, kitle ise slogan attı. Polis kitlenin Ofis semtine girmesine izin vermezken, Koşuyolu Parkı güzergahına yönelen kitleye gaz bombası ile müdahale etti. Kalabalık müdahaleye taşlarla karşılık verdi. Kitlenin ara sokaklara dağılması ile kısa süren olaylar sona erdi.

(DİHA)

Yorum Gönder