Demirtaş: Melleler devleti ıslah etsin!

13 Aralık 2011 Salı 21:59

Selahattin Demirtaş, AKP'li birçok bakan ve milletvekilinin şu an KCK davasında yargılanan sanıklarla telefonda görüşmeler yaptığını öne sürdü.

Demirtaş: Melleler devleti ıslah etsin!

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP'li birçok bakan ve milletvekilinin şu an KCK davasında yargılanan sanıklarla telefonda görüşmeler yaptığını ve ricalarda bulunduğunu öne sürdü.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP’li birçok bakan ve milletvekilinin şu an KCK davasında yargılanan sanıklarla telefonda görüşmeler yaptığını ve ricalarda bulunduğunu, ancak bu görüşmelerin iddianameye alınmadığını söyledi. 

Demirtaş, Diyarbakır’da görülmekte olan KCK davasına ilişkin görüşlerini sosyal paylaşım sitesi twitter’da paylaştı. Demirtaş, KCK davasında yargılanan birçok kişinin vali, başsavcı, AKP’li bakan ve milletvekilleriyle de telefonda görüştüğünü ancak bu görüşmelerin kayıtlarının iddianamede yer almadığını ifade etti. 

Savcıların önüne konulan dinleme kayıtlarının "seçmece" olduğunu vurgulayan Demirtaş, “Eğer öyle olmasaydı, bazı KCK sanıklarının bakan, vali, başsavcı ve AKP vekilleri ile yaptıkları görüşmelerin kayıtları da dosyada olmalıydı. Çünkü o görüşmelerde de iddianamedekine benzer şeyler konuşulmuştur” dedi. 

BDP İDDİANAMESİ SİYASİ KAĞIT PARÇASI 

Dinlemeye takılan konuşmaların önemli bir kısmının Kürtçe olduğunu ve Kürtçe bilen polisler tarafından Türkçe çevirisi yapılıp dosyaya konulduğunu kaydeden Demirtaş, çevirilerin çoğunun eksik ve yanlış yapıldığını söyledi. Demirtaş, şu görüşleri ifade etti: 

“Ama devlet ve AKP yetkililerinden hiç birinin adı dosyada yoktur, ilginçtir ve hukuk rezaletidir. AKP'nin çok önemli isimleri bugün yargılanan kişilerle çok önemli konuları görüşmüş ve ricacı olmuşlardır, dosyada neden bunlar yok? Dinleme kayıtlarının tamamı dosyada olmadığı ve çeviriler de yetersiz olduğu için iddianame BDP karşıtı siyasi bir kağıt parçası olmuş. KCK davasının umut verici tek yönü, yargılananlar son derece gururlu, yargılayanlar utangaç bir tavırla duruyorlar duruşma salonunda.” 

MELLELER DEVLETİ ISLAH ETSİN 

Demirtaş, Diyanet’in mele kadrosu projesi için de şunları söyledi: 

“Hukumet Kürt sorununu halen ‘sorun çıkaran’ Kürtler olarak görüyor, Diyanetin 1000 melle projesi bu zihniyetin tezahürüdür. Oysa sorun çıkaran devlettir,1000 melle alınsın ama bunlar devleti islah etsinler, daha sonuç alıcı olur.” (diha)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

melle mahmud 7 yıl önce yorumlandı

Sayın Demirtaş senin melleye ihtiyacın var. Abdest yok namaz yok bihabersin mellelerden. Gençliği kandırıp dağa çıkarırsız siz mecliste milletvekili maşı alır keyif çatarsız. Bırakın bu ayaklari kaçızın çocuğu dağda. siz yeyip içip gezin gariban kürtlerin çocuğu dağda ölsün. Sizin mellelere ihtiyacız var.

0 Kişi beğendi.