Demirtaş: “Asıl Şike Siyasette“

07 Aralık 2011 Çarşamba 01:20

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Demirtaş: 'Asıl Şike Siyasette'

Demirtaş, ''Hangi bakanla hangi savcı KCK dosyasını bakanlıkta önüne koyup tartıştı çıkıp açıklasınlar'' diye sordu.

Partisinin grup toplantısında KCK davasını değerlendiren BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Hangi bakanla hangi savcı KCK dosyasını bakanlıkta önüne koyup tartıştı çıkıp açıklasınlar" diye sordu.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Diyarbakır'da görülen ve 3 BDP milletvekilinin de tutuklu yargılandığı 152 sanıklı KCK ana davasıyla başlayan Demirtaş, KCK operasyonların yerel seçimlerden hemen sonra başladığını hatırlattı.

"14 Nisan tarihine kadar belediyelerde parti kademelerimizde çalışan bütün arkadaşlarımız ne hikmetse yerel seçimlerden hemen sonra KCK operasyonlarıyla siyasi soykırıma tabii tutulmuşlardır" diyen Demirtaş, 3 yıla yakın süredir yargılanan insanların ifade veremediklerini, kendilerini savunamadıklarını dile getirerek, "Neden? Çünkü kendi anadillerinde konuşmak istiyorlar. Suçların en büyüğü! Tam 3 yıldır bu trajediyi avukatlar ve sanıklar aşmaya çalışıyorlar. Anadilleri Kürtçe, konuşmaya başladıkları andan itibaren mikrofonları kapatılıyor ve bunun adına yargılama faaliyeti deniliyor. Savcı saçma sapan iddialarla 7 bin 500 sayfa ile suçlayarak savunmaya gelince sen o dille konuşamazsın diyerek savunmaya izin verilmeyecek. Buna da hukuk denilecek ve biz de buna boyun eğeceğiz" dedi.

'BİZE AKP HUKUKUNU DAYATAMAZLAR'

Demirtaş, 104 kişi yargılanmasına rağmen sanıkların 6'şar kişi ile salona getirdiğini belirterek, yasalarda böyle bir hüküm bulunmadığını ve keyfi bir işlem yapıldığını söyledi. Bütün olan bitene rağmen Başbakan'ın KCK operasyonlarını desteklediğini ve karşı çıkanlara da "ayar vermeye çalıştığını" dile getiren Demirtaş, "Umudumuz o ki arkadaşlarımız tahliye edilir" dedi.

Demirtaş, başından beri "böyle bir hukuku" tanımadıklarını belirterek, yapılanların adının "hukuk" olmadığını söyledi. "Bize AKP hukuku adı altında bir yargılamayı dayatamazlar, arkadaşlarımız Kürtçe konuşma konusunda kararlılar" diyen Demirtaş, yaşananları "tuz koktu" sözleriyle dile getirerek, "Dava siyasidir buna karşı verilecek olan mücadele siyasi olmak zorundadır" dedi.

İstanbul'da başlayan Devrimci Karargah davasını da, "torba soruşturma" şeklinde nitelendiren Demirtaş, "Bu adaletsizlik şu dakikada bitse bile adalet tecelli etmeyecektir, bugün tahliye olacak herhangi bir arkadaşımız 4-5 yıllık ceza denk gelen bir infazı yatmış durumdadır" dedi.

'DEVLET ALEVİLERE KARŞI AYRIMCILIK YAPIYOR'

Demirtaş, Aleviler üzerindeki baskılara dikkat çekerek, bütün baskılara rağmen 4-5 milyon insanın kendisini Alevi olarak tanımladığının altını çizdi. Demirtaş, "Devlet, Sünni yurttaşlara gösterdiği duyarlılığı Alevilere karşı göstermezse ayrımcılık yapmış olur" diyerek, devletin inancının olmaması gerektiğini söyledi. Ramazan ayında yayın yapan televizyonların Muharrem ayında aynı duyarlılığı göstermediğine işaret eden Demitaş, "Hatta Muharrem ayını kutluyorum diyenler var. Meseleye bu kadar yabancılaşanlar var. İmam Hüseyin ve arkadaşlarının katledilmesi vesilesiyle Alevi yurttaşların acısını paylaşıyorum" dedi.

'TEK BİR ALEVİ VALİ YOK'

"Eşit yurttaşlık herkesin hakkıdır" diyerek, Alevilerin taleplerini de dile getiren Demirtaş, Alevilere zorunlu din dersinin dayatılmaması gerektiğini söyledi. "Cemevlerine ibadethane statüsünün tanınması, Diyanet İşleri Başkanlığının lağvedilmesi" gibi taleplerin karşılanmasını isteyen Demirtaş, kamu hizmetinde her türlü ayrımcılığa son verilmesini istedi.

Demirtaş, kanun ve uygulamalardaki ayrımcılıklara da işaret ederek, "Hiçbir kanunda 'Alevi vali olmaz' diye bir şey yoktur, ama bir tek Alevi vali göremezsiniz" dedi. Demirtaş, Dersim, Sivas, Maraş ve Çorum gibi olayları başta olmak üzere bu tür katliamların aydınlatılması için Alevilerin talebi olan "Hakikatler Komisyonu" kurulmasını istedi.

Sivas katliamında ortaya çıkan zaman aşımı meselesini de eleştiren Selahattin Demirtaş, "Kimse kimseyi kandırmasın. Bakın bir milyonluk Newroz mitinginde slogan atan genci yakalayan devlet, Sivas katliamını yapanları yakalayamamıştır. Bunda hiçbir bit yeniği yok mu her şey normal mi? Yakanlar belli, avukatları belli, ama yakalanamıyorlar. Bir milletvekili yaptığı konuşmadan dolayı yıllarca tutuklu kalıyor ya da zorla mahkemeye götürme kararı veriliyor. Ama Sivas katliamının sanığı Sivas'ta yaşıyor olmasına rağmen yakalanamadılar" şeklinde konuştu.

'HANGİ BAKAN HANGİ SAVCI İLE BAKANLIKTA KCK DOSYASINI TARTIŞTI'

Yargının tarafsız olmasını isteyen Demirtaş, savcılara da "Hangi bakan önemli şahsiyet, hangi önemli davada ricada bulunduğunu açıklayın" çağrısında bulundu. "Hangi bakanla hangi savcı KCK dosyasını bakanlıkta önüne koyup tartıştı çıkıp açıklasınlar" diyen Demirtaş, 5-6 bin siyasetçiyi tutuklayan yargının kendileri açısından bağımsız olmadığını belirterek, "Bunlar AKP talimatıyla yapılmış işlerdir. Bizi dinleyenler sizi dinlemiyorlar. Merak etmesinler, zamanı geldiğinde sizin hakkınızda yapılan dinlemeler de ortaya çıkacak. Kimse merak etmesin. O zaman öğreneceğiz kim kimle neyi görüşmüş" diye konuştu.

'ASIL ŞİKE SİYASETTE'

Şike yasasında yapılan değişikliği de eleştiren ve Meclis'in bu konudaki aceleciliğine dikkat çeken BDP Eş Genel Başkanı, "5-6 bin siyasetçi içeride kimsenin kılı kıpırdamıyor, gazeteciler ve milletvekilleri için hiçbir şey yapmayanlar, şike yasası için harıl harıl çalışıyor" dedi. "Şike yasasında 4 grup anlaştı" haberlerine de tepki gösteren Demirtaş, "Bırakın yalanları, biz başından beri buna muhalefet ettik, yasa tasarısı aynı şekilde Meclise gelirse buna yönelik muhalefetimiz devam edecek" dedi.

Şike yasasına karşı çıkmalarını, "İçeride yatanları tanımayız, onlarla herhangi bir düşmanlığımızda yok" sözleriyle dile getiren Demirtaş, "Bir tek sayın sözüne 15 ay ceza veriliyor. Siz ne diyorsunuz. Derdiniz adaletse gelin birlikte bunu gerçekleştirelim. Bu şike olayı basit sıradan bir ceza indirimi, ceza meselesi değildir. Büyük para dönmektedir, bunun siyasetle ilgisi vardır. Savcılar nereye kadar gidiyorsa üzerine gitmeliler. Trilyonlarca dolar bu işlerde nasıl döndü, kimlerin cebine nasıl akıtıldı bunlar ortaya çıkarılmalıdır. Bir daha gelirse daha detaylı muhalefet edeceğiz, gerekirse Meclis araştırması isteyeceğiz. Mesele mağduriyetleri gidermek değildir. Binlerce yüz binlerce mağdur var bu ülkede. Biz şikeciliğe izin vermeyeceğiz Meclisin de şike yapmasına izin vermeyeceğiz bunu teşhir edeceğiz " dedi.

'ENGELLİLERİN SORUNUNU HER GÜN GÜNDEME GETİRİN' TALİMATI

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne ilişkin de değerlendirme yapan Demirtaş, engellilerin yaşamını zorlaştıran düzenlemeler yapıldığının altını çizerek, "Onlar engelli değil, asıl engelli onlara engel çıkaran bizleriz" ifadelerini kullandı. Demirtaş, bu vesileyle grubuna da "sadece 3 Aralık'ta değil, her gün engelli yurttaşların sorunlarını gündeme getirin" talimatını verdi.

'SİZE O YASAYI ÇIKARTIRMAYACAĞIZ'

"Terörün finansmanı yasa tasarısı"na değinen Demirtaş, kendilerine yapılan eleştirilere de, "Bu konuda tek muhalefeti biz yapıyoruz. Bakın gizli tanık düzenlemesine bir tek biz karşı çıktık. O zaman buna destek veren ana muhalefet partisi, tıpkı TMK'ye destek veren ana muhalefet bundan en fazla şikayet ediyor" dedi. Düzenlemeyi, "Bu tasarı ile istediklerinin malına el koyacaklar, bürokratlar oturacaklar 'şu, şunun mallarını inceledik, şu para falanca terör örgütüne aktarılmış' deyip mal varlığına el konulacak" şeklinde değerlendiren Selahattin Demirtaş, "Şiddete karışanları tespit ediyorsanız gereğini yapın. BM tasarısını Türkçeye çevirip getirip yasallaştırsınlar. Ama bunun adına bütün muhalefetini, herkesi istediğin gibi suçlayıp mallarına el koyacaksan, BDP sana o yasayı çıkartmaz. Bu yasa tasarısı geçerken son 5 yılın en sert muhalefetini sergileyeceğiz. Buna izin vermeyeceğiz, parlamentoyu AKP'nin çiftliğine dönüştüremezler. Ana muhalefet yanlış bir iş yapıyor, yarın öbür gün dönüp onları yakar. AKP bugün iktidardır, yarın muhalefete düştüklerinde dönüp onları da yakar" dedi.

'ÖNCE SİYASİ SOYKIRIMI DURDURUN'

"Yeni anayasa çözümdür" diyen ekibin "Terörün finansmanı yasa tasarısı"nı gündeme getirdiğini ve bunun çelişki olduğunu dile getiren Demirtaş, "Önce siyasi soykırımı durdurun. Buyurun getirin teklifinizi tartışalım. 2.5 yıldır açılım var, getire getire terörün finansmanı diye ekonomik soykırımı getiriyorlar. BDP siyasi çözümü olanların muhatabıdır. BDP katliamı, soykırım planı olanın kabusudur" dedi. Başbakan Erdoğan'ın daha önce medeniyetler toplantısında yaptığı ve "asimilasyonu eleştirip renkliliğe verdiği" desteği hatırlatan Demirtaş, AKP'nin içeride tam tersi işler yaptığını söyledi. Demirtaş, hükümetin kafasının karışık olduğunu ve kabinenin bile barış içinde çalışamadığını dile getirdi.

'BÜTÇEYE CİDDİ HAZIRLANIYORUZ'

Bütçe görüşmelerine de değinen Demirtaş, bu konuda ciddi bir hazırlık içinde olduklarını anımsatarak, "Türkiye'de gerçek bir demokrasi ve bütçenin hakça bölüştürülmesi için eleştirilerimizi ortaya koyacağız" şeklinde konuştu.

(firatnews)

Yorum Gönder