BDP’liler Eronat’ı protesto etti

19 Aralık 2011 Pazartesi 09:25

Diyarbakır'dan seçilen Hatip Dicle'nin vekilliğinin düşürülmesi sonucu meclise giren Oya Eronat, BDP’li vekiller tarafından Meclis’te protesto edildi.

BDP'liler Eronat'ı protesto etti
Meclis Genel Kurulu'nda 2012 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında AKP Milletvekili ..... Cuma İçten’in yaptığı konuşmada, Kürtleri AKP’nin temsil ettiğini iddia etmesi üzerine tartışma çıktı.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık bölgede seçimlerde oyların çalındığını belirterek, “Biz akan kanın durdurulması için kim varsa onunla görüşün diyoruz. Yüreğiniz yetiyorsa indirin barajı, görelim el mi yaman bey mi yaman? Biz kendisini 'Kürt' hissedip, özgürlüğünü savunan her Kürdün temsilcisiyiz. Diyarbakır direnenlerin şehridir. Zindanlarında özgürlük mücadelesi için bedenlerini ateşe verenlerin şehridir'' diye konuştu.

AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da “Kürdüm, elhamdülillah Müslümanım. Türkiye Cumhuriyeti'nin onurlu bir vatandaşıyım. 'Bu sorunu birlikte çözelim' dedik, siz adres olarak 'İmralı'yı, 'Kandil'i gösterdiniz” diye konuştu

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ise “Hakkari'de, Iğdır'da, Dersim’de tek vekil çıkaramamışsın. Diyarbakır'da yüzde 65 oy almışız. Aritmetiğiniz yoksa biz ne yapalım? 'İmralı'dan, Kandil'den talimat alıyorsunuz' diyorsunuz. Bizim partimiz halktan talimat alır'' şeklinde konuştu.

AKP Milletvekili Oya Eronat da ''sataşma'' gerekçesiyle söz aldı. BDP milletvekilleri de Oya Eronat kürsüye gelirken, elleriyle ve kitaplarla sıralar vurarak, protesto etti. Eronat, protesto nedeniyle bir süre konuşmasına başlayamadı. Bu arada, AKP’li milletvekilleri de ayağa kalkarak, alkışlarla Eronat'a destek verdi.

Kürsüye çıkan Eronat, BDP’lilerin kürsüden gerçekleri ifade etmediklerini söyleyerek, “Aldığınız oy yüzde 65 değil, yüzde 59’dur. Halkın oyları çalınmıştır. Hatip Dicle mi sizi yanılttı, siz mi onu yanılttınız bilmiyorum ama, milletvekili olamayacağını bile bile seçime girdi. Avukatı bizzat kendisi söyledi seçim öncesi televizyonlarda. Çaldığınız oyu bilirseniz, hesabı doğru yaparsınız” dedi.

Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, “Sayın Milletvekilleri, yazıktır. Bunlar millettin malı, günahtır. Sisteme zarar vereceksiniz” uyarısında bulundu. Gerginliğin devamı nedeniyle Başkanvekili Yakut, birleşime 15 dakika ara verdi.

(ANF)

Yorum Gönder