Clinton Kürt temsilciyi aradı

03 Nisan 2012 Salı 14:02

Pazar günü İstanbul’da toplanan ‘Suriye’nin Dostları’ kağıt üzerinde Annan Planı’nı desteklediklerini açıkladı. Ancak, toplantıda aynı zamanda karşılıklı ateşkes ve diyalogu öngören Annan Planı’nı kadük bırakacak kararlar alınarak, planın işlememesi durumunda izlenecek, rejim değişikliği ve silahlı çözüm öngören stratejinin taşları döşendi.

Clinton Kürt temsilciyi aradı

Pazar günü İstanbul’da toplanan ‘Suriye’nin Dostları’ kağıt üzerinde Annan Planı’nı desteklediklerini açıkladı. Ancak, toplantıda aynı zamanda karşılıklı ateşkes ve diyalogu öngören Annan Planı’nı kadük bırakacak kararlar alınarak, planın işlememesi durumunda izlenecek, rejim değişikliği ve silahlı çözüm öngören stratejinin taşları döşendi. Bildirgede yer almayan bu kararlardan birincisi Hür Suriye Ordusu’na maaş bağlanması oldu. Bu adımla “Silah verdiğimizde kime vermiş olacağız, araya farklı ‘radikal’ gruplar sızabilir” gibi bazı kaygıların da bertaraf edilmesi amaçlanıyor. Zira maaş bağlanmış bir silahlı güç aynı zamanda kayıt altına alınmış bir güç anlamına gelecek. Maaşlar için oluşturulacak fona Körfez ülkelerinin yanı sıra ABD de katkıda bulunacak. Ayrıca, yine ABD’nin başı çektiği bazı ülkeler muhaliflere gece görüş dürbünü gibi ‘öldürücü olmayan’ askerî ekipmanlar temin edecek.

 Kürtler için ikna turları

Geçen hafta İstanbul’da yapılan toplantıda Suriyeli muhaliflerle yollarını ayıran Kürt temsilcileri Suriye Ulusal Konseyi (SUK) şemsiyesi altında hareket etmeleri için ikna çabalarının da sürdüğü öğrenildi. Bu kapsamda ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ,11 Kürt partisini biraraya getiren Kürt Ulusal Konseyi (KUK) Başkanı Abdülhekim Başar’ı arayıp sorunun nasıl giderilebileceğini sordu. Taraf’a konuşan KUK üyesi Dr. Behzat İbrahim, Clinton’ın Başar’i cumartesi günü aradığını söyleyerek şunları aktardı: “Clinton Başar’a SUKla aranızda görüş ayrılıklarını gidermek için yapılabilecekleri sordu. Ayrıca Başar’ı Suriye’nin Dostları zirvesine davet etti. Ancak Başar kendilerine resmî bir davet ulaşmadığı için katılamayacağını söyledi” dedi. Bu arada SUK ile Konsey’den ayrılan Kürt temsilciler arasında da görüşmeler İstanbul’da hafta boyunca sürdü. Taraf‘a konuşan SUK üyesi Adib Şişakli Kürtlerin, muhaliflerin geçen hafta açıkladığı Ulusal Yemin töreninde Kürtlerle ayrılmalarına neden olan “Suriye’de Kürt sorunu uluslararası prensiplere göre çözülecektir” ifadesinin SUK tarafından kabul edildiğini ve Kürt temsilcilerin SUK’a tekrar katılmasının beklendiğini söyledi. SUK’tan başka bir yetkili ise yeni dönemde yönetim yapısı için, İspanya modelinin gündeme gelebileceğini belirtti.

(TARAF)

Yorum Gönder