Kemal Burkay Hak-Par'a katıldı

18 Şubat 2012 Cumartesi 19:30

Uzun yıllar yurt dışında sürgün yaşayan Kürt aydını ve siyasetçisi Kemal Burkay, Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par)'nin düzenlediği üye toplantısında parti rozeti taktı.

Kemal Burkay Hak-Par'a katıldı
Kürt aydın Kemal Burkay, KCK'nın içerisinde MİT personelinin bulunduğu ve örgütü yönlendirdiği yönündeki iddiaları değerlendirdi. Burkay, "İddia doğruysa bu bir skandaldır. Bunun araştırılması kadar doğal bir şey yoktur." dedi. 
Ülkede bir değişimin olduğunu, bunun önünde hiçbir gücün duramayacağını söyleyen Burkay, "PKK'nın tek yanlı silah bırakmasının yararlı olacağına inanıyoruz." diye ifade etti. 
Kürt aydın Kemal Burkay, Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par)'nin Kadıköy İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği üye toplantısına katıldı. Partiye üye olan Burkay'a parti rozetini Genel Başkan Bayram Bozyel taktı. Burkay'a, parti yönetimi tarafından bir de plaket verildi. Plaket verilmesi sırasında Burkay'ın, "Beni Hak-Par'a üye yapmak cesaret ister" demesi salondakileri neşelendirdi.

Ödül töreni ardından konuşan Burkay, "Hükümet dolaylı ya da dolaysız PKK ile görüşebilir. Bunda garipsenecek bir şey yok. Eğer, silahları susturmak istiyorsa, PKK'nın silah bırakmasını istiyorsa, görüşebilir. Medyaya yansıdığı gibi KCK'nın devlet tarafından, MİT tarafından örgütlendiği söylendi. Bine yakın MİT ajanının KCK içerisinde olduğu söylendi. Yani onu tümüyle kontrol ettiğini, hatta onun eylemlerine yön verdiği söylendi. Eğer böyle bir durum varsa, bu çok ciddi bir durumdur. Bu, skandal derecesinde bir olaydır. Ve bunun araştırılması kadar doğal bir şey yoktur. Şimdi bir yanlışlık yapılmışsa budur. Bunun da yeni yapıldığını sanmıyorum. Yani KCK biliyorsunuz, Öcalan İmralı'ya getirildikten sonra, yapılan bir düzenlemedir. Daha önce yaşadığımız provokatif eylemler bizde kuşkular yaratıyordu. Şimdi KCK'da böyle bir durum varsa bu açığa çıkarılmalıdır." dedi.

"PKK'NIN SİLAH BIRAKMASI YARARLI OLACAKTIR"

Ülkede bir değişimin olduğunu ve bunun önünde hiçbir gücün duramayacağını söyleyen Burkay, konuşmasına şöyle devam etti: "Bir değişim süreci yaşıyoruz. Bu değişim süreci sancılı oluyor. Dünya'daki, bölgedeki değişim, iç dinamikler ve dış etkenler Türkiye'yi değişimin eşiğine getirdi. Kanımca bir dönüm noktasına hızla yaklaşıyoruz. Bu nedenle statükocu güçlerin çabaları, bunu durdurmaya yetmeyecektir. Şu anda yaşadıklarımız, bizi şoke edici gelişmeler. Bu ülkede orgeneraller tutuklandı. Eskiden suç işleyen bir onbaşıya bile dokunamazdık. Şimdi suç işlediği varsayılan, o şekilde itham edilen orgeneraller, genelkurmay başkanı tutuklanıyor.

Dolayısıyla Türkiye çok önemli bir değişimin içinde. Ve bu, hızla devam ediyor. Böyle bir ortamda statükoyu korumak münkün değil. Böyle bir ortamda Kürt politikası da değişmek zorunda. Yani Ortadoğu'nun o geleneksel diktatörlük anlayışıyla artık topluma yön vermek mümkün değil. Bizim demokratik bir anlayışa ihtiyacımız var. Siyasetin değişmesi gerekiyor. Kitlelerin talebi budur. Hem Kürtlerin Hem Türklerin talebi kanımca budur. Artık çatışmanın son bulmasını istiyorlar. Sorunlarını barışçı yöntemlerle çözmek istiyorlar. Elbet biz özgürlük ve demokrasi istiyoruz. Artık bu aşamadan sonra şiddetle silahla sonuç almak mümkün değil. Ne devlet açısından, devlete muhalefet eden güçler açısından. Bu nedenle silahların bir an önce susmasını istiyoruz. Hatta PKK'nın tek yanlı silah bırakmasının yararlı olacağına inanıyoruz."
(Cihan)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 6

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Şervan 7 yıl önce yorumlandı

Kürtler ne ediyorlarsa etsinler bir an evvel (Özellikle BDP ve çizgisindeki yelpaze daha güçlü olduğundan onların sorumluluğu fazla.) Kendi aralarında barışıp bir yol haritası ortaya koymaları lazım. Böyle kavga ve gürültüyle bir yere varılmaz.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mahsun Demir 7 yıl önce yorumlandı

Kemal Burkay savunanlar mı var?Yoksa bana mı öyle geliyor.Arkadaşlar Kemal burkay 31 yıldır hakkında hiçbir dava olmadan işveçte krallar gibi yaşıyordu.fakat ne hikmetse bir anda yurda dönme isteği doğdu ve gelir gelmez aponun ajan olduğunu,mitin adamı olduğunu söyledi.iyi de kardeşim bunu apo 2002 yılında yazdığı bir halkı savumak adlı kitabında zaten belirtmişti.yani miti kullandığını.apo miti kullandı tıpkı kesireyi kullandığı gibi.apo işbirlikçisye ismi mustafa kemal burkay olan ve dersim isyanında dedesi ajan olan şahsiyet nedir?Ayrıca bırakın bu din ayağını ,din kardeşliği hikaye.he bide hakpara katılmış,Allah aşkına hakparın aldığı oy ne kadar ki.arkadaşlar bırakılım devir özgürlük devri bırakalım iciğini ciciiğini bir olalım işgalci faşist kuvvetleri yurdumuzdan atalım.yoksa yok şuymuş buymuş masallarıyla mayoz bölünmmeler geçirmeye devam ederiz benden söylemesi, ez bawerim eme yekro azad u rizgar bin le lı hainan lı nava xwe paqıj bikin.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

momin 7 yıl önce yorumlandı

tarihte cokluk her zaman azligin icinden cikmistir , az olan sey daha kiymetlidir.hak-par siyaseten bd den cok daha gucludur , gucunu dogrulugundan ,tarihsel ve siyasal hakliligindan aliyor.ergenekon davasina mudahil olmayan, tr6 e karsi cikan , yeni anazasa oylamasini boykot diyen, iradesi imrali olan bdp Kurd partisi olamaz.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Seydo 7 yıl önce yorumlandı

Yüzde 1 bile alsa kürdlerin çaresiz olmadığını ispatlayacak. Bir halk için alternatifsizlik kadar kötü şey var mı?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

İrfan Keskin 7 yıl önce yorumlandı

Siyasette 2+1 hiçbir zaman 3 etmeyeceğini Kemal Burkay' ın da bilmesi gerekir.12 Eylülden önce Kürt Franksiyonları arasında nicel olarak en fazla kitlesi olan Kemal Burkay'ın lideri olduğu Özgürlük Yolu idi. Diyarbakır ve Ağrı gibi illerde belediye başkanı bile çıkardılar.12 Eylülden sonra da bazı Kürt örgütlerinin desteği ile de KOM-KAR'ı kurdular.HAK-PAR eski Genel Başkanı BDP ye karşı Diyarbakır'dan aday oldu 2 bin kadar oy almayı başardı(!) Burkaycı olarak bilinen HEP'ten milletvekili de olan İbrahim Aksoy DEP lilere karşı Diyarbakır'dan aday oldu. O da 2 bin kadar oy almıştı.HAKPAR Genel Başkanı Piran' lıdır HAKPAR'ın Piran'daki oy oranı % 10 bile değildir.HAKPAR bir sonraki seçimde Türkiye genelinde % 1 oy alırsa şerefim üzerine söz veriyorum siyaseti bırakacağım.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

hevidar 7 yıl önce yorumlandı

Kim tutar artık Hakpar'ı kim tutar? Kürtlerin geleceği aydınlıktır. BDP ve AKP'den bıkan bütün kürtler için tek doğru adres HAK-PAR olacak. Güneş yeniden doğuyor...

0 Kişi beğendi.