Kimliğini tanıdığımız insanların tüm haklarını vereceğiz

22 Aralık 2011 Perşembe 01:11

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kürt kimliğinin 30 sene önce çıkmadığının altını çizerek, 'Bin yıllık bir gerçektir. Bunu inkar ederseniz, 80 öncesine döneriz. Kimliğini tanıdığımız insanların tüm haklarını vereceğiz' dedi.

Kimliğini tanıdığımız insanların tüm haklarını vereceğiz
 ANKARA -TBMM Genel Kurulu’nda, 2012 Merkezi Yönetim Bütçe Yasa Tasarısı’nın tümü üzerine görüşmeler gerçekleştirildi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yönettiği oturumda hükümet adına bir konuşma yapan Arınç, bugünkü bütçe görüşmelerinin üslup ve içerik açısından çok düzeyli olduğunu belirterek, tüm parti sözcülerine teşekkür etti. Arınç, şöyle devam etti: 


“Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. 2003’ten
bu ayna hükümetlerimizin icraatları bütçe uygulamalı öngörülerimiz başarılıdır. Bugüne kadar hedefimize vardığımızı düşünüyorum. Elbette yanlışlarımız olabilir. 3 dönemden sandıktan birinci çıkıyorsak milletimizin güvenidir. Farklı tercihlerde de milletimiz bulunabilir. Demokrasinin gereği budur. Yüzde 47 veren millet yüzde 7 de verebilir. 

Bugünkü öngörülerimizin de ekonomik hayatımızda da toplumsal hayatımızda da başarılı sonuçlar vereceğine inanıyoruz. 
Ekonomik istikrar siyasi istikrar bağlıdır. Siyam ikizleri gibi.Türkiye yıllarca aradığı siyasi istikrara belli bir sürede kavuştu ve bu ekonomik istikrarı getirdi. Türkiye'de siyasi istikrarın da kazanılmış olması milletimizin tercihlerine bağlıdır. 

Sayın hatipler Hamzaçebi, Kutluata ve Şandır’ın eleştirilerinden yararlanacağımızı düşünüyorum. Ayağımızı sağlam yere basmamız lazım. 24 saat gözümüzü açık tutmamız lazım. Eleştirileriniz bu kapsamda bize ışık tutacaksa, size şükran duyarız, bundan dolayı eksilmeyiz.” 
Bütçe görüşmeleri Türkiye’de siyasetin toplam kalitesini göstermesi bakımından önemli olduğunu ifade eden Arınç, “Milletin kürsüsünde söylediğiniz her söz ve eylem milletimiz tarafından kaydediliyor. Bizler de milletimizin üslubuna rızasına uygun siyaset yapmaya mecburuz” dedi. Arınç, şunları söyledi: 

“Hiçbirimiz doğuştan masum imtiyazlı değiliz hatadan yanlıştan münehhiz değiliz. Her sözümüzden sorumluyuz. Bu sorumlulukla siyaset yapmak durumundayız. Bu sorumluluk duygusuyla diyoruz ki siyaset şeklimiz ve üslubumuz de milletten bağımsız olamaz. Hepimiz bu milletin evlatlarıyız. 74 milyon vatandaşımızın emanetini taşıyoruz. Bizim kumaşımı, mayamız, özümüz bir. Farklılıklarımızı birlik içinde eriterek millet olduk. Bir arada aşama tecrübesi olmayan bir millet değiliz. Yüzyıllarca bu topraklarda birbirimizin hukukunu koruduk ve Allah’ın izniyle de korumaya devam edeceğiz.”

 

“KÜRTLERİN VARLIĞI EN AZ BİN SENEDEN BERİ GERÇEKTİR” 
Milletvekillerinin Hükümete yönelik eleştirilerini de yanıtlayan Arınç, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'ın, “Kürt kimliğini tanımak, bu gaflet ötesi bir davranıştır” ifadesini anımsattı. “Yani gafletten öte davranışın herhalde 'dalalet' olduğunu söylemek istiyor” diyen Arınç, şunları söyledi: 

“Kürt kimliğinin tanınması çok önemli bir konudur. Bu bir insan hakları konusudur. Sanıyorum ki Sayın Genel Başkanınız da CHP'nin Sayın Genel Başkanı da bu konuda farklı düşünmüyorlar. Yani Türkiye'de yaşayan bir insan, 'Ben Kürdüm ve bu kimliğimle iftihar ediyorum. Ben bu gerçeğimle tanınmamı istiyorum' dediği zaman, bizim buna saygı göstermemiz, bunu kabul etmemiz gerekir. 

Geçmiş dönemlerde inkarcı ve asimilasyoncu bir inanç böyle yapmamış olabilir. Onların da Türkiye'nin bugün başına neler açtığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bir insan kendi kimliğinden şeref duyar. Sayın Baykal da Sayın Kılıçdaroğlu da 'etnik kimlik o insanın şerefidir' diyor. Yani bu sözü söylerken şüphesiz sadece 'Ben kürdüm, ben Arabım' demesi, 'ben filanca etnik gruba mensubum' demesini birbirinden ayırmayacağız. Hepsine saygı duymak, hepsinin doğuştan gelen insan haklarına sahip olduğunu bilmek zorundayız. Kürt meselesi veya Kürt kimliği, 3 sene önce, 30 sene önce, 20 sene önce ortaya çıkmış bir kimlik değildir. Kürtlerin varlığı en az bin seneden beri bir gerçektir. Bunu inkar edemezsiniz. Bunu inkar ederseniz 80 öncesine döneriz, 80 sonrasına döneriz. 

Sayın Elçi, Bakanlık yaptığı dönemde 'Ben Kürdüm ve Türkiye'de yaşayan şu kadar Kürt var' dediği için 2,5 yıl cezaevinde kalmıştır. O günlere dönmemizi mi istiyorsunuz? Bir insanın kimliğini inkar etmek o insanı inkar etmek demektir. Kendisini Kürt kimliği ile Arap kimliği ile Boşnak kimliği ile artık ne gelirse aklınıza... Hepsi, kim, ne varsa bu topraklar üzerinde kendi kimliğini rahatlıkla söyleyecektir. O kimliğe saygı duyacağız. O kimliğin bütün kültürel haklarını, Anayasal haklarını vereceğiz, tanıyacağız.”
(Radikal)

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Rubar 7 yıl önce yorumlandı

Bu güzel konuşmayı alkışlıyorum. O zaman hemen yarın bu çizgide somut adımlar atılsın. Aydınlar, gazeteciler ve siyasetçiler bırakılsın.

0 Kişi beğendi.