Erdoğan: 'Kürt meselesini çözmeye kararlıyız'

08 Mart 2012 Perşembe 00:15

Başbakan Erdoğan, Kürt meselesi konusunda kararlı olduklarını bir kez daha vurgularken, karşılarında sadece bir "terör meselesi olmadığını" söyledi.

Erdoğan: 'Kürt meselesini çözmeye kararlıyız'
Başbakan Erdoğan, partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında konuşuyor. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada Kürt meselesine, tutuklu gazeteciler ve 28 Şubat sürecine de değindi. Erdoğan, "o gün atılan manşetleri bu millet unutmadı" derken, Kürt meselesinde de kararlı olduklarının altını çizdi.

Erdoğan, Kürt meselesi konusunda şu ana kadar aldığı yoldan söz ettikten sonra bundan sonra da yine aynı istikamette devam edeceklerini söyledi. Erdoğan, "Kürt açılımı"nı başlattıkları süreci bir kez daha hatırlatarak şunları söyledi: 

"MESELE TERÖR MESELESİ DEĞİLDİR"
"Kürt meselesi ile ilgili terör sorununa bakışımız en başından bellidir. Biz Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi adı altında yeni ve kararlı bir süreç başlattık.

Milletimiz de bu adımlarımıza iki kez onar verdi. 12 Eylül referandumu ve seçimlerde. Mesele eli silahlı bir terör örgütüyle bir mücadele değildir. Bunun siyasal, sosyolojik boyutları var. Bir de istismar, çıkar ve uluslararası çıkar boyutları var. Terör yurtiçi ve yurtdışında siyaseti dizayn etmek için kullanılıyor. 30 yıldır devam eden terör birirlerine çıkar sağladığı için kollanmış, beslenmiştir. Burada uyuşturucu kaçaklığı mı, insan kaçakcılığı mı, silah kaçakcılığı mı istersin... Hepsi var.

"KARŞIMIZDA SADECE TERÖR YOK"
Karşımızda eli silah teröristler yok aynı zamanda Türkiye düşmanlarına taşeronluk yapanlar var. Uluslararsı uyuşturu trafiğini yöneten kartellerin maşası bir örgüt var. Türkiye'de herkes bu meselenin çözümünü istiyor. Ama silah kartelleri, uyuşturucu tacirleri bu meselenin çözümünü istemiyor. Kendi şahsi hırsları uğruna terör sorununun çözümünü istemeyen kesimler var. MHP bu süreçte bize destek vermedi. MHP, CHP ve BDP Kürt sorununun çözümü için attığımız her adımın karşısında oldu. Bunlar AK parti karşısında birbirleriyle ittifak yaptılar.

"BEDELİ NE OLURSA OLSUN..."
Biz bu yolda onlarla değil aziz milletimizle birlikte yürüyoruz. Biz gücümüzü milletten alıyoruz. Bedeli ne olursa olsun, milletimizin desteğiyle bu meseleyi çözeceğiz. Bu uğurda son nefesimize kadar mücadele etmeyi de sürdüreceğiz. 1071'den bu yana biz birçok badireyi birlikte atlattık. Kardeşlik hukukunu birlikte yücelttik. Kim hangi hesabı yaparsa yapsın bu kardeşliği zedeleyemez. Bizim kardeşliğimiz çünkü kavmiyet birlikteliği değildir. Bizim inanç birlikteliğimiz var. Biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik.

"BU CANI VEREN DE ALACAK OLAN DA ALLAH'TIR"
Uludere'de yaşanan olay, meseleye gönül gözüyle bakanlar ile fırsatçılar arasındaki farkı göstermiştir. BDP ve CHP kolkola girerek acılar içindeki o evleri bir siyasi fırsatçılığa çevirmek için kullanmak istedi. BDP'li vekiller Uludere basın toplantısı öncesinde attıkları kahkahalarla ne kadar iki yüzlü, taş kalpli oldukalrını gösterdiler. Uludere'deki kardeşlerimin kuşkusu olmasın. Bu olayın içyüzü aydınlatılacak. Biz AK Parti olarak vicdanlı bir partiyiz. Her annenin, bananın gözyaşı bizim yüreğimize akar. Bütün kışkırtmalara rağmen bu meselenin üstüne samimiyetle gidiyoruz. Biz kadere inanmış bir partiyiz. Biz millete hizmet yolunda elini, belini taşın altına koymuş bir kadroyuzç Bu canın sahibi Allah'tır. Bu canı alacak da Alla'tır. Biz tehditlere boyun eğmeyiz. Ecel geldiğinde ne bir saat ileri alınır ne de geri. Söylentilere inanıp bu söylentileri manşetlerine taşıyanlar da büyük bir küstahlığın içindedir. Söylentilere kapılıp bize ömür biçenler büyük bir küstahlığın içindedir.

KÜRT ANNELERE...
Kürt kardeşlerimie Kürt annelerine sesleniyorum. Birileri sizlerin gözyaşlarınız üzerinden istismar siyaseti yapıyor. Siz çocuklarınızın 13, 14 yaşındaki çocukların yerin 300, 400 metre altındaki mağaralarda eğtildiğini biliyorsunuz. Örgüt içindeki infazları biliyorsunuz. Şunu sorun kendinize, biz bunlara oyumuzu veriyoruz, desteğimizi veriyoruz. Peki bunlar bize ne veriyor diye bir sorun.

Kürt kökenli kardeşim, anam, bacım sen buna layı mısın? Biz Şırnak'a havalanı yapacağız diyoruz bunlar bizim karşımıza çıkıyor. Iğdır'da aynı. Biz görevimizi onlara rağmen yapmaya devam edeceğiz."
(Dünya Bülteni)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 5

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

mert ipekçiler 7 yıl önce yorumlandı

insanlar yönettiklerine,geldikleri makam için insani borçlarını ödemelidir.van minitle aslan kesildiniz,marmara gemisindeki mazlumların ahı kimin boynuna.israil demek barzani demek.bunu dünya biliyor.p.k.k kimin eseridir açıklayabilirmisiniz?bu konuda konuşamazsınız.inatla mayınlı araziyi israile ihale etmenizi izah edebilirmisiniz.o uyutulan toprakların akibetini rahmetli dedem anlatmıştı.okul görmemiş dedemin bildiklerini sizin bilmemeniz mümkünmü.birde sizin ağzınızdan duymak isterim o şiir hikayesini.mahkum olmanız imkansızken,neden mücadele etmediniz,ah başbakanım şu 28 şubatın nimetlerinide anlatın.türkiyede yapılan bütün darbeler bu günkü yönetimi yaratmak içindi.o şikayet ettiğiniz dabelerin hikayelerini birde sizden dinlemek arzusundayım.yetiştiğiniz türk talebe birliğini kuranlarıda anlatın.birde affınıza sığınarak şunu istiyorum.islami konuşmalar yaparken,sevgili peygamberimizin adını neden telaffuz edin ve kelimei şehadet getirin.bu masum isteğimi kırmayın.saygılarımla

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

roni 7 yıl önce yorumlandı

..gülesim geliyor..................... anlasilan muhattap bulamamis saygilar

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ali Taş 7 yıl önce yorumlandı

yalan hepsi yalan artık inanmıyoruz bunların yalanlarına sorun bile demeye çekiniyorlar mesele diyorlar bundan öncede kurt kardeşlerimin sorunu demişti. Seçimler yaklaşıyor ayni yemeği ısıtıp ısıtıp ayni kaşıkla bize yedirmek için oy almak için. Gene kıvıriyor gene 360 derece dönüyor hep zaman olduğu gibi... sayın erdoğan kurt sorunu nu da uludere de yaptığı gibi taş atan çocuklara hapishanelerde cinsel istismar yaparak muhalefetin sesini kısarak binlerce ki bu kaç yıl sonra milyona ulaşacağına eminim kurt milletinin siyasetcisini sanatçısını mahkum ederek ve kurt dili medeniyet dili değil dir diye ucube sözler sarf ederek mi çözecektir. Vallahi siz ve sizin gibiler oy dilencileridir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Abdullah Sakarya 7 yıl önce yorumlandı

Sayın hocam.... Erdoğan KCK adı altında bütün BDP lileri hapse atarak, dağdaki gerillayı öldürerek, kendi gibi düşünen bir Kürt toplumu yaratarak Kürt sorununu çözmeyi düşünüyor.Hala Kürt sorunu varmıdır yokmudur daha karar verememiş olan AKP bu sorunu nasıl çözecek .Bence AKP takiye yapıyor.Bülent Arınç Kürt dilinin medeniyet dili olmadığını söylüyor.İçişleri bakanı Kürt sorununu göremiyor.Öncesinden şikayetler olmasına rağmen,Pozantı cezaevindeki taciz ve tecavüzlere seyirci kalan adalet bakanı yetkilileri cezalandıracağına terfi ettiriyor.Uludere katliyamının failleri sorgulanmıyor ama kaymakamı dövdüler diye 75 kişi tutuklanıyor .Bu zihniyetmi Kürt sorununu çözecek.AKP Kürt sorununu çözmezse diğer partiler gibi kendisi çözülecek.İnşallah bir şekilde bu sorun çözülür ve artık insanlarımız ölmez, barış ,kardeşlik içersinde yaşarız.Bu ülkenin kaynakları savaşa değil barışa harcanır.... Saygılarımla hocam ..

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Erkan Arslan 7 yıl önce yorumlandı

Bizim Kuşak modern matemaikte ki kümeleri iyi bilir.Bunlardan içi boş kümeler vardır.Sayın Erdoğan'ın Kürt Açılımı Projesi de, içi boş kümelerden farksızdır.Bu projenin içinde ne gibi yenilikler var, belli değildir! Sayın Erdoğan, yaklaşık üç yıla yakındır ortaya atılan ve içi boş olan bu projeyle mi. devasa Kürt Sorununu çözecek? Sayın Erdoğan Kürt meselesi ve sorunu kelimelerini kullanıyor. Hani Kürt Sorunu yoktu da,Kürt kardeşlerinin sorunları vardı! En kritik noktaya atadığınız,iç işleri bakanınız İdris Naim Şahin'in bile bakıp, bakıp göremediği bir sorunu, nasıl çözeceksiniz? 2005'te Diyarbekir de Kürt Sorunu vardır,bu sorun hepimizin sorunudur dediniz.2011'de Muş'ta yaptığınız konuşmada da, Kürt Sorunu diye bir sorun yoktur,Kürt kardeşlerimin sorunları vardır dediniz! Şimdi tekrar Kürt Sorunu ve meselesi kelimerini kullanan sayın başbakan, paradoksal politikalar ve konuşmalarla,bu devasa Kürt Sorununu nasıl çözecek?

0 Kişi beğendi.